Obchody 700-lecia Wilna z Vostok Europe

Vostok Europe

Obchody 700-lecia Wilna z Vostok Europe

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

03 kwietnia 2023

Wilno – stolica i największe miasto Litwy, kraina wielu kultur i języków. Słynie z pysznego chleba żytniego, miodów, sękacza i serów. Jest bohaterem niejednego wiersza, a w 2009 roku zyskało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To tam znajduje się siedziba słynnej zegarmistrzowskiej marki Vostok Europe, która z okazji 700. urodzin miasta przygotowała dla swoich fanów model specjalny.

 
  • Marka Vostok Europe świętuje 700-lecie Wilna, wypuszczając specjalny, okolicznościowy zegarek.
  • Model Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition jest limitowany tylko do 700 egzemplarzy. Stanowi nawiązanie do postaci Żelaznego Wilka.
  • Za pomocą subtelnych detali producent przedstawia nam symbolikę tego średniowiecznego miasta.
  • Więcej informacji na temat zegarków znajdziesz na naszym blogu.
 

Panorama Wilna

 

Legenda o Żelaznym Wilku

Postać Żelaznego Wilka (Geležinis Vilkas) związana jest z legendą o powstaniu Wilna. Zwierzę miało się przyśnić wielkiemu księciu Giedyminowi podczas postoju nad brzegiem rzeki Wilii, który miał miejsce po całodniowym polowaniu. W wizji mężczyzny na szczycie góry, na której zabił tura, pojawił się wyjący do księżyca wilk okuty w żelazną zbroję. Sprowadzony na miejsce mędrzec zinterpretował sen jako przepowiednię – wolą bogów było, by w tym miejscu powstały twierdza i miasto. Książę posłuchał wyższych i w niedługim czasie zbudował zamek na wzgórzu, który zapoczątkował istnienie Wilna. Od tamtej pory Żelazny Wilk stanowi symbol miasta.

 

Vostok Europe Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition – świętuj urodziny Wilna z wyjątkowym zegarkiem

Vostok Europe jako marka silnie związana z litewską stolicą postanowiła uczcić urodziny miasta niczym innym jak zegarkiem zaprojektowanym specjalnie z tej okazji. Model Geležinis Vilkas Automatic NH72-592A706 jest limitowany do 700 egzemplarzy, a smaku dodają mu akcenty nawiązujące do tego wyjątkowego miejsca.

 

Zegarek męski Vostok Europe Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition 

 

Skeletonowa tarcza zegarka jest zabezpieczona utwardzanym szkłem mineralnym K1. Do wykonania koperty i bransolety użyto srebrnej stali szlachetnej. Obudowę zamyka od spodu zakręcany, transparentny dekiel z okolicznościowym tekstem. Za działanie całości odpowiada japoński mechanizm automatyczny TMI NH72. Jest łożyskowany na 24 kamieniach, a rezerwa jego chodu liczy 41 godzin. Wodoszczelność produktu liczy 200 metrów. Aby jeszcze bardziej podkreślić niecodzienny charakter projektu, zegarek zapakowano w dębowe pudełko z aksamitną wyściółką w barwie narodowej Litwy.

 

Zegarek męski Vostok Europe Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition

 

Vostok Europe Geležinis Vilkas – symbolika przemawia w szczegółach

Przesuniętą koronkę utrzymano w kolorze czarnym. Aby zaakcentować średniowieczny rodowód Wilna, bransoletę ozdobiono „nitami”, a solidną sprzączkę z podwójnym zapięciem wykonano w stylu zbroi wieków średnich. Indeksy przypominają kształtem wilcze kły. W zaciemnionym otoczeniu na tarczy, obok wieży będącej nawiązaniem do litewskiego zamku, pojawia się postać wilka, który już od siedmiu wieków broni twierdzy Giedymina.

 

Zegarek męski Vostok Europe Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition dekiel

 

Vostok Europe jako przedstawiciel litewskich wartości

Vostok Europe to firma mocna osadzona w lokalnej tradycji – to w Wilnie mieści się jej siedziba. Znacząca część ambasadorów marki pochodzi właśnie z Litwy. Z szacunku do historii producent nie mógł więc nie uczcić tych okrągłych urodzin! Zegarek Geležinis Vilkas Automatic Limited Edition dostępny jest w przedsprzedaży na naszej stronie internetowej.


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Suunto

Zanurz się w danych nurkowania z Suunto

Nowość od fińskiego producenta, czyli zegarek nurkowy Suunto Ocean, to bogactwo funkcji, które pozwolą Ci jeszcze lepiej odkrywać podwodne głębiny! Sprawdź, co dokładnie możesz monitorować za pomocą urządzenia!
Czytaj dalej

Suunto

Nowości od Suunto – Suunto Ocean i Race S

Poznaj najnowsze modele Suunto – idealny dla nurków zegarek Ocean oraz kompaktowy Race S! Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o funkcjach i specyfikacji gorących nowości!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Stal szlachetna. Przewodnik po materiałach używanych w zegarmistrzostwie

Stal szlachetna to znany i ceniony materiał, zarówno w branży zegarmistrzowskiej, jak i biżuteryjnej. W tym artykule zgłębimy wiedzę o tym stopie. Czy stal rdzewieje? Jakie są jej rodzaje? Jak o nią dbać? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Poradnik dla początkujących: jak czytać i zrozumieć specyfikacje smartwatchów

Jak czytać specyfikacje smartwatchów, by wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji o zegarku? Przeczytaj nasz poradnik i ułatw sobie wybór!
Czytaj dalej

Tommy Hilfiger

Styl preppy. Nowoczesne interpretacje stylu prosto z uniwersyteckiego kampusu

Styl preppy narodził się na uniwersyteckich kampusach elitarnych amerykańskich uczelni. Jednak już dawno wyszedł poza ich mury, stając się dostępnym dla każdego. Weźmy pod lupę, z jakich elementów się składa!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Najciekawsze techniki wytwarzania biżuterii. Od witrażu po filigran

Poznaj najciekawsze i nieoczywiste techniki wytwarzania biżuterii! Zobacz, jak oryginalne i unikatowe mogą być dodatki, którymi uzupełniasz swoje stroje!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie