Michel Herbelin - francuskie atelier zegarmistrzowskie

23-04-2021

Od niedawna Fabryka Zegarków poszerzyła swoją ofertę o wyjątkowe zegarki z Francji. Dzisiaj opowiem Wam trochę o historii Michel Herbelin, założeniach i najciekawszych liniach marki. Zdradzę też, na czym polega jej wyjątkowość.

Dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie - historia marki Michel Herbelin

Przenieśmy się do roku 1947. Wtedy to w małej francuskiej miejscowości Charquemont Michel Herbelin postanawia założyć własną firmę. Kilka lat wcześniej stoi przed wyborem ścieżki zawodowej. Rodzice chcą, by przejął ich interes i kontynuował rodzinną tradycję. Jednak on postanawia stworzyć własną. Podejmuje studia w lokalnej fabryce zegarmistrzowskiej. Widząc jej niedociągnięcia, ma ambicję, aby przywrócić świetność tradycyjnemu francuskiemu zegarmistrzostwu. I robi to na własną rękę.

Swój warsztat mężczyzna otwiera na ostatnim piętrze rodzinnego domu. Zegarki zaczyna tworzyć już w wieku 26 lat. Pierwszy model zostaje nazwany IMPEC i tak też początkowo nazywa się marka. Określenie to pochodzi od słowa „impeccable”, które można przetłumaczyć na „nienaganne”. Bo takie właśnie produkty Herbelin miał marzenie stworzyć. Początkowo części potrzebne do produkcji pozyskiwał od pobliskich, szwajcarskich i francuskich fabryk. Sukces, który odnosi powoduje, że w 1965 roku interes zmienia nazwę i od tej pory marka nazywa się po prostu Michel Herbelin.

Synowie Herbelina na szczęście nie zrezygnowali z rodzinnego interesu tak, jak uczynił to ich ojciec kilkadziesiąt lat wcześniej. W 1984 roku dyrektorem marki został Jean-Claude Herbelin, a w 2010 roku funkcję tę przejął jego brat, Pierre-Michel. Obecnie pieczę nad marką sprawuje już trzecie pokolenie tej niezwykłej rodziny.

Przepis na sukces? W rodzinie siła

Kiedy do pracy w rodzinnej firmie dołączyli synowie Herbelina, popularność zaczął zyskiwać mechanizm kwarcowy. Można by pomyśleć, że będzie on zwiastunem upadku tradycyjnego zegarmistrzostwa. Francuska manufaktura umiała jednak dobrze wykorzystać tę zmianę i zamienić ją w źródło kreatywnych rozwiązań. Wszystkie zegarki Michel Herbelin są projektowane, składane ręcznie i poddawane kontroli jakości w warsztatach marki. Wśród najważniejszych wartości, którymi od lat kieruje się ta manufaktura, należy wymienić poszanowanie wiedzy rzemieślniczej, troska o trwałość i jakość oraz projektowanie w duchu francuskiej elegancji.

Najciekawsze kolekcje zegarków Michel Herbelin

Zegarki Michel Herbelin Newport - wysoka jakość w parze z casualowym designem

Newport to kolekcja, której nazwa nawiązuje do miasta w stanie Rhode Island. Podczas międzynarodowych żeglarskich zawodów jachtów jest ono miejscem mety, a wygrani otrzymują nagrodę zwaną potocznie „Pucharem Ameryki”. Wśród zegarków z linii Newport znajdziemy zarówno modele męskie, jak i damskie, automatyczne, jak i kwarcowe. Każdy z nich można opatrzyć etykietą Made in France. Cechuje je casualowa stylistyka, dzięki której będzie to świetna propozycja do niezobowiązujących stylizacji. Skórzane paski, na których umocowano niektóre z projektów damskich, są utrzymane w oryginalnych barwach. Stanowią ciekawe urozmaicenie stonowanej kolorystyki stalowych kopert. Tarcze zdobi masa perłowa, będąca nawiązaniem do morskich inspiracji. Zegarki męskie występują w wersjach na skórzanym lub gumowym pasku oraz na stalowej bransolecie. Cechują się ciemnymi tarczami, które często rozświetla szlif słoneczny. Charakterystyczne koperty zdobi pięć śrubek. Zegarki Michel Herbelin Newport to świetna propozycja dla osób, które szukają wysokiej jakości dodatku na co dzień.

Michele Herbelin Newport

Michele Herbelin City, czyli zegarki wpisujące się w miejski styl życia

Kolekcja Michele Herbelin City powstała z myślą o zwolennikach prostych rozwiązań i minimalistycznego stylu, połączenia prostoty z wyrafinowaniem. Te smart casualowe modele będą idealnym dodatkiem do eleganckich, lecz także mniej formalnych zestawów. Przeważają tu zegarki na brązowych paskach ze skóry oraz stalowych bransoletach mesh. Cechują je niewielkie koperty, które subtelnie wyglądają na nadgarstku i nie sprawiają wrażenia przytłaczających. Osadzone w nich tarcze mają tylko proste indeksy liniowe lub geometryczne przecięcia i datowniki dni miesiąca. Przypadną do gustu osobom, które nie lubią mieć oddzielnego zegarka na każdą okazję, wolą za to uniwersalne projekty pasujące do wielu okoliczności. Kwarcowe mechanizmy Swiss Made to kolejny argument przemawiający za komfortem użytkowania tych modeli.

Michele Herbelin City

Zegarki Michel Herbelin Inspiration odpowiedzią na potrzeby miłośników stylu vintage

Seria Michel Herbelin Inspiration to męskie modele, które przywodzą na myśl skojarzenia ze stylistyką vintage. Skórzane paski w ciepłych odcieniach brązu łączą się tu z okrągłymi kopertami ze srebrnej stali szlachetnej. Udekorowane szlifem słonecznym tarcze występują w różnych wersjach kolorystycznych (butelkowa zieleń, ciemne odcienie niebieskiego, brąz czy biel). Większość z nich posiada subtelne indeksy liniowe oraz datowniki dni miesiąca, dwa modele wyposażono dodatkowo w subtarczę sekundnika. Kolekcja jest nawiązaniem do produktów marki z lat 50. ubiegłego wieku i będzie świetną propozycją dla fanów klasycznego stylu tamtego okresu.

Michel Herbelin Inspiration

Francuska doskonałość - Michel Herbelin

Jak widzicie, przepis na sukces według Michela Herbelina jest prosty. Zarażenie pasją kolejnych pokoleń, zaangażowanie w to, co się robi i autentyczna radość z podtrzymywania rzemieślniczej tradycji przy jednoczesnym uwzględnieniu nowoczesnych rozwiązań - wszystko to sprawia, że od ponad 70 lat ten francuski producent jest cały czas na szczycie. Wejdź na stronę Fabryki Zegarków i zobacz, jakie propozycje przygotowała dla Ciebie rodzina Herbelin!

średnia ocena: 5.0