Bezel w zegarku - czym jest i do czego służy?

06-06-2018

Zegarki, poza odmierzaniem i wskazywaniem aktualnej godziny, wyposażone są w szereg praktycznych funkcji, dzięki którym często możemy zauważyć je na nadgarstkach osób aktywnie spędzających czas poprzez uprawianie sportu lub podróżowanie. Jedną z nich jest bezel, czyli pierścień umocowany na tarczy lub wokół koperty czasomierza.

Jak działa bezel w zegarkach typu diver?

Bezel to określenie stosowane głównie w odniesieniu do zegarków typu diver, czyli przeznaczonych do nurkowania. Obrotowy pierścień wokół tarczy służy nurkom do dokładnego odmierzania czasu przebytego pod wodą i pomaga przy dostosowaniu odpowiedniego tempa do wynurzania się. Bezel sterowany może być za pomocą koronki lub poprzez wciśnięcie go i obracanie palcami. Wykonuje on ruchy tylko i wyłącznie w prawą stronę, a jego obrót nie ma żadnego wpływu na szczelność czasomierza. Bezel wewnętrzny, czyli ten umieszczony na tarczy czasomierza, niweluje możliwość przypadkowego poruszenia pierścienia, co dla nurków może nieść bardzo poważne konsekwencje. Przełomowym modelem przeznaczonym do nurkowania był zegarek DOXA SUB 300T, w którym zastosowano bezel umożliwiający odczytanie czasu w jakim nurek może przebywać pod wodą bez konieczności dekompresji.

doxasub300t

 

Tachymetr oraz inne zastosowania pierścienia obrotowego w zegarku

Poza bezelami odmierzającymi czas przebywania pod wodą, możemy spotkać inne zastosowania pierścieni okalających korpus zegarka. Sportowe zegarki z chronografem często wyposażone są w pierścień ze skalą tachometru, która pozwala na określenie dokładnego pomiaru prędkości poruszania się. Funkcja ta dedykowana jest wszystkim miłośnikom biegania, pływania czy jazdy na rowerze i pozwala na bieżąco monitorować i analizować swoje osiągnięcia. Pierścień wykorzystywany jest również do umieszczenia oznaczeń związanych z czasem dobowym oraz daje możliwość odmierzania czasu w innej strefie czasowej.

Zegarki z bezelem

Męski zegarek do nurkowania z bezelem

Świetną propozycją zegarka przeznaczonego do nurkowania, który wyposażono w bezel, jest Doxa Into Ocean Shark Automatic D127SBO. Jego korpus oraz bransoletę wykonano z najwyższej jakości stali szlachetnej o kolorze srebrnym. Cyferblat przykryto odpornym na każdy rodzaj zarysowań szkiełkiem szafirowym, które posiada 9 na 10 możliwych punktów w skali Mohsa, za pomocą której określa się twardość materiału. Model wyposażono w analogowy datownik ulokowany na wysokości godziny trzeciej. Dzięki wodoszczelności w klasie 300 metrów w zegarku bez obaw możemy pływać oraz nurkować na większe głębokości. Pracę zegarka oparto o mechanizm automatyczny ETA 2824-2, którego jakość potwierdzona jest przez prestiżowy certyfikat Swiss Made. Aparat tego typu napędza do pracy każdy ruch nadgarstka użytkownika, dzięki czemu czasomierz nie wymaga od nas regularnego nakręcania lub wymiany baterii. 

zegarek męski Doxa Into Ocean Shark Automatic d127sbo-11

Damski zegarek typu diver z bezelem

Kobiety szukające czasomierza typu diver powinny zainteresować się modelem Vostok Europe Undine Chronograph VK64-515B528. Zegarek, poza bezelem, posiada również chronograf, dzięki czemu przypadnie do gustu każdej kobiecie aktywnie spędzającej wolny czas. Jego złota koperta ze stali szlachetnej została zawieszona na białym pasku z tworzywa sztucznego, który nie krępuje ruchów podczas codziennych treningów. Pracę modelu oparto o precyzyjny mechanizm kwarcowy zasilany baterią. Wodoszczelność w klasie 200 metrów oznacza, że w czasomierzu można pływać oraz nurkować z akwalungiem.

zegarek damski Vostok Europe Undine Chronograph vk64-515b528

Męski zegarek z bezelem wyposażony w tachymetr

Męski zegarkiem który wyposażono w przydatny podczas treningów tachometr jest Lorus Sports Chronograph RT353CX9, który poza pierścieniem odmierzającym prędkość poruszania się wyposażono w chronograf, który pozwala na dokonywanie dokładnych pomiarów. Srebrną kopertę oraz bransoletę w tym samym kolorze wykonano z najwyższej jakości stali szlachetnej, która nie powoduje obtarć oraz nie wywołuje uczuleń. Niebieski cyferblat przykryto szkiełkiem mineralnym, które jest odporne na zarysowania i obtłuczenia. Wodoszczelność w klasie 100 metrów oznacza, że w zegarku można pływać oraz nurkować bez akwalungu.

zegarek męski Lorus Sports Chronograph rt353cx9

Damski czasomierz z funkcją tachometru

Kobiety szukające połączenia eleganckiego wyglądu wraz z wysoką funkcjonalnością powinny zainteresować się modelem zegarka Timex Women'S Chronograph T2P058, który poza tachometrem wyposażono w dodatkowe tarcze chronografu. Jego złota koperta oraz bransoleta w tym samym kolorze wykonane są z odpornej na urazy stali szlachetnej. Białą tarczę czasomierza, na której ulokowano analogowy datownik, przykryto odpornym na zarysowania i obtłuczenia szkiełkiem mineralnym. Dzięki wodoszczelności w klasie 50 metrów czasomierz jest odporny na zachlapania.

zegarek damski Timex Women's Chronograph t2p058

Najbardziej charakterystyczne i funkcjonalne bezele znajdziecie w zegarkach przeznaczonych do pływania. Jeśli to właśnie takie przypadły wam do gustu, to przeczytajcie nasz tekst o ich podwodnej niezawodności. A potem sprawdźcie całą kategorię zegarków dla nurków. Bezel to całkiem przydatna rzecz, prawda?

W kategorii:

średnia ocena: 0.0