Vratislavia Conceptum - dzieła sztuki prosto znad Odry

21-04-2021

Do sklepu Fabryki Zegarków zawitała nowa polska marka. To nie lada gratka dla pasjonatów zegarków. Vratislavia Conceptum, bo to o niej mowa, ma bowiem bardzo ciekawą historię i filozofię, o których chcę Wam dziś opowiedzieć. Obok projektów tego wrocławskiego brandu nie da się przejść obojętnie.

Vratislavia Conceptum - historia zamknięta w zegarku

Vratislavia Conceptum została powołana do życia w 2012 roku. Wtedy to Marcin Karolewski, pasjonat zegarków naręcznych, postanowił stworzyć własną markę, która będzie wyróżniała się polską produkcją. Komponenty sprowadzane z różnych części świata, także z Polski, są na miejscu składane w całość i poddawane kontroli jakości. Każdy z tworzonych projektów jest ściśle limitowany, co nadaje całości prestiżowy charakter i czyni z modeli wyjątkowe unikaty, które z roku na rok nabierają coraz większej wartości kolekcjonerskiej. Będzie to więc idealna propozycja dla pasjonatów zegarmistrzostwa, ale także architektury, sztuki czy po prostu przedmiotów z duszą.

Zegarki Vratislavia Conceptum

Filozofia marki Vratislavia Conceptum

Na swojej stronie producent przedstawia filozofię prowadzonej działalności. Po pierwsze zegarek traktuje jako dzieło sztuki, które z racji na niewielki rozmiar można zawsze nosić przy sobie. Tak też podchodzi do projektów VC, które są tworzone z rzemieślniczym kunsztem i dbałością o każdy detal. I tu pojawia się drugi filar marki, czyli precyzja. Kiedy zostaje ona zachowana zegarki są w stanie przetrwać naprawdę długą próbę czasu. Vratislavia Concept chce, aby modele, które tworzy, mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie - zarówno jako narzędzie do sprawdzania czasu, jak i pamiątka rodzinna, przedmiot z duszą i charakterem. Trzecim założeniem jest dowartościowanie historii, która zdaniem producenta może przejawiać się właśnie w przedmiotach codziennego użytku. Szczególnie został tu potraktowany Wrocław, siedziba firmy. Jego wielokulturowa historia, postaci i zabytkowa architektura stanowią ogromną inspirację dla projektów. Nic dziwnego, że ta firma produkująca polskie zegarki ma duże ambicje, a jej niebanalne projekty wstrząsną rynkiem zegarmistrzowskim.

Zegarek Vratislavia Conceptum - który wybrać?

Zegarki Vratislavia Conceptum Klingert 1797 - wyjątkowe modele diver

Seria Vratislavia Conceptum Klingert 1797 to pierwsza kolekcja marki oferująca zegarki diver. Każdy z nich jest limitowany jedynie do 100 egzemplarzy. Nazwa nawiązuje do postaci Karla Heinricha Klingerta, wynalazcy odpowiedzialnego za projekt specjalnego wodoszczelnego skafandra, w którym da się pracować pod wodą. Co warto dodać, mężczyzna pochodził właśnie z Wrocławia. Czym charakteryzuje się kolekcja? Koperty są wykonane ze szczotkowanej od góry i polerowanej po bokach, srebrnej stali szlachetnej. Podobnie bransolety, których środkowe ogniwa poddano dodatkowemu polerowaniu. Jeśli chodzi o tarcze, są one szlifowane, a do wyboru mamy różne wersje kolorystyczne. Przed uszkodzeniem chroni je wypukłe szkło szafirowe z antyrefleksem. Wskazówki i indeksy pokrywa świecąca w ciemności powłoka, a ponieważ są to zegarki dla nurków, ich bezele z naniesionymi laserowo znacznikami obracają się. Za chód odpowiada japoński mechanizm automatyczny Miyota 9015 z 42-godzinną rezerwą chodu. Przed zalaniem chronią go zakręcane koronki oraz wodoszczelność licząca 200 metrów. Ta wyjątkowa seria sprawdzi się zarówno podczas uprawiania sportów wodnych, jak i na co dzień.

Vratislavia Conceptum Klingert 1797

Vratislavia Conceptum Form&Function, czyli propozycja dla fanów modernistycznej estetyki

Linia Vratislavia Conceptum Form&Function to hołd złożony w stronę modernistycznej architektury, w dużej mierze inspirowanej szkołą Bauhausu. Jej głównym założeniem było ścisłe podporządkowanie formy na rzecz funkcji. Zegarki z tej serii są objęte limitacją do 200 egzemplarzy. Ich srebrne koperty ze szczotkowanej stali szlachetnej są umocowane na czarnych paskach uszytych ze skóry. Szlifowane tarcze zabezpieczone wypukłym szkłem szafirowym z antyrefleksem występują w różnych kolorach. Nakładane indeksy są zrobione ze szczotkowanego metalu, a wskazówki polerowane. Na praktyczną funkcjonalność składają się minimalistyczne subtarcze chronografu, datownik dni miesiąca oraz tachymetr. Na koronkach znajdziemy logo marki, a stalowe dekle zostały ozdobione grawerunkiem przedstawiającym budynek z wystawy mieszkaniowej WUWA, która miała miejsce w 1929 roku we Wrocławiu. Prezentowała podejście do architektury, które na rzecz praktyczności rezygnuje ze zdobnictwa. Za chód odpowiada tu mechanizm kwarcowy Citizen Miyota 6S21.

Vratislavia Conceptum Form&Function

Połączenie tradycji i nowoczesności we Vratislavia Conceptum Avantgarde Sport

Wyposażone w prostokątne koperty zegarki z serii Avantgarde Sport to wynik bardzo ciekawych inspiracji. Frezowane obudowy nawiązują do sztukaterii zdobiących kamienice i inne budowle historyczne. Do historii odnoszą się także rzymskie indeksy, przywodzące na myśl tradycje Europy. To także hołd dla początków zegarmistrzostwa, czyli zegarów gabinetowych oraz wieżowych. Z drugiej strony tarcze modeli Mecanique oraz Sport przypominają karoserie samochodowe. Czerpią także ze stylu art deco. Mają czarne, skórzane paski, nowoczesne wskazówki i rozciągnięty krój pisma na cyferblacie chronionym za pomocą szkła szafirowego. Od spodu kopertę zamyka transparentny dekiel, przez który widać pozłacany szkielet mechanizmu z ręcznym naciągiem (Citizen Miyota 6T33). Modele te są idealną propozycją dla fanów nowoczesnego wzornictwa nawiązującego jednak do klasyki, architektury czy historii.

Vratislavia Conceptum

Zegarki Vratislavia Conceptum, czyli małe dzieła sztuki z Polski

To niesamowite, jak każdy zegarek marki znad Odry opowiada swoją odrębną historię. Twórcom zegarków Vratislavia Concept należy się za to duży szacunek. Dzięki nim postaci, miejsca i symbole, które powoli odchodzą w zapomnienie, mogą na nowo ożyć, zaciekawić nas i tchnąć duszę w zegarki, które nosimy. Na stronie Fabryki Zegarków znajdziesz modele z aktualnych kolekcji. Radzę się spieszyć, bo wszystkie są ściśle limitowane! A może to właśnie model VC stanie się Twoją pamiątką rodzinną?

W kategorii: Nowości

średnia ocena: 5.0