Power Design Project „REBIRTH”- Seiko redefiniuje klasyczne modele

Seiko

Power Design Project „REBIRTH”- Seiko redefiniuje klasyczne modele

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

22 marca 2023

Zegarki Seiko od wielu lat cieszą się zaufaniem klientów dzięki najwyższej klasie jakości, ale też stylowemu i eleganckiemu wzornictwu. Gwarancję niezawodności zapewniają wymagające testy, które przechodzi każdy model wychodzący z manufaktury. Długa tradycja marki w tym wypadku idzie w parze z nowoczesnością, co widać po klasycznym wzornictwie połączonym z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. 

 

Odrodzenie klasycznych modeli Seiko, czyli historia dziejąca się na naszych oczach

Projekt „Power Design: Rebirth" dla projektantów Seiko ruszył w 2001 roku. Miał za zadanie zgłębienie esencji zegarkowego wzornictwa i możliwości wykorzystania corocznych motywów do odświeżenia designu modeli z minionych lat. To eksperymentalne przedsięwzięcie zostało przerwane w 2009 roku, ale po 13 latach wraca ze swoją pełną siłą, by zaprezentować nowe sposoby projektowania niezwiązane z wcześniej istniejącymi koncepcjami. W 2022 roku tematem przewodnim dla ośmiu projektantów stało się Odrodzenie/Rebirth. Designerzy stanęli przed zadaniem rozwinięcia swoich pomysłów i rozszerzenia wyobraźni bazując na charakterystycznych zegarkach i technologiach, które pojawiły się w długiej historii Seiko. W ten sposób „odrodzono" 7 modeli seiko. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma z nich!

 
 

King Seiko — odrodzona klasyka, która nieprzerwanie zachwyca stylem

Technika polerowania zwana Zaratsu była stosowana w wielu wysokiej klasy produktach Seiko od lat 60. XX wieku i jest stosowana do chwili obecnej. Dzięki umiejętnemu użyciu specjalistycznego narzędzia i starannie dopracowanych technik, metalowe powierzchnie uzyskują ultragładkie wykończenie. Model King Seiko został wprowadzony na rynek w latach 70. XX wieku. Charakteryzujący się prostym i odważnym kształtem, ma wypolerowaną powierzchnię  wspominaną właśnie techniką Zaratsu, co pozbawiło ją zniekształceń i sprawia, że nawet teraz, po 50 latach nie jest pozbawiona jasnego blasku. 

 

Model Rebirth King Seiko

 

Skupiając się na technice Zaratsu, model King Seiko odradza się we współczesnym, czarującym stylu. Posiada nieco masywniejszą od oryginału, piękną, 20-płaszczyznową kopertę. Wokół tarczy umieszczono sześćdziesiąt znaczników będących odpowiednikiem indeksów minutowych. Rebirth tego modelu z pewnością jest wartą uwagi propozycją. 

 

Seiko Shikakuro fascynującym obrazem różnorodności na przestrzeni lat

Seiko Shikakuro to kwadratowy chronograf, który został wprowadzony na rynek w 1971 roku. Zaprojektowano go z myślą o rynku międzynarodowy, gdzie zyskał zresztą dużą popularność. Specjalna konstrukcja koperty i jej unikalny zaokrąglony, kwadratowy kształt były cechami wyróżniającymi ten model. Tarcze zegarka występowały w szerokiej gamie kolorystycznej, co pokazuje tylko, jak istotnymi w latach 70. były takie wartości jak różnorodność, wolność oraz możliwość swobodnego wyrażania siebie.

 

Seiko Rebirth Shikakuro

 

Zachowując atmosferę lat 70., dzięki unikalnej konstrukcji koperty i wyjątkowej sylwetce, zegarek odrodził się jako kwadratowy chronograf o nowoczesnym designie, który przypadnie do gustu miłośnikom różnorodności. Zegarek można modyfikować na swój własny sposób, dobierając różne kolory tarczy, a także materiały, z których stworzone są oprawki kopert czy też paski i bransolety.

 

Seiko Time Sonar 434 Feels — odrodzony model wyrażający uczucia

Wprowadzony w Japonii w 1976 roku Seiko Time Sonar został zaprojektowany na wzór wyświetlacza sonaru łodzi podwodnej. Innowacyjny projekt wykorzystywał tarczę wykonaną z przezroczystego tworzywa sztucznego, przez którą prześwitywał znajdujący się za nią dysk kalendarza. 

 

Seiko Time Sonar 434 Feels Rebirth

 

Zachowując cechy tarczy oryginalnego modelu Time Sonar, zegarek ten odrodził się jako model posiadający wrażliwość, która wyświetla się w postaci 434 różnych fraz, które mogą stanowić swego rodzaju codzienne inspiracje, zwłaszcza dla młodych ludzi. Po wydrukowaniu na tarczy zamiast kalendarza znanych angielskich słów, w oknie datownika pojawia się codzienna wiadomość-sugestia. Odrodzony model Seiko Time Sonar 434 Feels to interesująca propozycja dla entuzjastów stylu retro w nowoczesnym wydaniu. 

 

Zegarki Seiko — z szacunku do klasyki, z fascynacji współczesnością

Jak widać, Seiko pamięta o swojej bogatej przeszłości, przy czym nie boi się podejmować nowych wyzwań i redefiniować swoich historycznych modeli. Wszelkie pomysły wykorzystywane w tworzeniu modeli Rebirth pochodzą tylko i wyłącznie z japońskiej fabryki. Tym samym marka po raz kolejny udowadnia, że jest w stanie stworzyć zegarki dla każdego – zarówno dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze współczesnymi zegarkami, jak i dla miłośników klasycznego designu.


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Poradniki

Wodoszczelność zegarków. Przewodnik

Co to jest wodoszczelność? Jaka klasa wodoszczelności pasuje do wybranych sportów wodnych? Tego dowiesz się z naszego przewodnika po wodoszczelności zegarków!
Czytaj dalej

Venezianico

Czy kuty węgiel jest lepszy od włókna węglowego? Premiera Venezianico Nereide Carbonio

Wyjątkowa premiera zegarka Venezianico z linii Nereide! Poznaj Nereide Carbonio - zegarek z kutego węgla! Już teraz dostępny w przedsprzedaży!
Czytaj dalej

TOP

Najdroższe zegarki świata. Ranking wyjątkowo kosztownych zegarków premium

Ile kosztują najdroższe zegarki świata? Skąd biorą się tak zawrotne ceny? Z ilu elementów składa się najbardziej skomplikowany zegarek na świecie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Czytaj dalej

Yema

Wyprawa na biegun południowy z marką Yema

Wyrusz na wyprawę na Antarktydę razem z ambasadorem marki YEMA - Pierre'em Hedanem! Poznaj wyjątkową kolekcję zegarków Superman 500 GMT, która będzie towarzyszyła podczas zdobywania bieguna południowego! Szczegóły w tym artykule!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Co to jest zegarek binarny?

Co to jest zegarek binarny? Jak działa ten rodzaj urządzenia? Jak prawidłowo odczytać godzinę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule! Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej

Bulova

Autorski mechanizm Bulova UHF - Ultra High Frequency

Marzysz o najlepszej precyzji zegarków? Poznaj autorskie mechanizmy Bulova UHF z zaawansowaną technologią Ultra High Frequency. Sprawdź, w czym tkwi ich fenomen!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie