Podróż przez 4 kontynenty z nową serią zegarków Out Of Order Swiss GMT

Out Of Order

Podróż przez 4 kontynenty z nową serią zegarków Out Of Order Swiss GMT

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

26 stycznia 2023

Marka Out Of Order jest producentem zdecydowanie jednych z bardziej oryginalnych i nietypowych zegarków dostępnych na rynku. Prezentują styl vintage i nie dość, że trudno jest nie zwrócić na nie uwagi, to nawet niełatwo przejść obok tych projektów obojętnie. Dzięki opatentowanemu przez włoską firmę procesowi specjalnego postarzania zegarków każdy z nich wygląda inaczej i nadwyraz wyjątkowo. Tymczasem Out Of Order poszerza swoją nietuzinkową kolekcję o kolejne 4 modele inspirowane podróżami, a nawet konkretnymi miastami. 

Zegarki Out Of Order — nieszablonowe podejście do designu połączone z poczuciem humoru

Zegarki Out Of Order to zupełnie inne, niekonwencjonalne podejście do designu i wyjątkowo oryginalne, niepodobne do innych produkty na zegarmistrzowskim rynku. Charakterystyczny dla tych zegarków jest postarzany, vintage wygląd osiągany dzięki autorskiemu procesowi, któremu poddawany jest każdy z modeli. Jak się okazuje, inspiracją do powstania całej filozofii tworzenia postarzanych zegarków był… uszkodzony zegarek. Późniejszy współzałożyciel marki Riccardo Torrisi pewnego razu uszkodził swój drogi czasomierz i nie posiadał środków na jego naprawę. Wydarzenie to zainspirowało go do zmiany klasycznego podejścia do wyglądu zegarków i stworzenia czegoś zupełnie innego. Łącząc siły z Claudio Dalla Mora i Dario Ceolotto w 2013 roku stworzyli markę Out of Order, której znakiem rozpoznawczym są niepowtarzalne „uszkodzenia” i „postarzania” zegarków włoskiej produkcji. Stąd też na tarczach modeli zamiast powszechnie znanego napisu „Made in…” widnieje napis “Damaged in Italy”. Marce z pewnością, nie można odmówić poczucia humoru — na poszczególnych modelach możemy znaleźć też inne napisy, np.: „Pizza with pineapple is not pizza” czy „Do not cook spaghetti for more than 8 minutes”. W najnowszej odsłonie zegarków spod znaku OOO brand prezentuje 4 modele z Out Of Order Swiss GMT, które nawiązujące swoim designem do czterech miast rozlokowanych na terenie całego świata — od Ameryki Południowej przez Afrykę i Europę aż po Azję. Sprawdźmy gdzie konkretnie zabierze nas finezja producentów zegarków Out Of Order. 

Out Of Order Swiss GMT

Zegarki z każdego zakątka świata, czyli Out Of Order Swiss GMT

Jak pisze sam producent — typowe zegarki zaprojektowane są tak, by można było je nosić w dowolnym miejscu na świecie, ale modele z kolekcji OOO Swiss GMT przynoszą świat do nas. Każdy projekt inspirowany jest innym miastem, posiada unikalne wykończenia, charakterystyczne schematy kolorów i konfiguracje, które przywołują różne miasta świata. I oczywiście znajdziemy tu charakterystyczne dla OOO podejście do projektowania. Modele z kolekcji Swiss GMT posiadają kilka wspólnych cech. Swoją pracę opierają o szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 515. Każdy z nich jest wodoszczelny w klasie 10 ATM, co oznacza, że można z nimi pływać powierzchniowo. Koperty wykonano ze stali nierdzewnej 316L (o wymiarach 44 mm x 1,25 mm) i umieszczono na nich dwukierunkowo obrotowe bezele ze stali 316L z ręcznie szczotkowanymi, dwukolorowymi, aluminiowymi wstawkami i wygrawerowaną kolorową numeracją. Tarcze zegarków chronione są przez twarde, szafirowe szkła z soczewką powiększającą na godzinie 3, gdzie umieszczono datownik dni miesiąca. Zakręcane koronki z wytłoczonym logo marki wykonane są ze stali nierdzewnej 316L. Na deklu wykonanym również z tego materiału znajduje się unikalny dla danego modelu grawerunek. Całość uzupełniają paski wycięte z prawdziwej, garbowanej roślinnie i ręcznie szytej skóry w stylu vintage. 

