Zegarki kieszonkowe - czy ktoś jeszcze je nosi?

Rozmaitości

Zegarki kieszonkowe - czy ktoś jeszcze je nosi?

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

21 lutego 2022

Nie oszukujmy się, współcześnie mało kto nosi zegarki kieszonkowe. Wyparły je modele naręczne, nowoczesne smartwatche czy telefony, po które do kieszeni sięgamy zdecydowanie chętniej. Zanim zapomnimy, czym są czasomierze kieszonkowe, sprawdźmy, jak wyglądała historia ich powstania.

 

Początek historii pomiaru czasu - zegarek kieszonkowy Petera Henleina

Historia zegarka, w obecnym rozumieniu tego słowa, rozpoczęła się na początku XVI wieku. W 1504 roku mieszkaniec Norymbergi, Peter Henlein umieścił mechanizm sprężynowy w małym „pudełku”. Ten niemiecki ślusarz stworzył nic innego jak pierwszy zegarek kieszonkowy.

 

Produkcja na większą skalę musiała jednak chwilę poczekać. Zainteresowani mogli zakupić zegarek dopiero w 1524 roku. Największym zaciekawieniem wynalazek Niemca cieszył się oczywiście w Europie Zachodniej. Pierwsze modele cechowały się brakiem szkła i dość pokaźnymi rozmiarami. Kształtem przypominały jajko. Kieszonkowe były tylko z nazwy.

 

Rewolucja w świecie zegarków kieszonkowych

Istotne zmiany, jeśli chodzi o zegarki kieszonkowe, nastąpiły w drugiej połowie XVII wieku. Charles Cabrier II, zegarmistrz z Anglii, wypromował je w całej Europie i Ameryce Północnej. To wtedy stały się obiektem pożądania, a powierzchnię tarczy zaczęto zabezpieczać szkiełkiem. Do 1750 roku, czyli do czasu stworzenia wychwytu kołkowego, odchylenie w pomiarach czasu wynosiło nawet do kilku godzin na dobę.

 

Zegarek kieszonkowy

 

Zegarki kieszonkowe - od masowej produkcji do wartości kolekcjonerskiej

Raz rozpędzona machina sprawiła, że w 1865 roku firma American Watch wypuściła na rynek 50 000 zegarków kieszonkowych. Ten sposób monitorowania czasu był najpopularniejszy aż do I wojny światowej. Podczas walk okazało się jednak, że sięganie do kieszeni, by sprawdzić czas, jest w przypadku żołnierzy niepraktyczne. Aspekt ten zadziałał na korzyść zegarków naręcznych.

 

Zegarki kieszonkowe współcześnie

Jak wygląda sytuacja zegarków kieszonkowych dzisiaj? Im są starsze i mniej dostępne, tym większą wartość mają dla kolekcjonerów. Miłośnicy sztuki zegarmistrzowskiej upatrują w nich oznaki prestiżu, a eleganci traktują jako element ubioru. Są dobrym pomysłem na inwestycję lub kurzą się w szufladzie jako rodzinna pamiątka. A to od nich wszystko się zaczęło!


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Cerruti 1881

Cerruti 1881 – gdy włoski design spotyka paryski szyk

Paryski dom mody Cerruti 1881 to fuzja francuskiego szyku i włoskiego designu, za który odpowiadają korzenie założyciela marki. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym producencie, którego zegarki znajdziesz teraz w ofercie Fabryki Zegarków!
Czytaj dalej

TOP

Zegarek z GPS – wybieramy najlepszy model!

Zegarek z GPS może być naprawdę przydatnym narzędziem, które nie tylko ułatwi Ci poruszanie się po nieznanych trasach, ale także umożliwi dokładne pomiary aktywności. Poznaj propozycje najlepszy modeli z tą funkcją!
Czytaj dalej

Błonie

Błonie Smok Wawelski – nowość od producenta znad Wisły

Polska marka Błonie zachwyca nowym modelem inspirowanym kultową postacią Smoka Wawelskiego z „Przygód Baltazara Gąbki”. Przeczytaj więcej o tym wyjątkowym zegarku!
Czytaj dalej

Suunto

Premiera nowych zegarków Suunto Race i słuchawek Suunto Sonic

Fiński producent Suunto przedstawia wyjątkowe nowości! Zegarki Suunto Race w wyjątkowych barwach oraz idealne dla sportowców outdoorowych słuchawki Suunto Sonic. Dowiedz się więcej na ich temat z tego artykułu.
Czytaj dalej

Hanowa

Rodzaje zdobień na tarczy według zegarków Hanowa

Szwajcarskie zegarki Hanowa oprócz precyzyjnych mechanizmów i najwyższej jakości materiałów wyróżniają się także przepięknie zdobionymi tarczami. Sprawdźmy, jak dekoruje się cyferblaty we współczesnym zegarmistrzostwie na przykładzie kilku kolekcji marki!
Czytaj dalej

Plein Sport

Plein Sport - poznaj wyjątkowe zegarki z pazurem

Zegarki Plein Sport to koncept wyjątkowego projektanta z Niemiec. Philipp Plein stawia w swoich projektach na odważne i nowatorskie rozwiązania. W portfolio marki oprócz zegarków znajdziemy wysokopółkową odzież sportową, obuwie, torby i plecaki.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie