Facebook

Zbliżenia: Chronograf

03-08-2017

Wiele czasomierzy charakteryzuje się posiadaniem chronografu – bardziej lub mniej skomplikowanego mechanizmu, którego niewielkie wskazówki znajdują się na tarczy zegarka. Jednak czym jest i do czego służy taki chronograf? Jak działa?

 

 

Chronograf jest komplikacją mechanizmu zegarka, polegającą na bardziej precyzyjnym odmierzaniu czasu – o ile zwykła wskazówka sekundnika odmierza czas z dokładnością do jednej sekundy, o tyle chronograf gwarantuje dokładniejszy pomiar – czasem nawet do setnej części sekundy. Dzięki niemu można mierzyć swoje osiągi sportowe z najwyższą dokładnością, co w szczególności przydaje się sportowcom i osobom spędzającym dużo czasu np. na siłowni. Możliwość mierzenia również minut (w dwóch obrotach po 30 minut lub jednym po 60) pozwala także na mierzenie długich interwałów czasowych, co szczególnie spodobać się może długodystansowcom.

 

Zasada obsługi jest bardzo prosta – jeden przycisk w czasomierzu uruchamia chronograf, drugi go wstrzymuje i zeruje, kiedy jest wstrzymany. Wyjątkowo prosta obsługa oraz instalowane w zegarkach sportowych duże przyciski zapewniają wyjątkowy komfort obsługi - jak w zegarku Aviator Airacobra P45 Chrono.

 

O ile na początku występowały raczej jedynie jako jednorazowe mierniki czasu, bez możliwości ich wstrzymania i kontynuacji mierzenia. Taki powstał dopiero w 1844 roku i od tego momentu nieustannie był rozwijany.

 

Do dziś zmieniło się wiele. Teraz niemal każdy zegarek sportowy posiada chronograf – nie jest to jedynie zbędny dodatek, ponieważ jak się okazuje, do mierzenia pewnych odcinków czasu wiele osób używa go częściej niż telefonu komórkowego. Spowodowane jest to po pierwsze, wysoką dokładnością, po drugie, wygodą – taki chronograf dużo łatwiej  i szybciej uruchomić. Nadaje przy tym wyjątkowego wyglądu każdej tarczy zegarka - jak np. w modelu Vostok Europe Anchar.

 

 

 

 

W kategorii: