Esprit - historia zegarków prosto z Route 89

05-07-2021

Zegarki Esprit zaliczane są do modeli typowo modowych. W końcu u podstaw tej amerykańskiej marki leżą przede wszystkim ubrania. Chęć rozwoju i potrzeba sprostania oczekiwaniom klientów sprawiły jednak, że w ofercie brandu znajdziemy znacznie więcej produktów - biżuterię, torebki, okulary, kosmetyki czy właśnie zegarki. Dziś trochę o tych ostatnich.

Esprit - jak to wszystko się zaczęło?

Jest rok 1963. Doug Tompkins podróżuje właśnie autostopem przez Kalifornię. Susie Russell jedzie podjąć wakacyjną pracę. Ich drogi krzyżują się na drodze nr 89 nad Zatoką Emerald. 3 miesiące później biorą ślub. Po 5 latach, w 1968 roku, powstaje firma, która na stałe zapisuje się w historii mody - Esprit.

Dwudziestolecie między 1960-1980 cechuje się zwrotem w stronę ideałów generacji dzieci kwiatów. Marka bierze odpowiedzialność za swoich pracowników, interesuje się kwestiami społecznymi i środowiskowymi. Hołduje wartościom mody ekologicznej, nim staje się to modne. Jej działania to nie tylko teoria, lecz także realne kroki podejmowane w praktyce. Esprit znajduje na przykład dostawcę organicznej bawełny i to z niej powstaje kolekcja „Ecollection”.

Lata 80. w portfolio marki przywodzą na myśl słoneczną Kalifornię - ubrania mają proste kroje, ale są kolorowe, kampanie, które je reklamują, cechują się radością, beztroską i korzystaniem z życia. Wpisują się w filozofię marki Esprit: „Esprit to nastawienie do życia, nie wiek”. Ciekawym rozwiązaniem, innowacyjnym dla ówczesnej branży mody, jest także wykorzystanie jako modeli pracowników firmy, co jest jednoczesnym odrzuceniem perfekcjonizmu i wydumanych standardów.

W kolejnych latach marka podejmuje ważne tematy społeczne (np. głośna kampania o HIV) i jeszcze bardziej angażuje się w zagadnienie odpowiedzialnej mody i wchodzi w kolaboracje z ciekawymi artystami. Jej duch, mimo wielu zmian, cały czas przywodzi na myśl szalone lata 60. oraz odwagę do podejmowania ważnych zagadnień.

Esprit

Amerykański sen, czyli zegarki Esprit

Modele sygnowane logo Esprit nawiązują do nowoczesnego wizerunku marki, cechującego się większym minimalizmem niż projekty z lat 60.,70. czy 80. Kolory są stonowane, a forma prosta. Damskie zegarki Esprit to głównie paleta złota, różowego złota, srebra, pudrowego różu i brązu. W propozycjach męskich zegarków Esprit natomiast są to złoto, srebro, czerń i granat.

Najciekawsze kolekcje zegarków Esprit

Esprit Essential - zegarki na każdą okazję

Do jednej z najbardziej bazowych linii marki zdecydowanie należy kolekcja Essential. Produkty będące jej częścią cechuje minimalizm, prostota i uniwersalizm. Znajdziemy tu zarówno propozycje dla kobiet, jak i męskie zegarki. Esprit wykorzystał przy produkcji stal szlachetną, z której wykonane są tu koperty, bransolety klasyczne i bransolety mesh. Niektóre modele umocowano zaś na paskach uszytych ze skóry. Produkty działają w oparciu o sprawdzone mechanizmy kwarcowe. Do wyboru mamy wskazania rzymskie lub arabskie. Seria Esprit Essential to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą mieć jeden zegarek pasujący na wiele okazji.

Esprit Essential

Zegarki Esprit Marda, czyli subtelne i dziewczęce zdobienia

Modele z linii Esprit Marda przyciągają wzrok eleganckimi, delikatnie zdobionymi tarczami. Wersja z kryształowymi indeksami została wzbogacona o datownik dni miesiąca. Dostaniemy ją zarówno na skórzanym pasku, jak i stalowej bransolecie. Drugą opcją jest cyferblat ozdobiony drobnymi kwiatkami, których środki wysadzane są kryształkami. Do zestawu dołączana jest także gustowna bransoletka. Produkty z serii Marda to świetna propozycja na prezent, także ten dla samej siebie.

Esprit Marda

Esprit Linear Chronograph - nowoczesne zegarki męskie

Szukasz zegarka w stonowanej kolorystyce i o nieskomplikowanej formie? Modele Esprit Linear Chronograph powinny spełnić Twoje oczekiwania. Paski ze skóry oraz bransolety mesh utrzymano w kolorze czarnym. Zestawiono je z okrągłymi kopertami wykonanymi ze stali. Proste tarcze wzbogacono o datownik dni miesiąca oraz subtarcze chronografu ułożone, jak wskazuje nazwa kolekcji, w sposób linearny. Te amerykańskie zegarki dzięki nieprzekombinowanemu designowi będą dobrym uzupełnieniem casualowych zestawów.

Esprit Linear Chronograph

Esprit - w stronę odpowiedzialnej i zrównoważonej mody

Historia marki Esprit pokazuje, że branie odpowiedzialności za wytwarzane produkty oraz zaangażowanie w sprawy społeczeństwa, które są ważne dla nas wszystkich, to praktyka coraz bardziej popularna. Stawia Esprit w pozycji pioniera, który jako jeden z pierwszych przedstawicieli branży mody zadbał nie tylko o wyniki sprzedaży, lecz także podjął inne istotne kwestie. Ponadczasowość zarówno odzieży, jak i zegarków Esprit przyświeca idei slow fashion, której powinniśmy przyjrzeć się bliżej.

W kategorii: Zegarki Esprit

średnia ocena: 5.0