Out Of Order Swiss GMT Marrakesh — miasto kolorowych wzorów i monet krążących między straganami

Pierwszy zegarek z kolekcji Swiss GMT inspirowany jest marokańskim miastem Marrakesz, które swoimi kolorami, architekturą i gęstymi, labiryntowymi uliczkami przyciąga ludzi z bliższych i dalszych stron. Miejscowe, popularne targowiska oferują wszystko, od tkanin po tradycyjne jedzenie, przyprawy i słynną marokańską ceramikę pożądaną na całym świecie. Tarcza Out Of Order Swiss GMT Marrakesh zachwyca jasnobrązowym kolorem, dającym efekt wypalenia słońcem. Cyferblat wykończony jest wybiciem przypominającym monetę. Skojarzenie to nie jest bezpodstawne, jest to nawiązanie do preferowanej formy płatności gotówką na wspomnianych targach. Indeksy pokryte zostały wielokolorową powłoką Super-LumiNova, która odzwierciedlać ma marokańskie majoliki, czyli rodzaj ceramicznych, kolorowych naczyń. Nocą ta fluorescencyjna powłoka oferuje różną jasność świecenia, przywodząc na myśl wielokolorowe latarnie Marrakeszu oświetlające ulice po zmroku. Bezel zegarka pokryty jest dwoma kolorami — pisakowym w hołdzie dla pustyni i zielonym w hołdzie dla tradycyjnej, miętowej, zielonej herbaty, symbolu marokańskiej gościnności. Z kolei grawerowany laserowo dekiel wiernie odwzorowuje tradycyjne wzory marokańskiej majoliki.

Out Of Order Swiss GMT Marrakesh

Zegarek Out Of Order Swiss GMT Madellin celnie ilustrujący wyjątkowo zróżnicowane geograficznie miejsce

Następny model zabiera nas tym razem w podróż do Kolumbii, kraju Ameryki Południowej bogatego w kontrasty. Jego powierzchnia rozciąga się od wiecznych śniegów Andów po ciepłe morza Karaibów, od bujnych lasów deszczowych Amazonii po suchą pustynię półwyspu Guajira i od niekończących się sawann po dżungle, które sięgają brzegów Amazonki. Medellin to najbardziej stonowany model linii Swiss GMT. Posiada białą, matową tarczę o szorstkiej, przypominającej piasek powierzchni. Na tarczy umieszczono żółty napis „Damaged in Italy”, niebieski określający klasę wodoszczelności (330 ft. = 100 m) oraz czerwony GMT. Kolory te nawiązują do żółto-niebiesko-czerwonej flagi Kolumbii. Na powierzchni cyferblatu znajdują się nakładane indeksy, pozłacana wskazówka GMT oraz powłoka Super-LumiNova BGW9. Bezel zegarka Out Of Order Swiss GMT Madellin jest wykonany z aluminium IP Gun, aby wzmocnić jego solidność i trwałość. Grawerowany laserowo dekiel przypomina natomiast prędkościomierz samolotu używanego przez Kolumbijczyków. Pasek wykonano z garbowanej roślinnie skóry vintage w zielonej kolorystyce, która nawiązuje do typowej roślinności dżungli.

Out Of Order Swiss GMT Madellin

Out Of Order Swiss GMT Roma Capitale, czyli wieczne miasto odzwierciedlone w zegarku styl vintage

Rzym, stolica Republiki Włoskiej, został założony 21 kwietnia 753 roku p.n.e. i wywarł wpływ na cały świat swoimi osiągnięciami kulturalnymi, artystycznymi i architektonicznymi. Nie wystarczy jednego życia, aby zwiedzić wszystko, co Rzym ma do zaoferowania: od pałaców, kościołów i pomników po Koloseum, które od dwóch tysięcy lat jest niekwestionowanym symbolem Rzymu. I to właśnie temu miastu dedykowany jest kolejny zegarek z kolekcji Swiss GMT — Out Of Order Swiss GMT Roma Capitale. Obrotowy bezel posiada zielone i czerwono cyfry arabskie oraz białą, luminescencyjną kropkę na godzinie 12. Wszystkie te kolory nawiązują oczywiście do kolorów włoskiej flagi. Niebieska tarcza tego modelu ma piaskowaną teksturę Full Lume z czarnymi indeksami, matowymi czarnymi wskazówkami i czarną wskazówką PVD GMT ze szkarłatnie czerwoną wstawką Super-LumiNova. Pasek, podobnie jak w poprzednich modelach, wykonano z prawdziwej, garbowanej roślinnie skóry w stylu vintage.

Grawer laserowy na deklu przedstawia na pierwszym planie Koloseum, Bazylikę św. Piotra, Obelisk Laterański i część Forum Cesarskiego, natomiast płytki majoliki używane w podłogach rzymskich domów w czasach Cesarstwa Rzymskiego są reprodukowane w tle.

Out Of Order Swiss GMT Roma Capitale

Zegarek Out Of Order Swiss GMT Tokyo Shibuya — wzory ścian kamienic tradycyjnych pubów i dekiel w formie ozdobnej pokrywy włazu

Podróż przez wszystkie kontynenty kończymy w Kraju Kwitnącej Wiśni. Out Of Order GMT Tokyo Shibuya jest poświęcony Shibuya, historycznej dzielnicy Tokio, gdzie tradycja i nowoczesność współistnieją obok siebie. Idąc ulicą Shibuya, zobaczyć można ogromne ekrany LED, wysokie centra handlowe oraz luksusowe hotele i wszelkiego rodzaju restauracje. Miejsce można porównać do nowojorskiego Time Square, ale wystarczy zejść z głównej ulicy, aby znaleźć izakaya, czyli rodzaj japońskiego, nieformalnego pubu serwującego tradycyjne danie i obficie zaopatrzonego w sake. Na ścianach zabytkowych kamienic, w których znajdują się tego typu lokale, widnieją tradycyjne wzory przedstawiające wschodzące słońce. I to właśnie tym wzorem projektanci OOO ozdobili jasnoszarą tarczę zegarka GMT Tokyo Shibuya. Cyferblat wykończony jest efektem Full Lume i w warunkach ograniczonego dostępu do światła widać, iż tylko ciemnoszara część tarczy jest rozświetlona, tworząc tym samym fascynujący, wizualny efekt fal na powierzchni. Grawerowany laserowo dekiel przypomina projekt unikalnej japońskiej formy sztuki: pokrywę włazu do studzienki, które w Japonii często zdobione są w symbole charakterystyczne dla danego rejonu miasta. Dekiel tego modelu zegarka przedstawia zamek w Osace w okresie kwitnienia wiśni.

Out Of Order Swiss GMT Tokyo Shibuya

4 miasta świata odzwierciedlone w stylistyce vintage zegarków Out Of Order Swiss GMT

Mimo postarzonego wyglądu zegarki Out Of Order swoją jakością zadowolą najbardziej wymagających. Wyposażone są w precyzyjne, szwajcarskie mechanizmy, mają wysoką wodoszczelność i dostosowane są do trudnych warunków. Materiały, z których zostały wykonane, zapewniają długi czas użytkowania. Modele z kolekcji Swiss GMT bogate są w detale i niuanse, które w trafny sposób nawiązują do kultury i historii każdego z czterech miast. Pozostaje teraz jedynie wybrać, na który kontynent damy się zabrać zegarkom Out Of Order? Zapraszamy do sklepu Fabryka Zegarków, by przyjrzeć się bliżej poszczególnym modelem i wyruszyć w daleką podróż pod znakiem Out Of Order.


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Cyferblat bez tajemnic

Cyferblat w zegarku to tarcza, na której znajdują się znaki określające czas, takie jak cyfry, kreski czy inne oznaczenia. Jest to część mechaniczna zegarka, która pozwala na odczytanie aktualnej godziny. Cyferblat zazwyczaj zawiera również wskazówki godzinowe, minutowe i sekundowe, które poruszają się wokół tarczy, wskazując aktualny czas.
Czytaj dalej

Poradniki

Stalowy, tytanowy, ceramiczny czy... serowy? Jaki zegarek kupić?

Koperty zegarków produkowane są z różnych materiałów. Sprawdź, który z nich okaże się dla Ciebie najodpowiedniejszy!
Czytaj dalej

TOP

Zegarki na Dzień Ojca! Wybierz najlepszy model na prezent!

Dzień Ojca to doskonała okazja do wręczenia idealnego prezentu w postaci zegarka. Jaki zegarek dla ojca wybrać? Sprawdź nasze top 5 propozycji!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Maserati Sfida – połączenie funkcjonalności i świetnego wyglądu jest możliwe! [RECENZJA]

Zastanawiasz się nad Maserati Sfida? Nasza szczegółowa recenzja pomoże Ci zrozumieć, co czyni ten zegarek wyjątkowym!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Dlaczego panowie wybierają mniejsze koperty?

Zauważyliśmy ostatnio pewien silny trend. Panowie, jak i producenci upodobali sobie ostatnio zegarki o mniejszych kopertach. Dlaczego tak się dzieje. Powodów może być wiele. Postaramy się wskazać najpopularniejsze z nich.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Czym jest skala Mohsa? Przewodnik po twardości minerałów

Dowiedz się, czym jest skala Mohsa i jak działa. Odkryj jej historię, zastosowania w różnych branżach oraz znaczenie w ocenie twardości minerałów.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie