Sputnik, Gagarin, Open Space - najciekawsze serie zegarków Szturmanskie

23-03-2021

Marka Szturmanskie to prawdziwa legenda ZSRR-u, której początki sięgają 1949 roku. Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą do głowy po usłyszeniu tej nazwy, jest tematyka lotów w kosmos. W wyniku zimnej wojny Rosja nieustannie rywalizowała z USA o to, czyje osiągnięcia okażą się bardziej znaczące. Gdyby nie to, być może nigdy nie usłyszelibyśmy o Sputniku czy Juriju Gagarinie. A to właśnie do nich nawiązują kolekcje najsłynniejszej rosyjskiej marki zegarmistrzowskiej.

Sturmanskie - historia marki

Początki marki Sturmanskie są dość nieoczywiste. Powstała ona na potrzeby akademii wojskowej i w początkowym okresie istnienia produkowane przez nią zegarki nie były do kupienia. Rozdawano je absolwentom wraz z dyplomem ukończenia nauki. Fakt, że były dostępne w tak hermetycznym środowisku sprawił, że stały się szczególnie lubiane przez wojskowych i pilotów. Dopiero po jakimś czasie modele trafiły do regularnej sprzedaży i szybko zaczęły się cieszyć ogromną popularnością. Zegarków Szturmanskie nie sposób pomylić z żadnym innym producentem. Wyróżnia je design nawiązujący do lat 50. i 60. ubiegłego wieku, czyli czasów największej świetności marki. Kiedy w 1961 roku Jurij Gagarin odbył pierwszy lot w kosmos z zegarkiem Szturmanskie na nadgarstku, firma weszła w nową fazę rozwoju. Popularność tematyki związanej z kosmosem wyznaczyła jej drogę w naturalny sposób. Od tamtej pory poszczególne serie zaczęły nawiązywać do konkretnych wydarzeń z historii Związku Radzieckiego. Sama nazwa Sturmanskie oznacza „zegarek nawigatora”. Od 1964 roku zegarki te zaczęły być produkowane pod nazwą Poljot, podobnie jak modele innych marek, których produkcja miała miejsce w Pierwszej Moskiewskiej Fabryce Zegarków.

Szturmanskie

Co ciekawe, jakiś czas temu producent wypuścił model poświęcony pierwszemu Polakowi w kosmosie, Mirosławowi Hermaszewskiemu. Został on limitowany do 190 sztuk, bo właśnie tyle godzin trwał lot w kosmos odbyty przez kosmonautę.

Sputnik - zegarki Szturmanskie z historią w tle

Radziecki Sputnik to pierwszy w historii sztuczny satelita Ziemi. Został wyniesiony na orbitę 4 października 1957 roku z kosmodromu Bajkonur. Koniec jego misji przypada na 4 stycznia 1958 roku. Urządzenie wykonało w sumie 1367 okrążeń wokół Ziemi. Wydarzenie to zapoczątkowało wyścig kosmiczny między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Jego doniosłość postanowiła wykorzystać marka Sturmanskie, stąd kolekcja zegarków Sputnik. Ich spójna stylistyka cechuje się nawiązaniami do dawnych krojów pisma. Większość modeli wyposażono w paski ze skóry, na analogowych tarczach znajdziemy grafiki globu ziemskiego. Do wyboru mamy różne wersje kolorystyczne. Niektóre modele mają dodatkowy akcent kosmiczny w postaci indeksów o kształcie rakiety. Wiele z nich działa w oparciu o rosyjskie mechanizmy POLJOT. Część została wyposażona w powłokę luminescencyjną na wskazówkach i indeksach oraz subtarczę sekundnika. Wysoka jakość idzie tu w parze z wyjątkowym designem.

Szturmanskie Sputnik

Gagarin, czyli pierwszy człowiek i pierwszy zegarek w kosmosie

Postaci Jurija Gagarina nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten radziecki kosmonauta był pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej. Co więcej, jako pierwszy zabrał zegarek Sturmanskie poza przestrzeń ziemską. Dzięki temu stał się swoistą reklamą marki, zapewniając jej dużą popularność i czyniąc ją dostępną dla zwykłych użytkowników. Od tamtej pory produkty Sturmanskie zaczęły trafiać do regularnej sprzedaży. Nic więc dziwnego, że Gagarinowi została poświęcona cała seria tej rosyjskiej marki. Wśród modeli, jakie proponuje, znaleźć można podserię Gagarin Vintage - cechują ją paski z tłoczonej skóry, minimalistyczne tarcze, przeszklone dekle, datowniki dni miesiąca oraz napęd automatyczny. Objęto je limitacją do 2000 egzemplarzy. Jeśli chodzi o modele Gagarin, producent oferuje także zegarki z czasem 24-godzinnym i wskazaniem drugiej strefy czasowej. Limitowane produkty Gagarin Automatic występują także w wersjach na stalowej bransolecie.

Szturmanskie Gagarin

Zegarki Szturmanskie Open Space jako idealny dodatek na kosmiczny spacer

Seria Open Space powstała, aby upamiętnić pierwszy spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej. Odbył się 18 marca 1965 roku. Statkiem użytym do lotu był Voskhod 2. Aleksiej Leonow przebywał poza statkiem, do którego był przywiązany liną, około 12 minut. Zegarki z kolekcji Open Space to głównie modele w stylu retro. Są utrzymane w stonowanej kolorystyce, umocowane na skórzanych paskach. Za ich chód odpowiadają wysokiej jakości mechanizmy kwarcowe i automatyczne. Modele te idealnie uzupełnią eleganckie stroje.

Szturmanskie Open Space

Sturmanskie to zegarki wyjątkowe. Ich historia pokazuje, że najlepszym sprawdzianem dla użyteczności i trwałości modelu jest testowanie go w praktyce. Produkty rosyjskiej marki zdają ten test na szóstkę już od 1949 roku. Ze względu na odbiorców, do których trafiały na samym początku, czyli wojskowych i pilotów, możemy zaufać producentowi w kwestii ich jakości i wytrzymałości. Noszenie zegarków Szturmanskie, które tak mocno zapisały się w historii, to niewątpliwy prestiż i okazja na posiadanie przedmiotu z duszą. Oprócz opisanych w tym artykule serii warto jeszcze zwrócić uwagę na linie Arctic, Strela czy Kosmos.

średnia ocena: 5.0