Autorski mechanizm Bulova UHF - Ultra High Frequency

Bulova

Autorski mechanizm Bulova UHF - Ultra High Frequency

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

17 stycznia 2023

Od wieków priorytetem w zegarmistrzostwie jest dążenie do jak najlepszej precyzji chodu mechanizmu. To wyjątkowa i wymagająca sztuka, a jednocześnie nie lada wyzwanie, z którym nieustannie mierzą się producenci zarówno zegarków mechanicznych, jak i kwarcowych. Jednak do tej pory tylko nielicznym udało się poznać tajniki tej wiedzy i osiągnąć mistrzowską precyzję. Poznaj prawdziwego pioniera w tej dziedzinie – markę Bulova i jej innowacyjną technologię mechanizmów Bulova UHF (Ultra High Frequency).

 

Bulova – świat najdokładniejszych zegarków UHF

Amerykańska marka Bulova od samego początku swojej działalności, czyli roku 1875, dąży na każdym etapie rozwoju do perfekcji. Wysokiej jakości rzemiosło, wprowadzane coraz to nowsze innowacje i technologie, ciągły postęp, wysoka wydajność i precyzja, właśnie na takich fundamentach Joseph Bulova zbudował swoją firmę. Z upływem lat przyczyniła się do rewolucji w branży zegarmistrzowskiej i zmiany sposobu postrzegania czasu na świecie.

 

Zegarki Bulova Marine Star

 

Bulova, będąc wierną ideom założyciela i nieustannie rozwijając jego pasję, zapoczątkowała nową erę zegarmistrzostwa. Erę, która stała się przełomem w produkcji najdokładniejszych zegarków na świecie. Początkiem rewolucji, trwającej do dziś, było opracowanie w latach 60. pierwszego w pełni elektronicznego zegarka z zastrzeżoną technologią kamertonową Bulova Accutron.

 

Zegarek kamertonowy Bulova Accutron – początek nowej ery zegarmistrzostwa

Wraz z zegarkiem Bulova Accutron pojawiło się pojęcie zegarka kamertonowego. Ten rodzaj mechanizmu wyposażony jest w oscylator kamertonowy, którego drgania są wywoływane przez impulsy elektryczne pochodzące z baterii zasilającej. Następnie wytworzone drgania są przenoszone z widełek kamertonu na koło zapadkowe o średnicy 2,4 mm, zbudowane z 300 zębów, i w dalszej kolejności na przekładnię wskazań napędzającą bezpośrednio wskazówki zegarka.

 

Zegarek męski Bulova Ultra High Frequency

 

W konstrukcji, która zapewniłaby prawidłowe działanie mechanizmu cechującego się bardzo dużą dokładnością chodu, ważne było zastosowanie koła zębatego o obwodzie podziałki (0,025 mm) mniejszym niż amplituda drgań kamertonu. Częstotliwość tych drgań w zegarkach najczęściej wynosi 360 Hz i zależy zarówno od materiału, z którego wykonano kamerton, jak i długości oraz kształtu jego widełek. Z tego też względu, kamerton jako jeden z najważniejszych elementów mechanizmów, stał się znakiem rozpoznawczym zegarków Bulova, a jego symbol widnieje w charakterystycznym logo marki.

 

Autorski mechanizm Bulova Ultra High Frequency – innowacyjna technologia zegarkowa

Producenci Bulova tym niezwykłym osiągnięciem potwierdzili swoją wysoką pozycję na rynku, stając się niezaprzeczalnie pionierem w mierzeniu czasu z niespotykaną dotąd dokładnością. Dążenie do perfekcji i ciągły rozwój w tej kategorii zaowocował kolejnymi sukcesami. Przełomem był rok 2010. Amerykańska marka w ramach kolekcji Bulova Precisionist zaprojektowała zegarki z jednym z najdokładniejszych mechanizmów świata o dokładności do 10 sekund w skali roku. Jednak już 5 lat później pobiła swój własny rekord. W 2015 roku firma zaprezentowała najnowszy mechanizm Bulova UHF bazujący na zaawansowanej technologii Ultra High Frequency.

 

Zegarek męski Bulova Precisionist UHF 96B175

 

Mechanizm Bulova UHF to innowacyjne i niespotykane dotąd konstrukcyjne rozwiązanie, które przenosi zegarmistrzostwo na nowy, wyższy poziom precyzji. Mistrzowska precyzja niesłyszalnej dla ludzkiego ucha technologii Ultra High Frequency od amerykańskiej marki to zasługa wykorzystania specjalnego elementu, który odpowiedzialny jest za pracę całego mechanizmu. Mowa o potrójnym kamertonie, czyli zmodyfikowanej i ulepszonej wersji stosowanego od ubiegłego wieku podwójnego kamertonu.

Największą zaletą zegarków UHF jest wysoka wydajność. Mechanizm wytwarza wibracje o częstotliwości 262 kHz – 8 razy większej niż w standardowych zegarkach kwarcowych. Dzięki temu granica błędu dokładności mechanizmu wynosi zaledwie 1 sekundę na rok! Warto zaznaczyć, że w przypadku zwykłych mechanizmów kwarcowych odchylenie to wynosi 15 sekund na miesiąc!

Takie wzorowe działanie autorskiego mechanizmu Bulova UHF przekłada się również na ujednolicony ruch wskazówki sekundowej zegarka, gwarantujący znakomitą płynność i rytmiczność w odmierzaniu czasu. Właśnie po tym ruchu, ale również po umieszczonej na tarczy sygnaturze „262 kHz” czy wygrawerowanym symbolu „UHF” na deklu, z łatwością rozpoznasz wysokiej jakości klasy premium zegarki Bulova UHF.

 

Zegarki Bulova UHF Ultra High Frequency

 

Zegarki Bulova UHF. Postaw na mistrzowską precyzję

Ekskluzywna technologia Ultra High Frequency to artyzm i kunszt zegarmistrzowski na najwyższym poziomie. Mistrzowska precyzja mechanizmu kamertonowego UHF jest dostępna w wybranych zegarkach Bulova. Razem z amerykańską marką przekraczaj granice i sięgaj po najlepsze dostępne technologie na rynku. Postaw na perfekcję z wyjątkowymi kolekcjami Bulova Precisionist, Bulova Curv oraz Bulova Lunar Pilot.


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Który zegarek elektroniczny jest najlepszy? Porównanie najpopularniejszych marek

Pierwszy Zegarek elektroniczny powstał w 1972 roku. Obecne modele są najlepszym dowodem na niesamowity rozwój myśli technologicznej na przestrzeni lat. Przekonaj się, jak niezwykle interesującą jest historia zegarków elektronicznych, poznaj najlepsze marki specjalizujące się w ich produkcji.
Czytaj dalej

Suunto

Suunto zaprasza do świata nowości: Vertical Solar Steel zasilany słońcem

Poznaj Suunto Vertical Solar Steel: innowacyjny smartwatch zasilany słońcem, zaprojektowany dla entuzjastów outdooru. Łączy wytrzymałość, zaawansowane funkcje monitorowania zdrowia i niezrównaną żywotność baterii. Odkryj nowość, która zmienia zasady gry w świecie smartwatchy.
Czytaj dalej

Poradniki

Zegarki wodoodporne na każdą kieszeń

Zakup zegarka wodoodpornego często łączy się z nie lada wyzwaniem i wielogodzinnym pochłanianiem informacji na ich temat.
Czytaj dalej

Poradniki

Kolekcjonowanie zegarków. Poradnik dla osób rozpoczynających przygodę z zegarkami

Zegarki można kolekcjonować dla przyjemności jako hobby czy też pasje albo jako dobrą lokatę kapitału. Jeśli zastanwaisz się jak zacząć i czym się kierować przy wyborze zegarków do kolekcji, spieszymy z pomocą i radą.
Czytaj dalej

Garmin

Wybieramy najlepsze zegarki Garmin

Jesteś osobą, która lubi aktywnie spędzać czas? Jazda na rowerze, pływanie bądź bieganie to Twój sposób na życie? Znajdź coś dla siebie w ofercie amerykańskiej marki Garmin – producenta idealnych zegarków dla sportowców!
Czytaj dalej

TOP

Zegarki najbardziej odporne na skrajne temperatury. Poznaj nasze TOP propozycje

Zastanawiasz się nad zakupem nowego zegarka, ale obawiasz się, że ulegnie zniszczeniu pod wpływem temperatury. Przedstawiamy nasz subiektywny przegląd zegarków najbardziej odpornych na działanie temperatury.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie