Szwajcarski, czyli najlepszy. Ranking zegarków Swiss Made

TOP

Szwajcarski, czyli najlepszy. Ranking zegarków Swiss Made

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

07 kwietnia 2021

Jeśli zegarek sygnowany jest mianem Swiss Made, stanowi to dla nas znak jego wysokiej jakości i potwierdzenie, że mechanizm modelu, a być może także inne komponenty, pochodzą ze Szwajcarii i zostały wyprodukowane, spełniając normy restrykcyjnego prawa. Jakie zegarki Swiss Made są najchętniej wybieranymi?

 

Swiss Made - szwajcarska jakość i precyzja

Oznaczenie Swiss Made funkcjonuje na rynku od 1922 roku. Po raz pierwszy pojawiło się na zegarkach, które eksportowano do Stanów Zjednoczonych. Miało uświadamiać Amerykanom, jak wiele produktów, których używają, pochodzi spoza granic ich kraju. Z czasem sygnatura o szwajcarskiej produkcji zyskała bardzo dużą popularność i z tego powodu zaczęła być coraz częściej fałszowana. W 1971 roku weszło w życie rozporządzenie, które ściśle reguluje warunki, jakie musi spełniać produkt, aby być uznany za zegarek szwajcarski. Mówi ono, że jeśli mechanizm oraz cały zegarek zostały zmontowane w Szwajcarii, urządzenie zyskuje etykietę Swiss Made. Również tam musi się odbyć końcowa kontrola produktu.

 
Produkcja
 

Ranking najchętniej wybieranych szwajcarskich zegarków

 

Zegarki Atlantic - połączenie wysokiej jakości wykonania i ponadczasowego designu

Marka Atlantic została utworzona w 1888 roku przez Eduarda Kummera w miejscowości Bettlach mieszczącej się w Szwajcarii. Mężczyznę uznaje się za jednego z twórców szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Na początku szkolił się w fachu, pracując jako czeladnik. Następnie we Francji uzyskał tytuł mistrza zegarmistrzowskiego. Po powrocie postanowił założyć własną manufakturę. Początkowo zatrudniała ona tylko kilkanaście osób, podczas gdy już pod koniec XIX wieku pracowników było około 800.

 

W latach 30. marka zajmowała się tworzeniem części dla takich producentów jak Longines czy Certina. Produkcję własnych zegarków rozpoczęła w 1932 roku, tworząc jedne z pierwszych wodoszczelnych modeli na świecie. Pierwsza nazwa firmy to EKB (Eduard Kummer Bettlach). Na Atlantic zmieniono ją w 1952 roku. W latach 50. firma opracowała mechanizm szybkiego przesuwu datownika za pomocą koronki, co stało się jednym z jej największych osiągnięć. Na rynku polskim Atlantic pojawił się w roku 1950 i szybko zyskał tu ogromną popularność. Do początku lat 90. zegarki te były najlepiej sprzedającymi się w Polsce. Za co pokochano Atlantic? Przede wszystkim za ideę łączenia wysokiej jakości produkcji z klasycznym designem, który jest ponadczasowy oraz dbałością o każdy szczegół. Niezawodność zegarków Atlantic pozwoliła im wyrobić sobie dobrą pozycję, którą utrzymuje do dzisiaj.

 
Zegarki Atlantic
 

Adriatica - szwajcarskie zegarki na wyciągnięcie ręki

Początki firmy Adriatica sięgają 1931 roku, kiedy to marka została stworzona przez Szwajcarską Fabrykę Zegarkową. W latach 60. produkcja została przeniesiona do Biel i Bazylei w Szwajcarii, gdzie zajęto się tworzeniem zegarków damskich i męskich, ze szczególnym uwzględnieniem modeli złotych. Pod koniec lat 90. siedzibę przeniesiono do miejscowości Dongio, a w roku 2010 do Camorino. Wszystko po to, aby unowocześnić produkcję i nadążyć za rozwojem technologicznym w świecie zegarków. Jak pisze marka na swojej stronie internetowej: „Znak „Swiss Made” uosabia ideę najwyższej jakości, dokładności, rzetelności, połączonej z elegancją i oryginalnością designu. Tym właśnie charakteryzuje się Adriatica”.

 

W Polsce zegarki Adriatica pojawiły się w latach 90. i szybko stały się synonimem luksusu na wyciągnięcie ręki. Były chętnie wybierane ze względu na rewelacyjny stosunek ceny do jakości. Marka umiejętnie zachowała balans między podążaniem za nowoczesnymi rozwiązaniami a klasycznym designem swoich zegarków. Od 2006 roku Adriatica jest częścią prestiżowego grona The Federation of the Swiss Watch Industry. Jakość Swiss Made stanowi potwierdzenie precyzji chodu, wysokiej jakości materiałów na każdym etapie produkcji oraz dopracowanego wyglądu.

 
Zegarki Adriatica
 

Zegarki Bisset, czyli wysoka jakość i wygoda użytkowania

W 1927 roku, w szwajcarskiej miejscowości Lengnau powstała firma, która wiele lat później przerodziła się w markę Bisset. Początkowo ta rodzinna manufaktura zajmowała się tworzeniem komponentów i mechanizmów do zegarków innych producentów. Pod nazwą Bisset istnieje od 1998 roku. Obecnie marka współpracuje z Montres Charmex i razem tworzą wyjątkowe modele, które cechuje świetna jakość i rozsądna cena.

 

Tarczę każdego zegarka Bisset opatrzono napisem Swiss Made. Oznacza to, że większość jego elementów stworzono w Szwajcarii, a całość zatwierdzono przez Federację Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS). Wybierając produkty Bisset, mamy więc gwarancję najwyższej jakości, która stanowi nie tylko deklarację marki, lecz jest oficjalnie potwierdzona odpowiednimi kontrolami. A ponieważ idzie ona parze z dobrymi cenami, modele Bisset są jednymi z najchętniej wybieranych zegarków szwajcarskich. W ofercie marki znajdziemy zarówno propozycje utrzymane w klasycznym, jak i ozdobnym, biżuteryjnym stylu. Wyposażono je w mechanizm kwarcowy, który zapewnia wygodę użytkowania.

 
Zegarki Bisset
 

Zegarki Doxa - tradycja w parze z innowacją

Doxa może pochwalić się ponad 120 latami tradycji i doświadczenia w zegarmistrzostwie. Marka została stworzona w 1889 roku przez Georga Ducommuna. Swoją siedzibę miała w Neuchâtel, mieście w zachodniej Szwajcarii. Dobre zarządzanie i pomysłowość założyciela pozwoliły jej odnieść szybki sukces. Dzięki współpracy z Bugatti w latach 20. zegarki Doxa były częścią wyposażenia kabin samochodowych. W latach 60. producent skupił się na modelach dla nurków. Jako pierwszy zastosował zwiększającą czytelność, pomarańczową tarczę oraz obracający się w jedną stronę pierścień ze skalą, który pozwolił na odmierzanie czasu i głębokości zanurzenia, czyniąc z tych zegarków profesjonalny sprzęt do nurkowania. Doxa stworzyła także pierwszy zegarek wodoszczelny na 300 metrów.

 

Innowacja i świetna jakość szwajcarskiego zegarmistrzostwa zaowocowały wyjątkowymi modelami - precyzyjnymi, wytrzymałymi oraz niezawodnymi. Tradycyjne rzemiosło marka połączyła z nowoczesnymi technologiami, idąc z duchem czasu, a jednocześnie tworząc w zgodzie z ideą Swiss Made. To dlatego zegarki Doxa cieszą się tak dużym powodzeniem. Do wyboru mamy zarówno modele eleganckie, jak i sportowe, klasyczne oraz biżuteryjne. Wszystkie łączy jedno - najwyższa jakość.

 
Zegarki Doxa
 

Roamer - zegarki z ponad 100-letnią tradycją

Roamer Watch Company to firma, która została założona w 1888 roku. Wtedy to Fritz Meyer powołał do istnienia własną pracownię zegarmistrzowską w szwajcarskiej miejscowości Solothurn. Początkowo zajmowała się ona jedynie tworzeniem jednej części - wychwytu cylindrowego. Był on dystrybuowany do przedsiębiorstw, które składały zegarki w całość i prowadziły ich sprzedaż. Dzięki ciągłemu rozwojowi już w 1895 roku Roamer mógł samodzielnie składać urządzenia, których jednak wciąż nie sprzedawał pod własną marką. Do 1897 roku firma opracowała własny mechanizm, co było kolejnym krokiem milowym w jej rozwoju. W 1900 roku powstały pierwsze autorskie zegarki pod zarejestrowaną nazwą Femina. Była to kolekcja damska - z racji tego, że panie często traktowały czasomierze jako biżuterię, skupienie się na tworzeniu modeli damskich było w tamtych czasach bardziej opłacalne. Przełomowym momentem było zarejestrowanie w Szwajcarii marki Roamer. Miało ono miejsce w 1908 roku. Nazwa pochodzi od jednej z najbardziej popularnych wówczas linii.

 

Kolejne lata to kolejne sukcesy i ekspansja na rynek światowy. Każdego roku marka mogła chwalić się nowymi osiągnięciami i rozwiązaniami technicznymi o nowatorskim charakterze. Jej zegarki zaczęły być określane mianem produktów premium. Obecnie wszystkie zegarki Roamer cechują się wysokim poziomem wykonania i dbałością o szczegóły. Po okresie dominacji zegarków elektronicznych nastąpił czas powrotu do „zegarków z duszą” co marka umiejętnie wykorzystała, tworząc kolekcję o stylistyce nawiązującej do historii oraz nowoczesnych parametrach technicznych. Oprócz klasycznych propozycji w ofercie firmy znajdują się także biżuteryjne modele damskie oraz zegarki utrzymane w sportowym stylu. Obecnie Roamer coraz bardziej czerpie z bogatej tradycji przedsiębiorstwa, nawiązując do jego dorobku i dzięki temu z roku na rok zyskuje coraz więcej nowych zwolenników.

 
Zegarki Roamer
 

Zegarki szwajcarskie - dlaczego je wybieramy?

Jak widać, do najchętniej wybieranych marek zegarków szwajcarskich należą te o długiej tradycji i bogatej historii. Najczęściej decydujemy się na modele, które odegrały dużą rolę na rynku polskim w latach 90. Kojarzą się nam z luksusem, który stał się dostępny po zmianach ustrojowych, skutkujących demokratyzacją gospodarki. Nie lubimy przepłacać, dlatego w rankingu znalazły się modele o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości. Jedno jest pewne, liczy się dla nas wysoka jakość, dlatego tak chętnie nasze decyzje zakupowe dyktuje oznaczenie Swiss Made. Po rozporządzeniu z lat 70. jest ono wyznacznikiem zegarków wykonanych z największą dbałością o detale.


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Recenzje

Zanurz się w świecie koszykówki z Tissot x Damian Lillard PRX Powermatix 80 [RECENZJA]

Poznaj naszą recenzję limitowanego zegarka Tissot x Damian Lillard PRX Powermatic 80. Opisujemy pierwsze wrażenia, unikalne detale inspirowane karierą Lillarda, retro design kolekcji PRX, oraz testujemy jego funkcjonalność i komfort noszenia. Na końcu oceniamy, dlaczego ten model zasługuje na najwyższe noty.
Czytaj dalej

Casio Vintage

Icons of Our Time. Ikoniczna kolekcja Casio Vintage i jej historia

Poznaj historię legendarnej kolekcji Casio Vintage, od pionierskich modeli z lat 70., przez kultowe zegarki z kalkulatorem, aż po współczesne serie Premium Vintage. Odkryj, jak Casio stało się symbolem innowacyjności, funkcjonalności i ponadczasowego designu, zdobywając serca kolejnych pokoleń.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Który zegarek elektroniczny jest najlepszy? Porównanie najpopularniejszych marek

Pierwszy Zegarek elektroniczny powstał w 1972 roku. Obecne modele są najlepszym dowodem na niesamowity rozwój myśli technologicznej na przestrzeni lat. Przekonaj się, jak niezwykle interesującą jest historia zegarków elektronicznych, poznaj najlepsze marki specjalizujące się w ich produkcji.
Czytaj dalej

Suunto

Suunto zaprasza do świata nowości: Vertical Solar Steel zasilany słońcem

Poznaj Suunto Vertical Solar Steel: innowacyjny smartwatch zasilany słońcem, zaprojektowany dla entuzjastów outdooru. Łączy wytrzymałość, zaawansowane funkcje monitorowania zdrowia i niezrównaną żywotność baterii. Odkryj nowość, która zmienia zasady gry w świecie smartwatchy.
Czytaj dalej

Poradniki

Zegarki wodoodporne na każdą kieszeń

Zakup zegarka wodoodpornego często łączy się z nie lada wyzwaniem i wielogodzinnym pochłanianiem informacji na ich temat.
Czytaj dalej

Poradniki

Kolekcjonowanie zegarków. Poradnik dla osób rozpoczynających przygodę z zegarkami

Zegarki można kolekcjonować dla przyjemności jako hobby czy też pasje albo jako dobrą lokatę kapitału. Jeśli zastanwaisz się jak zacząć i czym się kierować przy wyborze zegarków do kolekcji, spieszymy z pomocą i radą.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie