Crowdinvesting w branży zegarkowej. Nowoczesne podejście do biznesu marki Balticus

Balticus

Crowdinvesting w branży zegarkowej. Nowoczesne podejście do biznesu marki Balticus

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

11 stycznia 2023

Crowdinvesting to model biznesowy, o którym słyszy się coraz częściej. Jest szansą na wybicie się obiecujący start-upów i małych przedsiębiorstw. Na tę nowoczesną metodę finansowania zdecydowała się także polska marka Balticus, która ma już za sobą dwie udane kampanie. Czym dokładnie jest crowdinvesting i jak działa w praktyce?

 

Korzenie marki Balticus

Balticus to, jak wskazuje nazwa, marka znad morza. Powstała w Gdyni, założona przez Bartosza Knopa, który przez wiele lat pracował na rynku skandynawskim, zajmując się konserwami rybnymi. Żyłka do interesów sprawiła, że po powrocie do kraju postanowił rozkręcić własny biznes. Mimo że interes nie ma skali światowej, można powiedzieć, że rozwija się stale i dynamicznie. Z roku na rok marka odnotowuje coraz wyższą sprzedaż.

 

Balticus tworzy głównie zegarki wchodzące w skład stałych kolekcji marki oraz serie limitowane. Na zamówienie powstają także modele będące nagrodami w konkursach lub prezentami.

 

Zegarki Balticus crowdinvesting

 

Crowdinvesting jako model biznesowy Balticusa

Crowdinvesting, inaczej także crowdfunding, to sposób finansowania działalności danego przedsiębiorstwa, który polega na tym, że środki tworzące kapitał pozyskiwane są od wielu osób. Są to raczej małe kwoty, w zamian za które inwestorzy otrzymują akcje spółki. W celu przeprowadzania takich zbiórek powstały specjalne platformy, gdzie projektodawcy mogą ogłaszać swoje pomysły. Kwoty wejścia zaczynają się tam już od kilkudziesięciu złotych, co sprawia, że inwestorem może zostać każdy. Zaletą takiego rozwiązania jest zdywersyfikowane ryzyko w przypadku inwestowania w różne projekty.

 

Crowdfunding

 

Balticus ze swoją pierwszą kampanią crowdfundingową wystartował w 2020 roku. Zaowocowała ona zebraniem ponad 500 inwestorów, dzięki którym łącznie udało zebrać się 1,65 miliona złotych. Zgromadzone środki umożliwiły wypuszczenie modeli takich jak Balticus Nomad, Balticus Anglerfish - Żabnica, Balticus Grey Seal oraz Balticus Deep Water.

Od grudnia 2020 roku marka ma umowę z Hashtag.pl, który jest wyłącznym dystrybutorem produktów Balticus w Polsce, ale też poza granicami kraju, np. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii oraz na Słowacji.

 

Zegarki Balticus crowdfunding

 

W maju roku 2021 marka po raz kolejny ruszyła z emisją akcji. Jednym z nowych celów stało się wypuszczenie linii zegarków Balticus, które byłyby sprzedawane w zestawie z luksusową butelką whisky. Druga zbiórka trwała trzy miesiące i odbyła się za pośrednictwem platformy Crowdway.

 

Czy crowdfunding działa?

Jak pokazuje przykład marki Balticus, crowdinvesting to doskonały wybór dla małych przedsiębiorstw o dużym potencjale. Umożliwia gromadzenie kapitału w nowoczesny sposób, angażując społeczność zgromadzoną wokół marki. Dzięki tej metodzie inwestorem może zostać każdy - jak pokazują dotychczasowe zbiórki Balticusa, chętnych nie brakuje!


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Antoni Patek - zegarmistrz królów. Poznaj sylwetkę kultowego przedsiębiorcy

Antoni Patek - król światowego zegarmistrzostwa odmienił branżę, nadając jej nowy kierunek. Wybrał drogę artystycznego rzemiosła, dzięki czemu zegarki Patek Philippe to jedne z najdroższych modeli w historii. Kim był mistrz, o którym mówi się do dziś?
Czytaj dalej

Out Of Order

Podróż przez 4 kontynenty z nową serią zegarków Out Of Order Swiss GMT

Out Of Order jest producentem jednych z bardziej oryginalnych i nietypowych zegarków dostępnych na rynku. Marka poszerza swoją nietuzinkową kolekcję o kolejne 4 modele inspirowane podróżami, a nawet konkretnymi miastami. Poznaj nowe zegarki Out Of Order Swiss GMT!
Czytaj dalej

Balticus

Krzysztof Miruć nowym ambasadorem Balticus!

Poznaj nowego ambasadora marki Balticus - znanego polskiego architekta i projektanta wnętrz Krzysztofa Mirucia!
Czytaj dalej

Błonie

Kultowy Zodiak w nowej odsłonie. Premiera zegarka Błonie Zodiak Mechaniczny

Kultowa marka Błonie została z powodzeniem reaktywowana w 2014 roku. Marka postanowiła reaktywować kultowy model z lat 60.! Odkryj nowość, czyli Błonie Zodiak Mechaniczny, który jako jedyny zegarek od marki posiada ręcznie nakręcany mechanizm.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Alternatywa dla zegarków Swiss Made

Jak znaleźć równie jakościowy zegarek, który nie jest szwajcarski? Wieloletnie manufaktury, a także idące z czasem przedsiębiorstwa oferują kolekcje premium o technologii i komponentach na miarę Swiss Made. Odkryj szanowane marki, wybierane przez wszystkich tych, którzy stawiają na jakość.
Czytaj dalej

Poradniki

Pomysł na prezent: męski zegarek do 600 zł

Chcesz, by świąteczny prezent ucieszył ukochanego mężczyznę, ale nie wiesz, co kupić? Zegarek będzie idealnym podarunkiem dla męża, syna, ojca czy brata! Zainspiruj się naszymi propozycjami!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie