Zegarek z pulsometrem - czy warto na niego postawić?

23-06-2020

Zegarek z pulsometrem jeszcze jakiś czas temu uchodził za nieco ekscentryczną fanaberię. Dzisiaj nie jest już niczym niezwykłym, szczególnie jeśli jest się sportowcem (amatorem lub zawodowcem), który chce na bieżąco rejestrować swoje osiągnięcia, spalane kalorie czy oceniać wysiłek wkładany w treningi. Odkąd stał się modny fitness, pulsometr stał się niezbędnym elementem zegarka sportowego. Czy warto jednak na niego postawić?

Jak zegarek mierzy puls?

Aby móc zmierzyć tętno z naszego nadgarstka, nasz zegarek posiadać powinien pomiar optyczny - to proste. Dekiel zegarka wyposażony zostaje w czujnik światła i diody LED, które podświetlają skórę intensywnym światłem, rejestrując tym samym naczynia krwionośne. W tym samym czasie czujnik ma za zadanie wychwycić zmiany w odbiciu światła, które wynikają z konkretnych różnic w czasie przepływu krwi, gdy nasze serce pracuje. Podczas każdego uderzenia serca następuje zmiana w ciśnieniu krwi w tętnicach, a zegarek to w prosty sposób wychwytuje.

Zegarek z pulsometrem - przerywnik

Zegarek z pulsometrem - jaki wybrać?

Istnieje wiele zegarków, które mierzą puls w trakcie aktywności. Zdecydowana większość z nich to zegarki sportowe, tak więc warto rozejrzeć się wśród nich w poszukiwaniu modelu odpowiedniego dla nas i naszych potrzeb. Z pomocą przyjdzie kategoria zegarków sportowych, zaś poniżej przedstawiamy trzy zdecydowanie najlepsze propozycje modeli zegarków z pulsometrem.

Polar Ignite Black M/L IGNITE-CZARNY-M-L

Model Polar Ignite Black M/L to będzie doskonały wybór dla osób, które dysponują mniejszym budżetem, a wciąż chcą dobrego pulsometru w swoim smartwatchu. Zegarek bardzo dokładnie mierzy tętno, a ponadto posiada kilkadziesiąt innych przydatnych sportowcowi funkcji - Sleep Plus Stages, który na podobnej zasadzie mierzy jakość twojego snu, Nightly Recharge, który monitoruje regenerację twojego organizmu w trakcie snu. Ponadto FitSpark jako przewodnik treningowy i Serene, która to opcja pozwala nauczyć się odpowiednio oddychać, by tętno było wyrównane i optymalne dla ciebie i twojego organizmu.

Polar Ignite Black M/L

Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro Stealth SS023404000

Suunto to marka, która już od bardzo dawna uchodzi za profesjonalistę w dziedzinie zegarków sportowych z dokładnym pomiarem tętna. Z Suunto korzystają więc nie tylko amatorzy, ale i zawodowi sportowcy, którzy na bieżąco mają dostęp do swoich postępów w zdobywaniu najwyższej formy. Oznacza to, że oprócz świetnego pomiaru nadgarstkowego, w smartwatchu Spartan Sport od Suunto znajdziesz też ogrom innych opcji: śledzenie swojej aktywności fizycznej, system adaptacyjnych wskazówek treningowych, GPS, alarm burzowy, a także tryby multisport i triathlon.

Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro Stealth

Garmin Fenix 5S Plus 010-01987-23

Garmin Fenix 5S Plus 010-01987-23 to wysokopółkowa propozycja zegarka z pulsometrem, który całkowicie spełni twoje sportowe i prywatne zapotrzebowanie na to, by kontrolować swoje tętno. Tutaj warto zauważyć, że oprócz pomiaru z nadgarstka znajdziesz również ogrom innych sportowych funkcji, które świetnie się ze sobą zazębiają. Tryby sportowe (w tym nawet golf), przygotowanie wydolnościowe, możliwość przesyłania wyników tętna na sparowanego smartfona, a także GPS ułatwią ci kontrolę twoich osiągnięć, jednakże zegarek także spełni się na co dzień jako prywatne narzędzie pracy (powiadomienia ze smartfona, bluetooth i datownik to jedna z wielu przydatnych opcji).

Garmin Fenix 5S Plus

Dokładność pulsometru w zegarku

Warto pamiętać, że nie zawsze pomiar będzie wyglądał identycznie. Aby zegarek poprawnie odczytywał dane tętna, należy odpowiednio ciasno zapiąć go na nadgarstku aby się nie poruszał i przesuwał. Tak samo w przypadku osób z ciemną karnacją lub tatuażami w miejscu odczytu - dane mogą być przekłamane i nieprecyzyjne. Jeśli zaś cierpimy na problemy kardiologiczne, dane mogą być zakłócone przez to, że nasze serce nie pracuje prawidłowo. Czy warto zatem wybrać zegarek z pulsometrem? Jeśli nie mamy żadnych większych problemów zdrowotnych, to jak najbardziej - podczas aktywności sportowej kontrolowanie tętna wspomoże nas w uzyskaniu lepszych wyników potreningowych (niezależnie od tego, czy redukujemy wagę, czy budujemy masę i kondycję). Już dziś zajrzyj do naszej kategorii zegarków z pomiarem tętna i wybierz idealny dla siebie!

średnia ocena: 4.3