Antoni Patek - zegarmistrz królów. Poznaj sylwetkę kultowego przedsiębiorcy

Rozmaitości

Antoni Patek - zegarmistrz królów. Poznaj sylwetkę kultowego przedsiębiorcy

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

27 stycznia 2023

Antoni Patek to postać niezwykle barwna, która wpisała się w historię światowego zegarmistrzostwa ogromnym dorobkiem i licznymi osiągnięciami. Kim był założyciel firmy Patek Philippe & Co? Jakie są jego związki z polską historią? Dla kogo tworzył swoje małe dzieła sztuki? Dowiedz się, jak wyglądało życie jednego z największych zegarmistrzów na świecie.

 

Kim był Antoni Patek?

Pochodzący z rodziny szlacheckiej Antoni Patek herbu Prawdzic przyszedł na świat 1812 roku w lubelskich Piaskach Szlacheckich. W wieku 10 lat wraz z rodzicami przeprowadził się do Warszawy, gdzie w wieku 17 lat wstąpił w szeregi 1 Pułku Strzelców Konnych. Brał czynny udział w powstaniu listopadowym, dzięki czemu zyskał stopień podporucznika Jazdy Augustowskiej. Po upadku zrywu został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.

 

Następnie udał się do Prus, a potem stał się częścią Wielkiej Emigracji, pracując we Francji jako zecer. Po jakimś czasie przeniósł się do Szwajcarii, gdzie szkolił się najpierw w zakresie malarstwa, a później – sztuki zegarmistrzowskiej. W 1839 roku, wraz z Czechem Franciszkiem Czapkiem otworzył manufakturę zegarków – mechanizmy kupowali od mistrzów z Genewy, a ich oprawę zlecali miejscowym jubilerom i miniaturzystom. Koperty cechowały się kunsztem i drobiazgowością, dzięki czemu zegarki zyskały miano artystycznych.

 

Antoni Patek

 

W 1844 roku odbyła się w Paryżu wystawa, na której Patek i Czapek wystawiali swoje produkty. To tam poznali francuskiego zegarmistrza Adriena Philippe’a, konstruktora mechanizmu naciągowego z koronką. Był to spory przełom, który pozwolił wyeliminować konieczność używania kluczyka do nakręcania. Rok później wygasła umowa spółki i Patek postanowił założyć własną firmę, w której zatrudnił właśnie Philippe’a. W 1851 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Patek Philippe i to wtedy narodziła się historia jednej z najlepszych manufaktur zegarmistrzowskich na świecie.

 

Patek Philippe – historia sukcesu

Już od początku założeniem biznesowym Patka i Philippe’a było tworzenie najpiękniejszych, artystycznych zegarków. O sukcesie w realizacji tych planów świadczy fakt, że zegarek marki zakupiła podczas Wystawy Światowej w Londynie sama królowa Wiktoria. W 1868 roku na zamówienie węgierskiej księżnej Kocewicz powstał jeden z pierwszych na świecie zegarków naręcznych.

 

Zegarki Patek Philippe jako obiekt pożądania elit

Sława i renoma zegarków Patek Philippe została wypracowana przez elity arystokratyczne, które ówcześnie pełniły funkcje, który dziś przypisalibyśmy influencerom. Wśród posiadaczy modeli marki oprócz wspomnianych wcześniej pań wymienić można księcia Alberta, Zygmunta Krasińskiego, Lwa Tołstoja, Wiktora Emanuela III, Piusa IX oraz Leona XIII. Zegarki Patek nosili także Maria Skłodowska-Curie, Piotr Czajkowski, Albert Einstein, Niels Bohr, Walt Disney, Duke’a Ellingtona, Ryszard Wagner, Pablo Picasso oraz Elton John.

 

Patek Philippe dziś

Po śmierci Patka w manufakturze doszło do zmian w zarządzie. 23 lipca 1877 roku do spółki dołączył zięć Philippe’a Antoine Benassy oraz syn Patka – Leon. Jakiś czas później także syn Philippe’a Emil stał się częścią zespołu. W 1901 roku marka ponownie zmieniła nazwę. Podkreślono w niej manufakturowy charakter przedsiębiorstwa – Ancienne Manufacture d’Horlogerie Patek Philippe & Cie S.A. W 1932 bracia Karol i Jean Stern wykupili spółkę i przemianowali ją na Patek Philippe S.A. W 2009 roku prezesem został pochodzący z czwartego pokolenia rodziny Thierry Stern.

 

Zegarek Patek Philippe

 

Zegarmistrz królów – niegasnąca legenda Antoniego Patka

Zegarki Patek od początku istnienia marki po dziś dzień zaliczane są do najlepszych na świecie. W czym tkwi tajemnica sukcesu? Ambicja i najwyższe standardy plus artystyczne zainteresowania założyciela pozwoliły marce wyróżnić się na tle wszystkich innych producentów zegarków. Patek Philippe ma ponad sto patentów oraz tworzy najbardziej skomplikowane i bogate w elementy zegarki. Wśród innowacji znalazł się na przykład mechanizm z 10-dniową rezerwą chodu. Ręcznie malowane, emaliowane tarcze czynią z tych produktów faktyczne dzieła sztuki. To nie mogło się nie udać!


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Uporządkuj swój styl na wiosnę – jak dodatkami stworzyć wyjątkową stylizację?

Wiosna za pasem! To dobry czas, by uporządkować garderobę i wprowadzić do niej odrobinę świeżości za pomocą ciekawych dodatków. Zapraszamy na przegląd biżuterii, którą podkręcisz swój styl.
Czytaj dalej

Festina

120 lat marki Festina na rynku!

Marka Festina istnieje na rynku już od ponad 120 lat! Z tej okazji zapraszamy na przegląd ponadczasowej kolekcji, której jakość potwierdza sygnatura Swiss Made.
Czytaj dalej

Vostok Europe

Obchody 700-lecia Wilna z Vostok Europe

Stolica Litwy świętuje w tym roku 700. urodziny! Z tej okazji Vostok Europe przygotował specjalny, limitowany zegarek z nawiązaniami do historii tego niezwykłego miasta. Poznaj model Geležinis Vilkas.
Czytaj dalej

Suunto

Wiosenne nowości w rodzinie zegarków sportowych Suunto

Poznaj najnowsze modele z kolekcji zegarków sportowych Suunto i sprawdź, co tym razem przygotowała dla nas ta fińska marka. Świeży design i ekscytujące aktualizacje sprawią, że wiosenny sezon sportowy rozpoczniesz z przytupem!
Czytaj dalej

Roamer

Miesiąc księżycowy w zegarku. Poznaj nową serię Roamer Superior Moonphase II

Zegarki Roamer Superior Moonphase II to nowa wersja istniejącej już serii producenta. Sprawdź, czym charakteryzują się te modele i odkryj połączenie nowoczesności z tradycją w najlepszym stylu!
Czytaj dalej

Fossil Smartwatches

Premiera Fossil Gen 6 Hybrid Wellness Edition - zadbaj o siebie z nowym smartwatchem hybrydowym

Poznaj nową kolekcję smartwatchy hybrydowych Fossil Gen 6 Hybrid Wellness Edition. Dowiedz się, czym się wyróżniają i jakie funkcje oferują. Poczuj harmonię z nowym sprzętem od amerykańskiego producenta!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie