Co to jest zegarek binarny?

Rozmaitości

Co to jest zegarek binarny?

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

10 marca 2023

Rozwój technologii pozwolił producentom zegarków wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom różnych grup użytkowników. Wiele marek oferuje w tym zakresie bogatą gamę produktów, od tradycyjnych modeli, przez te wyposażone w elektroniczne wyświetlacze, aż po smartwatche umożliwiające sparowanie z telefonem komórkowym. Zegarkomaniacy obyci z rynkiem zegarmistrzowskim i lubiący śledzić nowinki technologiczne z pewnością nie raz i nie dwa spotkali się również z takim typem jak zegarek binarny. Czym właściwie są zegarki binarne? Jak działają? I co sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością? Sprawdź!

 

Czym jest zegarek binarny?

Zegarek binarny to przykład innowacyjnego typu zegarka wskazującego godzinę w systemie binarnym (tzw. dwójkowym systemie liczbowym). Nie jest to zwykłe urządzenie przeznaczone dla każdego użytkownika zegarków. Jednak z pewnością zainteresuje osoby, które lubią rozwiązywać matematyczne łamigłówki, a zwykłe sprawdzenie czasu to dla nich świetna okazja do przeprowadzenia krótkiego i skutecznego treningu mózgu na pamięć i koncentrację. Taki model zamiast tradycyjnych wskazówek jest wyposażony w świecące diody LED, z tego też względu może być znany jako zegarek diodowy.

 

Zegarek binarny z wyświetlaczem na ręku

 

Zegarek binarny – jak odczytać godzinę?

Jednak nadal ważnym pytaniem pozostaje, jak prawidłowo odczytać godzinę w zegarku binarnym? Na pierwszy rzut oka, może się wydawać to dość skomplikowane, ale wbrew pozorom, patrząc na to w dłuższej perspektywie, wcale takie nie jest. Kluczem do rozwiązania tej matematycznej zagadki jest znajomość układu binarnego i tzw. kodu BCD, czyli zapisu dziesiętnego kodowanego dwójkowo.

 

W zegarku binarnym aktualną godzinę wyświetlają, już wcześniej wspomniane, diody, które na tarczy modelu tworzą w większości przypadków dwa rzędy, które przypisane są wskazaniom godzin i minut. Diody zapalają się w określonej kolejności, na podstawie zakodowanego w module systemu zero-jedynkowego. Główną rolę odgrywają tu dwie cyfry „0” i „1” – „0” jest diodą zgaszoną, a „1” diodą zapaloną. W celu odczytania godziny należy prawidłowo dodawać i odejmować aktywne i nieaktywne pozycje.

 

Sprawdzanie godziny na zegarku binarnym

 

Rodzaje zegarków binarnych

Pierwszy zegar binarny zaprezentowała firma Anelace w 2008 roku. Była to innowacja, która wprowadziła na rynek nowy i dość nietypowy sposób odczytu godziny. Obecnie modele z dwójkowym systemem liczbowym wciąż traktowane są jako niebanalny gadżet, który wyróżnia się nowoczesnym designem.

 

Obecnie rozróżnia się trzy rodzaje zegarków binarnych ze względu na sposób wyświetlania czasu.

3 rodzaje zegarków binarnych

  • Modele przypominające wyglądem tradycyjne zegarki. Ich tarcze są wyposażone w diody rozmieszczone w dwóch rzędach na obwodzie cyferblatu, w podobny sposób jak w przypadku analogowych indeksów godzinowych. Zewnętrzny okrąg tworzą małe diodowe kółka oznaczające minuty. Z kolei wewnętrzny krąg składający się ze znacznie większych diod służy do odczytu godzin.
  • Modele 12-5-9 z trzema kolumnami diod. Pierwsza kolumna z 12 diodami odpowiada za wskazanie godzin, drugą – minutową – tworzy 5 diod, która każda z nich przypisana jest kolejno dziesięciu minutom z przedziału od 10 do 50 (cyfra dziesiątek). Ostatnia kolumna z 9 diodami, również minutowymi, wskazuje minuty w przedziale od 1 do 9 (cyfra jedności).
  • Modele z dwoma rzędami diod LED. W tym rodzaju zegarka binarnego godzinę odczytuje się przez dodanie do siebie liczb, przy których zapaliła się dioda. Górny rząd to rząd godzinowy z 4 diodami, oznaczony cyframi: „1”, „2”, „4’, „8”. Natomiast dolny rząd to minutowy z 6 diodami wskazującymi minuty. Przy każdej z nich znajdują się opisane kolejno cyfry: „1”, „2”, „4”, „8”, „16” i „32”.
 

Rodzaje zegarków binarnych

 

Zegarek binarny – wady użytkowania

Jak każdy zegarek, tak samo zegar binarny ma pewne wady, związane z jego użytkowaniem. Często można spotkać się z przypadkami, gdzie, po pierwsze, ich minusem jest mała precyzja – szczególnie jeśli chodzi wyłącznie o modele diodowe. Drugą problematyczną kwestią jest zmęczenie użytkownika, który przy obniżonym samopoczuciu może mieć trudność z odczytaniem aktualnego czasu. Po trzecie, problem pojawi się w przypadku zniszczenia i złego funkcjonowania zegarka binarnego, ponieważ na rynku jest mało serwisów zegarmistrzowskich specjalizujących się w naprawach tego typu urządzenia.

 

Napotykając takie problemy, warto, choć częściowo im zapobiec i rozwiązać je zawczasu. Warto wtedy zdecydować się na zegarek binarny wyposażony zarówno w diody, jak i wyświetlacz cyfrowy lub analogowe wskazanie czasu.

 

Serwis i sprawdzenie zegarka binarnego

 

Czy warto kupić zegarek binarny?

Zegarek binarny dla wielu użytkowników, poszukujących czegoś nietypowego, oryginalnego i czegoś, czego nikt inny nie ma, może się okazać strzałem w dziesiątkę. Te innowacyjne modele coraz częściej są wybierane nie tylko przez osoby związane z branżą IT, ale też miłośników zegarków lubiących pewnego rodzaju wysiłek intelektualny i podążających za nowinkami technologicznymi! Warto postawić na coś nieoczywistego, szczególnie że ceny zegarków binarnych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych!


Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Recenzje

Certina DS Action GMT Powermatic 80 - stworzona dla wymagających globtroterów

Jednym z najnowszych modeli marki Certina jest zegarek DS Action GMT Powermatic C032.929.11.051.00. wyposażono go w czerwoną wskazówkę GMT pozwalającą na odczytywanie czasu w dwóch miejscach jednocześnie. Mieliśmy okazję przetestować ten zegarek, dzięki temu podzielimy się naszymi wrażeniami. Zdradzimy również czy spełnił nasze oczekiwania.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Tachometr w zegarku – jak zmierzyć prędkość?

Zastanawiasz się do czego służy tachometr? Jak działa funkcja tachometru w zegarku? Jako dokonywać nią pomiarów? Koniecznie przytaj ten artykuł!
Czytaj dalej

Recenzje

Zanurz się w świecie koszykówki z Tissot x Damian Lillard PRX Powermatix 80 [RECENZJA]

Poznaj naszą recenzję limitowanego zegarka Tissot x Damian Lillard PRX Powermatic 80. Opisujemy pierwsze wrażenia, unikalne detale inspirowane karierą Lillarda, retro design kolekcji PRX, oraz testujemy jego funkcjonalność i komfort noszenia. Na końcu oceniamy, dlaczego ten model zasługuje na najwyższe noty.
Czytaj dalej

Casio Vintage

Icons of Our Time. Ikoniczna kolekcja Casio Vintage i jej historia

Poznaj historię legendarnej kolekcji Casio Vintage, od pionierskich modeli z lat 70., przez kultowe zegarki z kalkulatorem, aż po współczesne serie Premium Vintage. Odkryj, jak Casio stało się symbolem innowacyjności, funkcjonalności i ponadczasowego designu, zdobywając serca kolejnych pokoleń.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Który zegarek elektroniczny jest najlepszy? Porównanie najpopularniejszych marek

Pierwszy Zegarek elektroniczny powstał w 1972 roku. Obecne modele są najlepszym dowodem na niesamowity rozwój myśli technologicznej na przestrzeni lat. Przekonaj się, jak niezwykle interesującą jest historia zegarków elektronicznych, poznaj najlepsze marki specjalizujące się w ich produkcji.
Czytaj dalej

Suunto

Suunto zaprasza do świata nowości: Vertical Solar Steel zasilany słońcem

Poznaj Suunto Vertical Solar Steel: innowacyjny smartwatch zasilany słońcem, zaprojektowany dla entuzjastów outdooru. Łączy wytrzymałość, zaawansowane funkcje monitorowania zdrowia i niezrównaną żywotność baterii. Odkryj nowość, która zmienia zasady gry w świecie smartwatchy.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie