Epos – historia niezwykłej pasji

Epos

Epos – historia niezwykłej pasji

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

09 września 2022

Zegarki wysokiej klasy najczęściej kojarzone są ze Szwajcarią. Egzemplarz z oznaczeniem Swiss Made utożsamiany jest z precyzją, dokładnością i niezawodnością. Kryzys kwarcowy określany również mianem kwarcowej rewolucji, znacząco wpłynął na szwajcarskie przedsiębiorstwa produkujące zegarki mechaniczne. Jedni nie mieli pomysłu jak konkurować z zegarkami kwarcowymi i ogłaszali upadłość. Inni dostosowali się do zmian i zmienili profil działalności. Istnieją też takie marki jak Epos, która od początku z pasją i konsekwencją tworzy wysokiej klasy zegarki mechaniczne.

 

Zegarki Epos – historia niezwykłej pasji

Za niezwykłymi rzeczami stoją niezwykli ludzie. Tak jest i w tym przypadku. James Aubert (bo od niego wszystko się zaczęło) w 1925 roku postanowił założyć przedsiębiorstwo zegarmistrzowskie. Mieściło się ono w Valle De Joux. Temu wyjątkowemu człowiekowi, a zarazem mistrzowi zawdzięczamy choćby kultowy i pożądany na całym świecie mechanizm Landeron i Landeron 48, który został wyposażony w funkcję stopera. Swoją wiedzę, jak i pasję przekazał następnie swojemu siostrzeńcowi niejakiemu Jeanowi Aubert oraz zięciowi Jeanowi Fillon.

 

zegarek meski automatyczny marki epos model 3441 135 26 16 30

 

Przedsiębiorstwo działało prężnie przez pięćdziesiąt lat. Przełomem był rok 1983 oraz dominacja rynku przez mechanizmy kwarcowe. Wtedy na horyzoncie pojawia się Peter Hofer, który wierzy, że zegarki mechaniczne wrócą do łask. To właśnie on tchnął nowe życie w firmę Jeana Auberta. Przedsiębiorstwo od tej pory działa pod szyldem Montres EPOS SA. A wspomniany wcześniej Jean Fillon do dziś jest jednym z głównych inżynierów marki Epos. Obecnie za sterami marki stoją Ursula Foster wywodząca się z rodziny zegarmistrzowskiej oraz jej mąż Tmadi Chonge. Epos ponownie stał się firmą rodzinną. Obecny wizerunek marki zawdzięczamy właśnie nim.

 

Zegarki Epos – luksusowe zegarki z duszą

„Artistry in watchmaking” to motto marki. Co ono w praktyce oznacza? Każdy mechanizm zegarków Epos jest ręcznie zdobiony i modernizowany. Dzięki temu mechanizmy Epos są wyjątkowe i niepowtarzalne. Ponadto stosuje się własne komplikacje. Inżynierowie pracują również, by wzbogacać zegarki o dodatkowe, praktyczne funkcje takie jak rezerwa chodu, fazy księżyca czy też skacząca godzina.

 

zegarek meski szwajcarskiej marki epos diver seria sportive

 

Oprócz stałych kolekcji na szczególną uwagę zasługują wyjątkowe limitacje. Jednym z takich zegarków jest Epos Oeuvre D’Art Répétition Limited Edition. Powstało zaledwie 200 sztuk tego modelu. Co jest w nim tak wyjątkowego? Zacznijmy od mechanizmu automatycznemu ETA 2892-2, który osadzono na 21 kamieniach i wzbogacono o pięciominutowy repetier. Czym jest repetier? To rodzaj komplikacji mechanizmu, który umożliwia sygnalizację dźwiękową czasu. Mechanizm wygrywa godzinę, w tym przypadku z dokładnością do pięciu minut. Ponadto to, co przykuwa uwagę i zachwyca, to analogowa, wielokolorowa tarcza typu skeleton. Jest to zegarek Epos stworzony dla prawdziwego konesera.

Wyjątkowe zegarki Epos, skrojone na potrzeby kobiet

Eleganckie, kobiece, niepowtarzalne – takie są damskie zegarki Epos. Oczywiście sercem każdego zegarka jest niezawodny szwajcarski mechanizm z oznaczeniem Swiss Made. Natomiast to, co wyróżnia kobiece egzemplarze, to detale. Kobiety właśnie na nie zwracają uwagę. Współczesna kobieta nie idzie na kompromisy. Dlatego w wielu modelach tarcze wykonano z masy perłowej. Wyglądają one niezwykle szykownie. Diamenty, które pełnią funkcję indeksów, nadają tarczy niesamowitego blasku. Polską ambasadorką marki Epos została niesamowita kobieta, która zawojowała męski świat. Mowa o Małgorzacie „Gosi” Rdest, która jest kierowcą rajdowym. Jako pierwsza i jedyna Polka startuje w WSeries. Jest to kobieta pełna pasji i zapewne dlatego, to właśnie ona reprezentuje markę Epos.

 

Gosia Rdest ambasadorka Epos

 
 

Epos – prestiżowe zegarki dla prawdziwego konesera

Obecnie zegarki, zwłaszcza te luksusowe nie tylko świadczą o statusie społecznym czy też zamiłowaniu do pięknych przedmiotów. To również dobra inwestycja. Zegarki Epos to gwarancja najwyższej jakości mechanizmów, wyjątkowego designu oraz precyzji. A ty masz już swój szwajcarski zegarek?


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Junghans

Lotniczy zegarek solarny? Poznaj nowości od Junghans

Zegarek lotniczy z napędem solarnym? Poznaj wyjątkowe nowości od marki Junghans i dowiedz się, jak producent działa na rzecz ekologii.
Czytaj dalej

Swatch

Kultowe anime w nowej kolekcji zegarków Swatch Dragon Ball Z

Oto gratka dla każdego fana anime! Poznaj wyjątkową serię zegarków Swatch Dragon Ball Z, która składa się z 7 zegarków z motywem kultowych postaci tego tytułu.
Czytaj dalej

Ciga Design

Ochrona planety z Ciga Design Blue Planet

Działaność człowieka prowadzi obecnie do katastrofy klimatycznej. Co możemy zrobić, żeby temu zapobiec? Między innymi brać przykład z marki Ciga Design i uświadamiać każdego o konieczności ochrony naszej planety! Poznaj nowe zegarki Ciga Design Blue Planet!
Czytaj dalej

Traser

Traser na szkoleniu ratowniczo-taktycznym SpecMedicalOPS

traser® są taktycznymi zegarkami, które spełniają rygorystyczne wojskowe normy MIL-PRF. Sprawdź, jak sobie poradziły na szkoleniu z ratownictwa taktycznego organizowanego przez SpecMedicalOPS.
Czytaj dalej

Poradniki

Triathlon – czy istnieje idealny zegarek do tej aktywności? Przekonaj się sam!

Triathlon jest sportem łączonym, dlatego wybór odpowiedniego zegarka sportowego jest naprawdę trudny. Jaki smartwatch wybrać?
Czytaj dalej

Tissot

Nowa odsłona kultowych zegarków Tissot PRX

Marka Tissot przygotowała dla nas mnóstwo nowości. Zegarki damskie, złote, jak i z chronografem. Sprawdź razem z nami, czym tym razem nas zaskoczy!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie