Vratislavia Conceptum - dzieła sztuki prosto znad Odry

Vratislavia Conceptum

Vratislavia Conceptum - dzieła sztuki prosto znad Odry

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

23 kwietnia 2021

Do sklepu Fabryki Zegarków zawitała nowa polska marka. To nie lada gratka dla pasjonatów zegarków. Vratislavia Conceptum, bo to o niej mowa, ma bowiem bardzo ciekawą historię i filozofię, o których chcę Wam dziś opowiedzieć. Obok projektów tego wrocławskiego brandu nie da się przejść obojętnie.

 

Vratislavia Conceptum - historia zamknięta w zegarku

Vratislavia Conceptum została powołana do życia w 2012 roku. Wtedy to Marcin Karolewski, pasjonat zegarków naręcznych, postanowił stworzyć własną markę, która będzie wyróżniała się polską produkcją. Komponenty sprowadzane z różnych części świata, także z Polski, są na miejscu składane w całość i poddawane kontroli jakości. Każdy z tworzonych projektów jest ściśle limitowany, co nadaje całości prestiżowy charakter i czyni z modeli wyjątkowe unikaty, które z roku na rok nabierają coraz większej wartości kolekcjonerskiej. Będzie to więc idealna propozycja dla pasjonatów zegarmistrzostwa, ale także architektury, sztuki czy po prostu przedmiotów z duszą.

 
Zegarki Vratislavia Conceptum
 

Filozofia marki Vratislavia Conceptum

Na swojej stronie producent przedstawia filozofię prowadzonej działalności. Po pierwsze zegarek traktuje jako dzieło sztuki, które z racji na niewielki rozmiar można zawsze nosić przy sobie. Tak też podchodzi do projektów VC, które są tworzone z rzemieślniczym kunsztem i dbałością o każdy detal. I tu pojawia się drugi filar marki, czyli precyzja. Kiedy zostaje ona zachowana zegarki są w stanie przetrwać naprawdę długą próbę czasu. Vratislavia Concept chce, aby modele, które tworzy, mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie - zarówno jako narzędzie do sprawdzania czasu, jak i pamiątka rodzinna, przedmiot z duszą i charakterem. Trzecim założeniem jest dowartościowanie historii, która zdaniem producenta może przejawiać się właśnie w przedmiotach codziennego użytku. Szczególnie został tu potraktowany Wrocław, siedziba firmy. Jego wielokulturowa historia, postaci i zabytkowa architektura stanowią ogromną inspirację dla projektów. Nic dziwnego, że ta firma produkująca polskie zegarki ma duże ambicje, a jej niebanalne projekty wstrząsną rynkiem zegarmistrzowskim.

 

Zegarek Vratislavia Conceptum - który wybrać?

 

Zegarki Vratislavia Conceptum Klingert 1797 - wyjątkowe modele diver

Seria Vratislavia Conceptum Klingert 1797 to pierwsza kolekcja marki oferująca zegarki diver. Każdy z nich jest limitowany jedynie do 100 egzemplarzy. Nazwa nawiązuje do postaci Karla Heinricha Klingerta, wynalazcy odpowiedzialnego za projekt specjalnego wodoszczelnego skafandra, w którym da się pracować pod wodą. Co warto dodać, mężczyzna pochodził właśnie z Wrocławia. Czym charakteryzuje się kolekcja? Koperty są wykonane ze szczotkowanej od góry i polerowanej po bokach, srebrnej stali szlachetnej. Podobnie bransolety, których środkowe ogniwa poddano dodatkowemu polerowaniu. Jeśli chodzi o tarcze, są one szlifowane, a do wyboru mamy różne wersje kolorystyczne. Przed uszkodzeniem chroni je wypukłe szkło szafirowe z antyrefleksem. Wskazówki i indeksy pokrywa świecąca w ciemności powłoka, a ponieważ są to zegarki dla nurków, ich bezele z naniesionymi laserowo znacznikami obracają się. Za chód odpowiada japoński mechanizm automatyczny Miyota 9015 z 42-godzinną rezerwą chodu. Przed zalaniem chronią go zakręcane koronki oraz wodoszczelność licząca 200 metrów. Ta wyjątkowa seria sprawdzi się zarówno podczas uprawiania sportów wodnych, jak i na co dzień.

 
Vratislavia Conceptum Klingert 1797
 

Vratislavia Conceptum Form&Function, czyli propozycja dla fanów modernistycznej estetyki

Linia Vratislavia Conceptum Form&Function to hołd złożony w stronę modernistycznej architektury, w dużej mierze inspirowanej szkołą Bauhausu. Jej głównym założeniem było ścisłe podporządkowanie formy na rzecz funkcji. Zegarki z tej serii są objęte limitacją do 200 egzemplarzy. Ich srebrne koperty ze szczotkowanej stali szlachetnej są umocowane na czarnych paskach uszytych ze skóry. Szlifowane tarcze zabezpieczone wypukłym szkłem szafirowym z antyrefleksem występują w różnych kolorach. Nakładane indeksy są zrobione ze szczotkowanego metalu, a wskazówki polerowane. Na praktyczną funkcjonalność składają się minimalistyczne subtarcze chronografu, datownik dni miesiąca oraz tachymetr. Na koronkach znajdziemy logo marki, a stalowe dekle zostały ozdobione grawerunkiem przedstawiającym budynek z wystawy mieszkaniowej WUWA, która miała miejsce w 1929 roku we Wrocławiu. Prezentowała podejście do architektury, które na rzecz praktyczności rezygnuje ze zdobnictwa. Za chód odpowiada tu mechanizm kwarcowy Citizen Miyota 6S21.

 
Vratislavia Conceptum Form&Function
 

Połączenie tradycji i nowoczesności we Vratislavia Conceptum Avantgarde Sport

Wyposażone w prostokątne koperty zegarki z serii Avantgarde Sport to wynik bardzo ciekawych inspiracji. Frezowane obudowy nawiązują do sztukaterii zdobiących kamienice i inne budowle historyczne. Do historii odnoszą się także rzymskie indeksy, przywodzące na myśl tradycje Europy. To także hołd dla początków zegarmistrzostwa, czyli zegarów gabinetowych oraz wieżowych. Z drugiej strony tarcze modeli Mecanique oraz Sport przypominają karoserie samochodowe. Czerpią także ze stylu art deco. Mają czarne, skórzane paski, nowoczesne wskazówki i rozciągnięty krój pisma na cyferblacie chronionym za pomocą szkła szafirowego. Od spodu kopertę zamyka transparentny dekiel, przez który widać pozłacany szkielet mechanizmu z ręcznym naciągiem (Citizen Miyota 6T33). Modele te są idealną propozycją dla fanów nowoczesnego wzornictwa nawiązującego jednak do klasyki, architektury czy historii.

 
Vratislavia Conceptum
 

Zegarki Vratislavia Conceptum, czyli małe dzieła sztuki z Polski

To niesamowite, jak każdy zegarek marki znad Odry opowiada swoją odrębną historię. Twórcom zegarków Vratislavia Concept należy się za to duży szacunek. Dzięki nim postaci, miejsca i symbole, które powoli odchodzą w zapomnienie, mogą na nowo ożyć, zaciekawić nas i tchnąć duszę w zegarki, które nosimy. Na stronie Fabryki Zegarków znajdziesz modele z aktualnych kolekcji. Radzę się spieszyć, bo wszystkie są ściśle limitowane! A może to właśnie model VC stanie się Twoją pamiątką rodzinną?


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Wyjątkowe dodatki: bransolety męskie i spinki do mankietów. Elegancja w każdym detalu

Chcesz prezentować się szykownie i elegancko? Postaw na odpowiednie dodatki. Oprócz butów, paska, zegarka dobierz również bransolety i spinki do mankietów. Przekonaj się jak łatwo, odmienia nawet najprostszy outfit.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Ekskluzywne etui i pudełka na zegarki. Stylowe rozwiązanie dla miłośników zegarków

Pudełka i etui na zegarki nie tylko chronią nasz zegarek przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, brud i kurz, ale i pełnia funkcję ozdobną. Odpowiednio dobrane potrafią nadać wnętrzu elegancji, jak i wprowadzić harmonię. Zobacz jak szykowne i ekskluzywne, propozycje przygotowały takie marki jak Wolf czy Leanschi.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Zegarki na skórzanym pasku vs. zegarki na bransolecie. Który lepiej pasuje do Twojego stylu?

Zegarek na skórzanym pasku czy na bransolecie? Który wybrać? Do czego pasują? Zastanawialiście się kiedyś nad tymi kwestiami, a może sami stoicie przed takim dylematem. Spieszymy zatem z pomocą, przekonaj się, któy bardziej pasuje do ciebie, twojego stylu, potrzeb i oczekiwań.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Dlaczego nosimy zegarek na lewym nadgarstku?

Noszenie zegarków jest modne, jak i powszechne tak jak przekonanie, że powinno się je nosić na lewej ręce. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to nurtujące wszystkich pytanie.
Czytaj dalej

Poradniki

Czyszczenie srebra i złota – jak zrobić to poprawnie?

Złote i srebrne zegarki warto raz na jakiś czas czyścić z zabrudzeń oraz patyny. Jak czyścić srebro a jak złoto?
Czytaj dalej

TOP

5 pomysłów na prezent dla miłośnika zegarków

Czasu coraz mniej, a Ty nie wiesz, co kupić w prezencie świątecznym miłośnikowi zegarków? Nie martw się, przedstawiamy kilka propozycji godnych uwagi!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie