Autorski mechanizm Bulova UHF - Ultra High Frequency

Bulova

Autorski mechanizm Bulova UHF - Ultra High Frequency

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

17 stycznia 2023

Od wieków priorytetem w zegarmistrzostwie jest dążenie do jak najlepszej precyzji chodu mechanizmu. To wyjątkowa i wymagająca sztuka, a jednocześnie nie lada wyzwanie, z którym nieustannie mierzą się producenci zarówno zegarków mechanicznych, jak i kwarcowych. Jednak do tej pory tylko nielicznym udało się poznać tajniki tej wiedzy i osiągnąć mistrzowską precyzję. Poznaj prawdziwego pioniera w tej dziedzinie – markę Bulova i jej innowacyjną technologię mechanizmów Bulova UHF (Ultra High Frequency).

 

Bulova – świat najdokładniejszych zegarków UHF

Amerykańska marka Bulova od samego początku swojej działalności, czyli roku 1875, dąży na każdym etapie rozwoju do perfekcji. Wysokiej jakości rzemiosło, wprowadzane coraz to nowsze innowacje i technologie, ciągły postęp, wysoka wydajność i precyzja, właśnie na takich fundamentach Joseph Bulova zbudował swoją firmę. Z upływem lat przyczyniła się do rewolucji w branży zegarmistrzowskiej i zmiany sposobu postrzegania czasu na świecie.

 

Zegarki Bulova Marine Star

 

Bulova, będąc wierną ideom założyciela i nieustannie rozwijając jego pasję, zapoczątkowała nową erę zegarmistrzostwa. Erę, która stała się przełomem w produkcji najdokładniejszych zegarków na świecie. Początkiem rewolucji, trwającej do dziś, było opracowanie w latach 60. pierwszego w pełni elektronicznego zegarka z zastrzeżoną technologią kamertonową Bulova Accutron.

 

Zegarek kamertonowy Bulova Accutron – początek nowej ery zegarmistrzostwa

Wraz z zegarkiem Bulova Accutron pojawiło się pojęcie zegarka kamertonowego. Ten rodzaj mechanizmu wyposażony jest w oscylator kamertonowy, którego drgania są wywoływane przez impulsy elektryczne pochodzące z baterii zasilającej. Następnie wytworzone drgania są przenoszone z widełek kamertonu na koło zapadkowe o średnicy 2,4 mm, zbudowane z 300 zębów, i w dalszej kolejności na przekładnię wskazań napędzającą bezpośrednio wskazówki zegarka.

 

Zegarek męski Bulova Ultra High Frequency

 

W konstrukcji, która zapewniłaby prawidłowe działanie mechanizmu cechującego się bardzo dużą dokładnością chodu, ważne było zastosowanie koła zębatego o obwodzie podziałki (0,025 mm) mniejszym niż amplituda drgań kamertonu. Częstotliwość tych drgań w zegarkach najczęściej wynosi 360 Hz i zależy zarówno od materiału, z którego wykonano kamerton, jak i długości oraz kształtu jego widełek. Z tego też względu, kamerton jako jeden z najważniejszych elementów mechanizmów, stał się znakiem rozpoznawczym zegarków Bulova, a jego symbol widnieje w charakterystycznym logo marki.

 

Autorski mechanizm Bulova Ultra High Frequency – innowacyjna technologia zegarkowa

Producenci Bulova tym niezwykłym osiągnięciem potwierdzili swoją wysoką pozycję na rynku, stając się niezaprzeczalnie pionierem w mierzeniu czasu z niespotykaną dotąd dokładnością. Dążenie do perfekcji i ciągły rozwój w tej kategorii zaowocował kolejnymi sukcesami. Przełomem był rok 2010. Amerykańska marka w ramach kolekcji Bulova Precisionist zaprojektowała zegarki z jednym z najdokładniejszych mechanizmów świata o dokładności do 10 sekund w skali roku. Jednak już 5 lat później pobiła swój własny rekord. W 2015 roku firma zaprezentowała najnowszy mechanizm Bulova UHF bazujący na zaawansowanej technologii Ultra High Frequency.

 

Zegarek męski Bulova Precisionist UHF 96B175

 

Mechanizm Bulova UHF to innowacyjne i niespotykane dotąd konstrukcyjne rozwiązanie, które przenosi zegarmistrzostwo na nowy, wyższy poziom precyzji. Mistrzowska precyzja niesłyszalnej dla ludzkiego ucha technologii Ultra High Frequency od amerykańskiej marki to zasługa wykorzystania specjalnego elementu, który odpowiedzialny jest za pracę całego mechanizmu. Mowa o potrójnym kamertonie, czyli zmodyfikowanej i ulepszonej wersji stosowanego od ubiegłego wieku podwójnego kamertonu.

Największą zaletą zegarków UHF jest wysoka wydajność. Mechanizm wytwarza wibracje o częstotliwości 262 kHz – 8 razy większej niż w standardowych zegarkach kwarcowych. Dzięki temu granica błędu dokładności mechanizmu wynosi zaledwie 1 sekundę na rok! Warto zaznaczyć, że w przypadku zwykłych mechanizmów kwarcowych odchylenie to wynosi 15 sekund na miesiąc!

Takie wzorowe działanie autorskiego mechanizmu Bulova UHF przekłada się również na ujednolicony ruch wskazówki sekundowej zegarka, gwarantujący znakomitą płynność i rytmiczność w odmierzaniu czasu. Właśnie po tym ruchu, ale również po umieszczonej na tarczy sygnaturze „262 kHz” czy wygrawerowanym symbolu „UHF” na deklu, z łatwością rozpoznasz wysokiej jakości klasy premium zegarki Bulova UHF.

 

Zegarki Bulova UHF Ultra High Frequency

 

Zegarki Bulova UHF. Postaw na mistrzowską precyzję

Ekskluzywna technologia Ultra High Frequency to artyzm i kunszt zegarmistrzowski na najwyższym poziomie. Mistrzowska precyzja mechanizmu kamertonowego UHF jest dostępna w wybranych zegarkach Bulova. Razem z amerykańską marką przekraczaj granice i sięgaj po najlepsze dostępne technologie na rynku. Postaw na perfekcję z wyjątkowymi kolekcjami Bulova Precisionist, Bulova Curv oraz Bulova Lunar Pilot.


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Poradniki

Wodoszczelność zegarków. Przewodnik

Co to jest wodoszczelność? Jaka klasa wodoszczelności pasuje do wybranych sportów wodnych? Tego dowiesz się z naszego przewodnika po wodoszczelności zegarków!
Czytaj dalej

Venezianico

Czy kuty węgiel jest lepszy od włókna węglowego? Premiera Venezianico Nereide Carbonio

Wyjątkowa premiera zegarka Venezianico z linii Nereide! Poznaj Nereide Carbonio - zegarek z kutego węgla! Już teraz dostępny w przedsprzedaży!
Czytaj dalej

TOP

Najdroższe zegarki świata. Ranking wyjątkowo kosztownych zegarków premium

Ile kosztują najdroższe zegarki świata? Skąd biorą się tak zawrotne ceny? Z ilu elementów składa się najbardziej skomplikowany zegarek na świecie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Czytaj dalej

Yema

Wyprawa na biegun południowy z marką Yema

Wyrusz na wyprawę na Antarktydę razem z ambasadorem marki YEMA - Pierre'em Hedanem! Poznaj wyjątkową kolekcję zegarków Superman 500 GMT, która będzie towarzyszyła podczas zdobywania bieguna południowego! Szczegóły w tym artykule!
Czytaj dalej

Seiko

Power Design Project „REBIRTH”- Seiko redefiniuje klasyczne modele

Power Design Project „REBIRTH” będący inicjatywą Seiko po kilkunastu latach wraca na rynek z siedmioma odrodzonymi modelami. Klasyczne zegarki sprzed kilkudziesięciu lat zostały odświeżone we współczesnym stylu, nie tracąc przy tym nic ze swojego charakteru. Sprawdź, jak prezentują się dziś!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Co to jest zegarek binarny?

Co to jest zegarek binarny? Jak działa ten rodzaj urządzenia? Jak prawidłowo odczytać godzinę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule! Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie