Szkła K1 w zegarkach - idealne do ekstremalnych wyzwań

07-03-2018

Przyzwyczailiśmy się do tradycyjnych szkiełek używanych w przemyśle zegarmistrzowskim – hesalitowych, mineralnych, które nierzadko były wzmacniane oraz najdroższych i najbardziej odpornych na rysy – szafirowych, wykonywanych z syntetycznego kryształu. Jednak niedawno pojawiła się alternatywa – szkiełko K1, wykorzystywane w zegarkach Vostok Europe!

Citizen Eco-Drive

Vostokowa alternatywa

Marka Vostok Europe wyposażyła część swoich zegarków w szkiełka zupełnie różniące się od swoich klasycznych poprzedników. Dzięki zrezygnowaniu z litej struktury szkła, jest ono dużo bardziej odporne na każdy rodzaj uszkodzeń – o ile szkła szafirowe charakteryzowały się wyjątkową twardością, która chroniła je przed zarysowaniami, o tyle przed bezpośrednimi uderzeniami już nie. Efektem była wyjątkowa kruchość materiału – słabo znosił on starcia z efektami jakichkolwiek uszkodzeń, po prostu pękając. Szkiełka mineralne natomiast, dzięki większej elastyczności, wytrzymywały więcej, ale rysowały się tym samym dużo łatwiej. O szkłach akrylowych wystarczy powiedzieć tyle, że rysowały się równie łatwo co tłukły, będąc dobrym rozwiązaniem w tańszych zegarkach, zwłaszcza elektronicznych, chociaż można je łatwo wypolerować, nawet samemu, przywracając do pierwotnego stanu.

Tymczasem szkiełka K1 to coś zupełnie innego niż wyżej wymienione.

Citizen Radio Controlled

Przewrót kopernikański

Do takiej rewolucji można porównać wprowadzenie na rynek szkiełek K1. Dzięki rezygnacji z typowej konstrukcji, czyli zaprojektowaniu odmiennego rozwiązania niż lite szkło, K1 nie tłucze się tak łatwo jak szkiełko szafirowe, jednocześnie zachowując znaczną część jego odporności na zarysowania. Polega to na wykorzystaniu zupełnie nowego materiału – syntetycznego minerału, którego właściwością jest niezwykła giętkość. Nawet silne wstrząsy i uderzenia nie powodują zniszczenia szkła, ale jego odkształcenie. Dzięki temu zegarek pozostaje przez dłuższy czas nowy. Także sama twardość jest zbliżona do szkła szafirowego, bez wspomnianej podatności na stłuczenie – ma ona 7 kategorię w skali twardości Mohsa (dla porównania – szkło mineralne ma klasę 5, a szafirowe – 9. Jedynie diament ma klasę 10).

 

Różnica cenowa

Trzeba powiedzieć też o jednej z najważniejszych cech zegarków wyposażonych w szkło K1 – są one dużo tańsze od tych z szafirowym szkiełkiem. Szafirowe pasować będzie zatem idealnie do zegarków luksusowych, przeznaczonych na uroczyste okazje, które jednocześnie mają niewielką szansę na stłuczenie, ale znacznie większą na przypadkowe zarysowanie. K1 natomiast sprawdzi się doskonale jako szkło do zegarków przystosowanych do ekstremalnych wyzwań, jak choćby nurkowania głębinowego czy wypraw speleo, gdzie ryzyko uszkodzenia zegarka jest bardzo wysokie. Wykorzystanie takiego szkła w zegarkach Vostok Europe to strzał w dziesiątkę! Przystosowane do ekstremalnych warunków zegarki już dawno wyrobiły sobie pozycję wśród miłośników takich rozrywek, zaś dodanie do nich szkła będącego odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na czasomierze jeszcze lepiej sprawdzające się w warunkach, których inne w żaden sposób nie mogłyby wytrzymać.

średnia ocena: 0.0