Najpiękniejsze kamienie szlachetne w biżuterii. Historia i symbolika

Rozmaitości

Najpiękniejsze kamienie szlachetne w biżuterii. Historia i symbolika

Patrycja Mimik

Zadeklarowana wegetarianka, która stara się żyć w równowadze z naturą. Aktywna działaczka społeczna. W zegarkach opisuje zarówno świat damskich modeli do noszenia na co dzień, jak i eleganckich zegarków premium. Nie zapomina przy tym o biżuterii.

26 marca 2024

Kamienie szlachetne to nic innego jak minerały, które wyróżnia połysk, kolor, jak i twardość. Od zarania dziejów ludzkość doceniała ich walory wizualne. Przypisywano im również bogatą symbolikę, jak i magiczne oraz prozdrowotne właściwości. Poznaj razem z nami top 3 najpiękniejszych, najcenniejszych i najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych.

 
 

Diament - najczystsza odmiana węgla

Jednym z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych jest diament. Po odpowiednim oszlifowaniu oszałamia swoim niepodrabialnym blaskiem. Diament to nic innego jak odmiana węgla, która charakteryzuje się wręcz krystaliczną czystością. Diamenty są trudno dostępne, gdyż kształtują się ok. 150 km pod powierzchnią ziemi w skrajnych warunkach. Alkaliczna magma maficzna poddawana jest działaniu nie tylko wysokiego ciśnienia, ale również temperatury sięgającej nawet 1100-1300ºC. Diamenty cechuje niezwykła trwałość i twardość wynosząca 10/10 w skali Mohsa. Diamenty odpowiednio oszlifowane błyszczą, gdyż posiadają tak zwaną brylancję. Jest to niezwykłe zjawisko świetlne. Brylancja to efekt wizualny, którego doznania zmieniają się w zależności od kąta, pod jakim patrzymy na oszlifowany kamień. Dolna część kamienia zachowuje się jak lustrzana powierzchnia, odbijając i załamując światło w taki sposób, że promienie światła przenikają do wnętrza kamienia, aby potem wrócić na powierzchnię i zmienić kierunek. Obracając kamień, obserwator może dostrzec, jak światło błyszczy i mieni się w różnych kolorach, tworząc efekt migocących refleksów. Uznaje się, że najdoskonalszy szlif, który najlepiej wydobywa blask z diamentów, to szlif brylantowy, który został wynaleziony w XVII wieku, jest to godny zastępca szlifu rozetowego.

 

diament o szlifie brylantowym

 

Słowo diament pochodzi od greckiego adamas, czyli niezniszczalny. Nic więc dziwnego, że w starożytności kamienie te wiązano z bóstwami. Przypisywano im pozaziemskie, magiczne właściwości. Zdobiono nimi pomniki bogów, pełniły funkcję tak zwanego wszechwiedzącego trzeciego oka. Diamenty uznawano również za symbol miłości, trwałości, jak i pożądania. Obecnie diamenty są najchętniej wybieranymi kamieniami do pierścionków zaręczynowych. Ciekawostką jest, że jako pierwsza pierścionek zaręczynowy z diamentem otrzymała Maria Burgundzka. Podarował go jej w 1477 roku arcyksiążę Austrii Maksymilian. Oprócz przezroczystych diamentów występują również czarne odmiany diamentów zwane karbonado. Kamienie te są bardzo rzadko spotykane, dlatego ich ceny osiągają zawrotne kwoty nawet 34000 zł za karat. Czarne diamenty podobno wpływają na poczucie pewności siebie, niektórzy twierdzą też, iż posiadają one właściwości ochronne i bronią przed działaniem negatywnej energii.

 

damska dłoń z pierścionkiem z diamentem

 

Szmaragd - kamień który scementuje waszą miłość

Szmaragd to minerał należący do grupy krzemianów. Uznaje się go za najdroższą odmianę berylu. Przykuwa uwagę swoją piękną barwą. Podobno nazwa szmaragd w sanskrycie oznacza: „zieleń rosnących drzew”. Kamień ten wydobywa się obecnie w Austrii, Brazylii oraz w Egipcie. Jednak najcenniejsze i najbardziej pożądane kamienie o intensywnej zielonej barwie pochodzą z Kolumbii z miejscowości Muzo. Szmaragd cechuje się twardością ocenianą na 7,5-8 w skali Mohsa. Szmaragdy posiadają inkluzje, dzięki którym odbijają promienie słoneczne. Szmaragdy poddawane są obróbce jubilerskiej, a najczęściej stosowanymi szlifami są: szmaragdowy, brylantowy, jak i gwiaździsty. Ciekawostką jest, że cesarz Neron wykorzystywał szmaragdy w niecodzienny sposób. Oszlifowane kamienie służyły mu za soczewkę, dzięki której oglądał w koloseum walki gladiatorów.

 

jubiler z kamieniami szmaragdu

 

Szmaragdy to kamienie o bogatej symbolice. Niektórzy wierzą, że nie tylko chronią one przed zdradą, ale również za ich sprawą miłość rozkwita. Ponadto przypisuje im się kojące i regenerujące działanie na ludzki organizm. Podobno za sprawą zielonej barwy działa kojąco na ludzką psychikę. Przypisuje się mu właściwości uspokajające. Przywraca równowagę i harmonię. Niektórzy wierzą, że kamień ten warto nosić zwłaszcza w sytuacjach trudnych, takich, w których potrzebujemy wsparcia i siły. Filozofowie upatrywali w szmaragdach źródło wiedzy i mądrości, natomiast w Persji był symbolem długowieczności, a wręcz nieśmiertelności.

 

Jubiler oprawiający szmaragd w złoto

 

Szafir - niebiański kamień

Szafir to kamień szlachetny z grupy tlenowców, który cechuje się niezwykłą twardością wynoszącą 9 w skali Mohsa. Szafiry mogą występować w różnych barwach, lecz nazwa ta zarezerwowana jest tylko dla jego niebieskiej odmiany. Szafiry wykorzystywane są w jubilerstwie, zegarmistrzostwie, jak i przemyśle i medycynie. Ciekawostką jest, że w medycynie naturalnej szafir wykorzystywany jest do leczenia między innymi wzroku. Podobno noszenie szafirowej biżuterii ma pozytywne działanie na ogólne samopoczucie, lotność umysłu, jak i percepcję. Szafiry były postrzegane i są do dziś jako symbol władzy i bogactwa. Dlatego też szafiry wykorzystywano w klejnotach koronnych. Warto w tym miejscu wspomnieć o Szafirze Świętego Edwarda, który znajduje się w zasobach brytyjskiego skarbca.

 

meska dłoń trzymajaca damska dłoń z pierścionkiem z szafirem

 

Rubiny - symbol prawdziwej miłości

Miało być top 3, ale pisząc o najcenniejszych kamieniach szlachetnych, trudno pominąć ten niezwykły minerał. Rubiny charakteryzuje piękna, głęboka, czerwona barwa. Nic więc dziwnego, że postrzegane są jako symbol niesłabnącej miłości i pożądania. Rubiny to minerały tak zwane korundy. Ich wyjątkowa barwa jest efektem obecności chromu. Kamienie wydobywa się między innymi w Austrii, Nepalu, Tajlandii, jak i na Madagaskarze. Co ciekawe, rubiny to jedne z najdroższych kamieni szlachetnych na całym świecie. Co wpływa na ich cenę? Przede wszystkim barwa. Najbardziej pożądane są kamienie o intensywnym, nasyconym czerwonym kolorze. Oczywiście inne czynniki takie jak przejrzystość, szlif, obróbka są istotne, ale kolor jest kluczowy. Ceny rubinów mogą się wahać od 1 tys. dolarów do nawet 100 tys.dolarów za karat.

 

srebrny pierścionek z rubinem

 

Rubin to kamień o miłosnej symbolice, ale nie tylko. Uznawany jest za kamień Boga Marsa i w tym odniesieniu wyraża siłę, jak i walkę. Rzymscy wojownicy, wyznawcy Marsa, nosili talizmany z rubinem oprawionym w żelazo. Widoczny na nich był wizerunek węża i bóstwa. Rubinom przypisuje się również prozdrowotne właściwości. Podobno dobroczynnie wpływa na poziom cukru we krwi, jak i jest pomocny przy zwalczaniu infekcji, tudzież gorączki. Ma zbawienny wpływ na towarzyszące kobietom bóle menstruacyjne. Działa kojąco na ciało, jak i na umysł. Zaleca się noszenie biżuterii z rubinami w stanach lękowych czy też podczas leczenia depresji.

 

damska dłoń z pierścionkiem z rubinem

 

Piękno i siła zaklęte w kamieniu szlachetnym

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi wygląda nie tylko olśniewająco, ale ma również zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. To od ciebie zależy czy potrzebujesz takiej dodatkowej pozytywnej energii oraz czy wierzysz w prozdrowotne działanie kamieni szlachetnych. Szeroki wybór biżuterii z diamentami, szafirami, rubinami, jak i szmaragdami posiada w swoim portfolio marka Bonore. Która oferuje ciekawe wzory kolczyków damskich, gustowne bransoletki, jak i pierścionki. Dla wielbicielek naszyjników również znajdą się modele zwieńczone diamentem tudzież szmaragdem. Pełną ofertę biżuterii damskiej znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Pierścionki z kamieniami szlachetnymi


Patrycja Mimik

Zadeklarowana wegetarianka, która stara się żyć w równowadze z naturą. Aktywna działaczka społeczna. W zegarkach opisuje zarówno świat damskich modeli do noszenia na co dzień, jak i eleganckich zegarków premium. Nie zapomina przy tym o biżuterii.

Inne wpisy tego autora

TOP

Zegarek na Pierwszą Komunię Świętą. Dowiedz się, dlaczego warto i zobacz nasze propozycje!

Co roku w maju i czerwcu odbywa się ważne religijne wydarzenie - I Komunia Święta. To czas radości, celebrowania przyjęcia Sakramentu Eucharystii, a także okazja do podarowania dziecku czegoś wyjątkowego. Zegarek na komunię to bardzo klasyczny i zarazem wspaniały pomysł na prezent z okazji tego wyjątkowego dnia. Oto przegląd naszych propozycji zegarków na komunię dla dziewczynki i zegarków na komunię dla chłopca!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Zegarki z perspektywy kobiet. Jakie modele wybierają wpływowe Polki?

Odkryj fascynujący świat zegarków z perspektywy kobiecej elegancji i indywidualności, poznając wybory najbardziej wpływowych Polek. Sprawdź, dlaczego noszenie zegarka to nie tylko kwestia stylu, ale także wyraz osobowości i wartości. Poznaj różnorodność preferencji i inspirujące historie za zegarami noszonymi przez Anję Rubik, Igę Świątek, Olgę Tokarczuk i Annę Lewandowską.
Czytaj dalej

Sif Jakobs

Sif Jakobs - biżuteria która wydobędzie twój wewnętrzny blask

Sif jakobs to najlepszy przykład skandynawskiego designu. Projekty są nieco surowe, minimalistyczne, ale zarazem intrygujące. Ponadto wyróżniają się wysoką jakością i wyśrubowanymi normami. Klient otrzymuje zatem ekskluzywną biżuterię w przystępnej cenie. Poznaj razem z nami tę niezwykłą markę i kobietę, która stoi za jej sukcesem.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Rodzaje splotów w łańcuszkach

Kobiety, jak i mężczyźni uwielbiają łańcuszki. Noszone solo lub kaskadowo potrafią prezentować się niezwykle gustownie. Poznaj razem z nami najpopularniejsze sploty łańcuszków. Przekonaj się, czym się od siebie różnią.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Zegarek damskie na pasku. Nowoczesne spojrzenie na klasyczny design

Zegarek na pasku kojarzy się głównie z klasyka. Obecnie jednak projektanci nadają takim modelom nowoczesnego i nietuzinkowego charakteru. Przekonaj się, czy zegarek na pasku to tylko eleganckie modele, czy jednak coś znacznie więcej.
Czytaj dalej

TOP

Top 5 zegarków na Dzień Kobiet. Wybierz model który ją zachwyci!

Jakie zegarki są najlepszą propozycją na zbliżający się Dzień Kobiet? Przeczytajcie najnowszy wpis i przekonajcie się sami!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie