Ciga Design. Jak Chińska firma pokonuje szwajcarskie zegarki

Ciga Design

Ciga Design. Jak Chińska firma pokonuje szwajcarskie zegarki

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

13 czerwca 2022

Triumf chińskiej marki CIGA Design był prawdziwym zaskoczeniem. Jeśli nie dla wszystkich, to na pewno dla konkurencji. Tak działalność marki podsumowuje założyciel i prezes marki Ciga Design, Zhang Jianmin, która to jako pierwsza chińska firma zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix. Jak powstała marka i czym nas zaskoczy w przyszłości? Sprawdźmy to!

 

Jak zaczęła się działalność Ciga Desgin?

W 2016 r. Zhang Jianmin wpadł na pomysł kupienia reprezentacyjnego garnituru podczas swojego pobytu w Mediolanie. Pomysł na zakup garnituru zrodził się z fantazji założyciela marki CIGA Design. Prezes firmy zegarkowej, której siedziba znajduje się w Shenzhen, uświadomił sobie podczas swojego pobytu we Włoszech, że ekskluzywny, dobrze dobrany garnitur idealnie wpasuje się na tzw. “Zegarkowe Oscary”. Mowa oczywiście o corocznym wydarzeniu podczas którego wyłaniani są zwycięskie zegarki - Grand Prix d'Horlogerie de Genève, powszechnie nazywanym G.P.H.G. lub Grand Prix.

Powiedziałem sobie, że założę ten garnitur na scenę Grand Prix, dopiero wtedy, gdy zdobędę nagrodę.

Zhang Jianmin, założyciel i prezes marki Ciga Design
 

Ciga Design Nagroda Grand Prix

 

Debiut z wyróżnieniem Ciga Design. Nagroda Grand Prix

4 listopada 2021 roku ambitna wizja prezesa marki częściowo się spełniła. CIGA Design została pierwszą chińską marką, która wygrała nagrodę Grand Prix, pokonując tym samym pięciu innych rywali w kategorii Challenge Watch. Marka została doceniona za zegarek mechaniczny Blue Planet z 46mm tytanową kopertą i obracającą się trójwymiarową kulą ziemską wykonaną z aluminium. Kategoria Challenge Watch została wprowadzona w 2018 roku, aby zachęcić nowe marki oferujące wysokiej jakości zegarki do udziału w konkursie. Co istotne, w kategorii tej oceniane są tylko zegarki, których cena detaliczna nie przekracza 3,5 tys. franków szwajcarskich, czyli około 15 tys. złotych. Niestety ze względu na narzucone ograniczenia dotyczące podróży w związku z pandemią koronawirusa, założycieli marki CIGA Design nie mógł uczestniczyć w ceremonii wręczania nagród. W rezultacie, włoski garnitur nadal wisi w szafie, czekając na wielkie wyjście.

W świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Chiny to centrum produkcji i prężnie rozwijający się rynek dóbr luksusowych. Prawda jest jednak taka, że aż do ceremonii w 2021 roku praktycznie nikt w środowisku zegarmistrzowskim nie myślał o Chińczykach jako o konkurencji. Można to było wywnioskować po zdziwionych minach zebranych osób zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa marki CIGA Design. 

Elizabeth Doerr, współzałożycielka i redaktorka internetowego serwisu o zegarkach “Quill & Pad” oraz była członkini jury G.P.H.G, wyznała, że: „Słychać było wokół westchnienia zdziwienia”. Chociaż Elizabeth Doerr była członkinią jury G.P.H.G. do 2020 r., to nigdy nie angażowała się bezpośrednio w dobór nagród dla zwycięzców. Była członkini jury dodaje, że:

Pozostałe zegarki zasługiwały na wygraną. Z pewnością nie można im odmówić wysokiej jakości wykonania. Poza tym marki, które startowały w konkursie były bardzo dobrze znane ludziom, w przeciwieństwie do marki Ciga Design, która właściwie pojawiła się znikąd.

 

Ciga Design Blue Planet

 

Sukces zegarków Ciga Design

Z pewnością sukces firmy zakorzenionej w Azji nie pojawił się z dnia na dzień. Nazwa marki CIGA Design pochodzi od inicjałów słów “China International Great Art”. Zhang Jianmin wyznał, że praca nad zegarkiem Blue Planet rozpoczęła się już w 2013 r., czyli w tym samym roku, w którym manufaktura stworzyła swój pierwszy zegarek naręczny - minimalistyczny model kwarcowy, który zdobył nagrodę za design w niemieckim międzynarodowym konkursie wzornictwa Red Dot. Wówczas jury zgodnie oświadczyła, że model idealnie oddaje „ekskluzywność i prosty charakter”.

Zhang Jianmin od dawna starał się przybliżyć piękno surowego stylu Bauhausu szerszej publiczności. Założyciel marki CIGA Design urodził się w 1967 roku w prowincji Qinghai w środkowych Chinach, na południowym skraju Płaskowyżu Tybetańskiego. Studiował wzornictwo przemysłowe w Instytucie Przemysłu Lekkiego w Shaanxi (w 2002 r. instytut ten został przemianowany na Uniwersytet Nauki i Technologii Shaanxi).  W 1993 r. Zhang Jianmin przeniósł się do Shenzhen, 12,6-milionowego miasta położonego niedaleko Hongkongu, gdzie poświęcił kolejne 20 lat pracy nad designem, systemami naprowadzania dla transportu masowego i projektami architektury miejskiej.

 

Zegarki Ciga Design Blue Planet

 

Zegarek mechaniczny CIGA Blue Planet 

Zhang Jianmin wyznał, że po raz pierwszy dostrzegł możliwość stworzenia przystępnych cenowo zegarków dla świadomych mody Chińczyków młodego pokolenia około 10 lat temu. Jak sam przyznaje: „Historia zegarów mechanicznych sięga około 800 lat, a historia zegarków naręcznych około 200 lat. Chociaż w porównaniu ze Szwajcarią, Chiny nie mają przewagi w łańcuchu dostaw wysokiej klasy zegarków, to nasze modele są wydajne i dostępne w przystępnych cenach”.

W opozycji do setek lat projektowania zegarów i zegarków naręcznych z kilkoma wskazówkami, Zhang Jianmin w trakcie produkcji swoich pierwszych zegarków rozpoczął badania techniczne nad stworzeniem zegarka z jedną wskazówką. Jak sam tłumaczy: „Kiedy studiowałem historię zegarów, dostrzegłem, jak wiele innowacji wprowadzono w ciągu tych 800 lat. Jedyną kwestią, która nigdy nie podległa dyskusji było używanie dwóch lub trzech wskazówek do odmierzania czasu. Chciałem to zmienić”.

W 2019 r. Zhang Jianmin zgłosił swoją pierwszą wersję zegarka z wizerunkiem kuli ziemskiej do konkursu Grand Prix. Model został doceniony w kategorii Challenge Watch i zakwalifikował się aż do finału. Było to przełomowe wydarzenie, biorąc pod uwagę to, że nigdy wcześniej nie udało się żadnej chińskiej marce zajść aż tak daleko w tym konkursie.

 

zegarek Ciga Design

 

To szczególne wyróżnienie zmotywowało chińskiego inżyniera do dalszej pracy nad projektem. Jakiś czas później powstał zegarek z trójwymiarową kulę ziemską, wiernie oddającą ukształtowanie terenu. Budowa zegarka była swego rodzaju manifestem marki i miała na celu przypomnieć wszystkim, aby wspólnie dbać o Ziemię - jedyny dom, który mamy. Zegarek nie posiadał żadnych wskazówek. Godzina wskazywana była przez różę kompasową, a minuty za pomocą specjalnie obracającego się dysku na tarczy. Zhang Jianmin zdradza, że taki sposób odczytywania czasu był możliwy za sprawą róży kompasowej oraz dwóch dysków: godzinowego (nieobrotowego) oraz minutowego (obrotowego). Dzięki temu, w jednym punkcie możliwe było wskazywanie zarówno godziny, jak i minut.

W sierpniu marka CIGA Design wyprodukowała w sumie 48 zegarków. W ostatniej chwili jeden z nowych modeli marki został wysłany do Genewy w celu zawalczenia o nagrodę w konkursie. Ponieważ przewidywano, że wyprodukowanie znacznej liczby zegarków na sprzedaż będzie bardzo kosztowne, firma ustaliła cenę modelu na 1,8 tys. franków szwajcarskich. 

We wrześniu przeprowadziliśmy badanie rynkowe poświęcone wstępnej wersji zegarka Ciga Design Blue Planet. Model został bardzo ciepły przyjęty przez klientów, choć nie zabrakło również głosów niezadowolenia z powodu ceny. W naszym kraju 10 tys. juanów chińskich (nieco ponad 6 tys. złotych) to de facto górna granica kwoty, jakie chińskie społeczeństwo byłoby w stanie zapłacić za zegarek od krajowego producenta dóbr luksusowych. Stąd nasza decyzja o obniżeniu ceny. Teraz jesteśmy pewni, że produkt się sprzeda.

Zhang Jianmin, założyciel i prezes marki Ciga Design
 

Zegarki Ciga Design

 

Ciga Design – współczesny design najwyższej klasy

Firma CIGA Design obecnie ciężko pracuje nad tym, aby wprowadzić swoje nowe produkty na rynek globalny. Planem marki na najbliższą przyszłość jest wystawienie nowo powstałych zegarków na sprzedaż w serwisie Amazon. Obecnie na tej platformie można kupić jedynie starsze modele od tej marki. 

W przeciwieństwie do modelu Blue Planet, inne zegarki CIGA Design charakteryzują się współczesnym designem, przeważnie szkieletową tarczą i bardzo niską ceną (ich koszt, waha się między 800 a 1800 złotych). Z kolei model z trójwymiarową błękitną planetą wyceniany jest jak niedrogi szwajcarski zegarek. Mimo to, założyciel marki CIGA Design nie zamierza podnieść cen. Jak sam mówi:

Naszą ideą jest tworzenie zegarków dla młodych ludzi w przystępnej cenie. Staramy się, aby nasze modele dobrze wyglądały, były łatwe w obsłudze i cenowo dostępne dla każdego.

 

Ciga Design zegarki

 

Co o Ciga Design myślą Chińczycy?

Według Christophera A. McNally’ego, profesora ekonomii politycznej na Uniwersytecie Chaminade w Honolulu i starszego wykładowcy w East-West Center, wszystko to stawia markę w dobrej pozycji, aby wykorzystać rosnącą presję chińskich klientów na wspieranie rodzimych marek. Jak sam mówi:

W Chinach istnieje odgórne, ale także oddolne dążenie do tego, aby być bardziej chińskim. Wystarczy spojrzeć na chińskie pokolenie Z. To pokolenie ma zupełnie inny system wartości niż ich rodzice. Chodzi o poczucie własnej tożsamości. Przywódca Chin, Xi Jinping, głośno mówi o tym, że należy kochać swój kraj i rodzime marki.

 

Zdaniem McNally’ego, zwycięstwo CIGA Design w Grand Prix może przynieść założycielowi marki korzyści znacznie wykraczające poza zwykłą sprzedaż większej liczby zegarków. Profesor zaznacza, że

W Chinach korzyści dla kogoś z uzyskania takiej nagrody są ogromne. Nie chodzi tylko o pieniądze czy dobrą reklamę, ale i o prestiż polityczny. [...] Nie zdziwiłbym się, gdyby w pewnym momencie Zhang Jianmin został zaproszony na spotkanie z samym przywódcą Chin.


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Ingersoll

Zegarki Ingersoll, czyli amerykański biznes z historią

Marka Ingersoll godnie reprezentuje Stany Zjednoczone w świecie zegarmistrzostwa. Poznaj wyjątkowe zegarki Ingersoll inspirowane światem amerykańskiej kultury, historię firmy oraz jej podejście do pracy.
Czytaj dalej

Venezianico

Venezianico Nereide Tungsteno - tradycja i nowoczesność

Nereide Tungsteno to najnowsza propozycja od marki Venezianico. Włoski kunszt i szwajcarska precyzja!
Czytaj dalej

Luminox

Wojskowy trening z ambasadorami Luminox

Poznaj ambasadorów marki Luminox i wkrocz do świata militariów i prawdziwych solidnych zegarków!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Przegląd zegarków dla pilotów. Iron Annie, Zeppelin i Fortis

Dowiedz się, czym charakteryzują się zegarki lotnicze i poznaj najciekawsze marki, które je tworzą. Zapraszamy na przegląd modeli dla pilotów!
Czytaj dalej

Oris

Oris – mechaniczne zegarki prosto z alpejskich gór

Zegarki Oris to połączenie piękna, precyzji, tradycji i elegancji. Czym wyróżniają się od innych? Czy warto mieć Orisa w swojej kolekcji?
Czytaj dalej

Traser

Naval nowym ambasadorem marki Traser!

Traser ogłosiła niedawno nowego ambasadora zegarków taktyczny w Polsce. Został nim Naval - inspiracja nie tylko dla żołnierzy, ale również cywilów!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie