Prowadzisz aktywny tryb życia? Lubisz trekking lub narciarstwo? Mamy coś, co bardzo przyda ci się to twojego codziennego wyposażenia plecaka. Kompas, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej tradycyjnych gadżetów, o których na pewno nie możesz zapomnieć. Jeśli nadal nie wiesz, na jaki się zdecydować, to służymy pomocą!

czytaj dalej
Filtry Zamknij
Cena [zł]
-

Kompasy

Jaki kompas wybrać?

Kompas to znany od lat przyrząd do nawigacji i wyznaczania kierunku. Jego działanie jest bardzo proste i opiera się na wskazaniu punktu, w tym się znajdujemy względem czterech stron świata. Istnieją kompasy, które swoje działanie opierają się na magnetyczności ziemi. W zamkniętym pojemniku wypełnionym (najczęściej) alkohole, znajdziemy wskazówkę magnetyczną umieszczoną na róży wiatrów. Pole magnetyczne ziemi działa na położenie igły i płazuje kierunek, w którym znajduje się północ. Dużo bardziej skomplikowany w działaniu jest kompas elektroniczny. Są to kompasy, które wykorzystują do działania sygnał wysyłany przez satelity, a niektóre bywają nawet zintegrowane z nawigacją GPS. To twój wybór, czy wolisz proste, czy nieco bardziej skomplikowane urządzenie.

Do jakich aktywności potrzebny jest kompas?

Kompas przydaje się w wielu sytuacjach. To niewielkie narzędzie jest bardzo potrzebne do nawigowania w górach, podczas wędrówki, a nawet jazdy na nartach. Warto zabierać go ze sobą podczas swoich aktywności, a w szczególności, gdy prowadzi samodzielne wędrówki, ponieważ jesteśmy wtedy zdani tylko na siebie. Choć obecnie prawie każdy smartfon czy zegarek może posiadać funkcję kompasu i nawigowania, to tradycyjny model będzie wyjściem awaryjnym, gdy wyczerpią się baterie lub stracimy zasięg.