Zegarki Ball trafiły do świata zegarmistrzostwa poprzez ogromną pasję oraz konieczność, która zmusiła pewnego człowieka do wymyślenia nowego sposobu zwiększenia dokładności, z jaką miały jeździć pociągi w USA w końcu XIX wieku. Idea niewątpliwie szlachetna, ale jakie piętno odcisnęła na rynku zegarków?

czytaj dalej
Filtry Zamknij
Mechanizm
Dostępność
Dla kogo
Tarcza - kolor
Pasek - kolor
Typ paska
Wodoszczelność
Cena [zł]
-
Szerokość koperty [mm]
-

Zegarki Ball

 1. Zegarek męski Ball III Endurance 1917 TMT Zegarek męski Ball III Endurance 1917 TMT
  Darmowa dostawa 24h
  -30%
  17 140,00 zł 11 998,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11 998,00 zł

  Ball III Endurance 1917 TMT NT2222D-P2C-GYC

  Darmowa dostawa 24h
 2. Zegarek męski Ball Engineer Hydrocarbon Racer Chronograph Automatic Chronometer Zegarek męski Ball Engineer Hydrocarbon Racer Chronograph Automatic Chronometer
  Darmowa dostawa na zamówienie
  Mechanizm ETA VALJOUX
  -30%
  20 620,00 zł 14 434,00 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14 434,00 zł

  Ball Engineer Hydrocarbon Racer Chronograph Automatic Chronometer CM2198C-S2CJ-BK

  Darmowa dostawa na zamówienie

Wybierz zegarki Ball jeśli zależy Ci na niezwykłym, vintage'owym wyglądzie i rewelacyjnym stylu, którego pozazdrości Ci każdy! Nie czekaj, ale zamów już dziś i przekonaj się, jak w parze z rewelacyjnym wyglądem idzie niezawodność i wysoka precyzja!

Skąd wzięły się zegarki Ball?

Marka Ball zawdzięcza swoje istnienie Websterowi Clayowi Ballowi, amerykańskiemu jubilerowi, który zajmował się także zegarkami. Przed 1883 rokiem w Stanach Zjednoczonych panował chaos w kwestii pomiaru czasu – nie było żadnego źródła poprawnej, ujednoliconej godziny, co szczególnie dotykało osoby znajdujące się w różnych stronach kraju – tak wielkie państwo nie mogło funkcjonować poprawnie bez podziału na strefy czasowe. Gdy wreszcie tego dokonano i wprowadzono podział na 4 strefy i ustalono czas standardowy, Webbowi C. Ballowi powierzono rolę pilnowania poprawnej godziny w Cleveland, w stanie Ohio. Jako pracownik linii kolejowych miał dbać o dokładność, z jaką pociągi czerpały informacje o aktualnym czasie. Problem pojawił się w 1891 roku – niedaleko Cleveland, w Kipton, doszło do zderzenia dwóch pociągów. Oddelegowany do zbadania przyczyn wypadku Ball stwierdził, że zderzenie wynikało z winy konduktora jednego z pociągów, który nie sprawdził czasu przejazdów własnego i poprzedniego pociągu, a zegarek należący do jednego z mechaników zatrzymał się na cztery minuty bez wiedzy właściciela. Te cztery minuty błędu doprowadziły do tragedii, w której życie straciło kilkanaście osób.

Webb C. Ball zdecydował więc, że należy przyjrzeć się sposobowi produkcji zegarków. Odtąd każdy z konduktorów musiał mieć przy sobie wysokiej jakości zegarek z firmy, której Ball opracował zasady tworzenia zegarków. Jedną z nich było ścisłe przestrzeganie reguły, w myśl której żaden zegarek nie może wskazywać błędu w chodzie powyżej trzydziestu sekund. Ta dokładność zapoczątkowała całkowitą rewolucję w ruchu kolei, który odtąd stał się dużo bardziej regularny i dokładny.

Zegarek Ball czyli precyzja totalna

Ambitne założenie Balla zostało później podjęte przez twórców marki zegarków Ball, stworzonej w celu upamiętnienia jubilera, który wywarł ogromny wpływ na dokładność jazdy pociągów. Jego reguła obowiązywała nadal, jednak nie ograniczono się jedynie do 30 sekund, ale postanowiono wyprodukować zegarki dużo bardziej precyzyjne. Dlatego marka zegarków Ball tworzy własne systemy napędowe – tak z ręcznym jak i z automatycznym naciągiem, aby stało się za dość tradycyjnemu designowi zegarków nawiązujących do pionierskich czasów rozwoju kolejnictwa. Jednak zaszły pewne zmiany – o ile dawne mechanizmy cechowała duża precyzja, o tyle współczesne są nieporównywalnie lepsze. Powodem tego są nowoczesne sposoby produkcji oraz lepsze materiały, pozwalające na długotrwałe funkcjonowanie i niezużywanie się części w takim samym tempie jak dawniej.