Co to jest zegarek binarny?

Rozmaitości

Co to jest zegarek binarny?

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

10 marca 2023

Rozwój technologii pozwolił producentom zegarków wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom różnych grup użytkowników. Wiele marek oferuje w tym zakresie bogatą gamę produktów, od tradycyjnych modeli, przez te wyposażone w elektroniczne wyświetlacze, aż po smartwatche umożliwiające sparowanie z telefonem komórkowym. Zegarkomaniacy obyci z rynkiem zegarmistrzowskim i lubiący śledzić nowinki technologiczne z pewnością nie raz i nie dwa spotkali się również z takim typem jak zegarek binarny. Czym właściwie są zegarki binarne? Jak działają? I co sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością? Sprawdź!

 

Czym jest zegarek binarny?

Zegarek binarny to przykład innowacyjnego typu zegarka wskazującego godzinę w systemie binarnym (tzw. dwójkowym systemie liczbowym). Nie jest to zwykłe urządzenie przeznaczone dla każdego użytkownika zegarków. Jednak z pewnością zainteresuje osoby, które lubią rozwiązywać matematyczne łamigłówki, a zwykłe sprawdzenie czasu to dla nich świetna okazja do przeprowadzenia krótkiego i skutecznego treningu mózgu na pamięć i koncentrację. Taki model zamiast tradycyjnych wskazówek jest wyposażony w świecące diody LED, z tego też względu może być znany jako zegarek diodowy.

 

Zegarek binarny z wyświetlaczem na ręku

 

Zegarek binarny – jak odczytać godzinę?

Jednak nadal ważnym pytaniem pozostaje, jak prawidłowo odczytać godzinę w zegarku binarnym? Na pierwszy rzut oka, może się wydawać to dość skomplikowane, ale wbrew pozorom, patrząc na to w dłuższej perspektywie, wcale takie nie jest. Kluczem do rozwiązania tej matematycznej zagadki jest znajomość układu binarnego i tzw. kodu BCD, czyli zapisu dziesiętnego kodowanego dwójkowo.

 

W zegarku binarnym aktualną godzinę wyświetlają, już wcześniej wspomniane, diody, które na tarczy modelu tworzą w większości przypadków dwa rzędy, które przypisane są wskazaniom godzin i minut. Diody zapalają się w określonej kolejności, na podstawie zakodowanego w module systemu zero-jedynkowego. Główną rolę odgrywają tu dwie cyfry „0” i „1” – „0” jest diodą zgaszoną, a „1” diodą zapaloną. W celu odczytania godziny należy prawidłowo dodawać i odejmować aktywne i nieaktywne pozycje.

 

Sprawdzanie godziny na zegarku binarnym

 

Rodzaje zegarków binarnych

Pierwszy zegar binarny zaprezentowała firma Anelace w 2008 roku. Była to innowacja, która wprowadziła na rynek nowy i dość nietypowy sposób odczytu godziny. Obecnie modele z dwójkowym systemem liczbowym wciąż traktowane są jako niebanalny gadżet, który wyróżnia się nowoczesnym designem.

 

Obecnie rozróżnia się trzy rodzaje zegarków binarnych ze względu na sposób wyświetlania czasu.

3 rodzaje zegarków binarnych

  • Modele przypominające wyglądem tradycyjne zegarki. Ich tarcze są wyposażone w diody rozmieszczone w dwóch rzędach na obwodzie cyferblatu, w podobny sposób jak w przypadku analogowych indeksów godzinowych. Zewnętrzny okrąg tworzą małe diodowe kółka oznaczające minuty. Z kolei wewnętrzny krąg składający się ze znacznie większych diod służy do odczytu godzin.
  • Modele 12-5-9 z trzema kolumnami diod. Pierwsza kolumna z 12 diodami odpowiada za wskazanie godzin, drugą – minutową – tworzy 5 diod, która każda z nich przypisana jest kolejno dziesięciu minutom z przedziału od 10 do 50 (cyfra dziesiątek). Ostatnia kolumna z 9 diodami, również minutowymi, wskazuje minuty w przedziale od 1 do 9 (cyfra jedności).
  • Modele z dwoma rzędami diod LED. W tym rodzaju zegarka binarnego godzinę odczytuje się przez dodanie do siebie liczb, przy których zapaliła się dioda. Górny rząd to rząd godzinowy z 4 diodami, oznaczony cyframi: „1”, „2”, „4’, „8”. Natomiast dolny rząd to minutowy z 6 diodami wskazującymi minuty. Przy każdej z nich znajdują się opisane kolejno cyfry: „1”, „2”, „4”, „8”, „16” i „32”.
 

Rodzaje zegarków binarnych

 

Zegarek binarny – wady użytkowania

Jak każdy zegarek, tak samo zegar binarny ma pewne wady, związane z jego użytkowaniem. Często można spotkać się z przypadkami, gdzie, po pierwsze, ich minusem jest mała precyzja – szczególnie jeśli chodzi wyłącznie o modele diodowe. Drugą problematyczną kwestią jest zmęczenie użytkownika, który przy obniżonym samopoczuciu może mieć trudność z odczytaniem aktualnego czasu. Po trzecie, problem pojawi się w przypadku zniszczenia i złego funkcjonowania zegarka binarnego, ponieważ na rynku jest mało serwisów zegarmistrzowskich specjalizujących się w naprawach tego typu urządzenia.

 

Napotykając takie problemy, warto, choć częściowo im zapobiec i rozwiązać je zawczasu. Warto wtedy zdecydować się na zegarek binarny wyposażony zarówno w diody, jak i wyświetlacz cyfrowy lub analogowe wskazanie czasu.

 

Serwis i sprawdzenie zegarka binarnego

 

Czy warto kupić zegarek binarny?

Zegarek binarny dla wielu użytkowników, poszukujących czegoś nietypowego, oryginalnego i czegoś, czego nikt inny nie ma, może się okazać strzałem w dziesiątkę. Te innowacyjne modele coraz częściej są wybierane nie tylko przez osoby związane z branżą IT, ale też miłośników zegarków lubiących pewnego rodzaju wysiłek intelektualny i podążających za nowinkami technologicznymi! Warto postawić na coś nieoczywistego, szczególnie że ceny zegarków binarnych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych!


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Yema

Wyprawa na biegun południowy z marką Yema

Wyrusz na wyprawę na Antarktydę razem z ambasadorem marki YEMA - Pierre'em Hedanem! Poznaj wyjątkową kolekcję zegarków Superman 500 GMT, która będzie towarzyszyła podczas zdobywania bieguna południowego! Szczegóły w tym artykule!
Czytaj dalej

Seiko

Power Design Project „REBIRTH”- Seiko redefiniuje klasyczne modele

Power Design Project „REBIRTH” będący inicjatywą Seiko po kilkunastu latach wraca na rynek z siedmioma odrodzonymi modelami. Klasyczne zegarki sprzed kilkudziesięciu lat zostały odświeżone we współczesnym stylu, nie tracąc przy tym nic ze swojego charakteru. Sprawdź, jak prezentują się dziś!
Czytaj dalej

Bulova

Autorski mechanizm Bulova UHF - Ultra High Frequency

Marzysz o najlepszej precyzji zegarków? Poznaj autorskie mechanizmy Bulova UHF z zaawansowaną technologią Ultra High Frequency. Sprawdź, w czym tkwi ich fenomen!
Czytaj dalej

Victorinox

Victorinox – na straży bezpieczeństwa

Wyjątkowa współpraca straży pożarnej i marki Victorinox trwa już 40 lat. Poznaj razem z nami kulisy i historie powstania tej kolaboracji.
Czytaj dalej

Seiko

Japońskie nowości tej zimy. Nowe propozycje od Seiko

Marka Seiko rozgrzewa nowościami. Wśród nich ciekawe rozwiązania, współprace i nawiązania do japońskiej kultury i sztuki. Odkryj razem nami najnowsze zegarki z logiem seiko!
Czytaj dalej

Orient Star

Eksploruj kosmos wraz z marką Orient Star

Wśród nowości pojawiających się na zegarkowym rynku, warto pochylić się w stronę marki Orient Star. Projektanci zainspirowali się kosmosem i w ten sposób powstał nieziemsko piękny zegarek. Zadbano również o jego wnętrze i sięgnięto po zastrzeżoną technologie Epson! Zaciekawieni?
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie