
Błonie to jedna z bardziej rozpoznawalnych marek zegarmistrzowskich, jeśli chodzi o polskich producentów zegarków. Przywrócona do życia po kilkudziesięciu latach przerwy kultywuje tradycję i, trzeba przyznać, robi to w naprawdę dobrym stylu. Poznaj nowy projekt Błoni - Super II. Czy kolekcja przyciąga spojrzenia równie mocno co poprzednie serie?
Historia zegarków Błonie rozpoczyna się w 1953 roku, kiedy do życia powołano Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne w Błoniu. Trzy lata później, na skutek polecenia z góry, fabryka zaczyna produkować zegarki. W 1959 roku gotowa jest już pierwsza partia. Co ciekawe modele składane są z części wyprodukowanych na miejscu, łącznie z mechanizmem Made in Poland, stworzonym w nakładzie 1000 egzemplarzy. Po paru latach rządzący rezygnują z produkcji własnych komponentów, wykorzystując od tej pory radzieckie. W 1967 roku taśma produkcyjna zatrzymuje się, a dopiero po latach, w 2003, Sąd ogłasza upadłość przedsiębiorstwa.
I tu zaczynają się nowe Błonie. Jest rok 2014, kiedy marka przedstawia swoje odświeżone oblicze. Rok później wypuszcza na rynek swój pierwszy nowoczesny zegarek.
Na czym polega fenomen zegarków Błonie? Przede wszystkim na osadzeniu ich w kontekście historycznym i kulturowym. Modele nawiązują wyglądem do pierwowzorów z lat 50. i 60. XX wieku i czerpią z tego dziedzictwa wszystko, co najlepsze. Za projekty odpowiadają utalentowani młodzi polscy artyści. Po drugie, robotę robi tu świetna jakość. Zegarki Błonie łączą pokolenia, młodym oferując nowoczesny design, a starszym sentymentalną podróż do dawnych lat.
No dobrze, to co z tymi nowościami? W skład kolekcji wchodzi sześć modeli w różnych wariantach kolorystycznych. Wszystkie wyróżnia charakterystyczna koperta z wypukłym szkłem, datownik Day Date oraz format czasu dobowego w formie subtarcz, a także wskazówka sekundowa zakończona czerwonym grotem.
Na wysokości godziny dwunastej znajduje się logo marki, za którego projekt odpowiada Adam Romuald Kłodecki. Do wyboru mamy paski z czarnej bądź brązowej skóry. Koperta ze stali szlachetnej dostępna jest w wersji złotej, srebrnej i czarnej. Cyferblat, który może być biały lub czarny, przed uszkodzeniem zabezpiecza elastyczne szkło mineralne. Na tarczy widnieją indeksy liniowe i arabskie. Dokładne działanie całości zapewnia japoński mechanizm kwarcowy TMI VH64. Pierwowzór serii stanowi model Błonie Super z lat 60., który cechował się nowoczesnym mechanizmem z dodatkowym kamieniem nakrywkowym, (czyli nowatorskim jak na tamte czasy systemem Antichoc) oraz dopracowaną tarczą z ręcznie nakładanymi indeksami.
Fabryka w Błoniu stanowiła w drugiej połowie XX wieku ważny ośrodek polskiego przemysłu, dlatego przywrócenie pamięci o niej za pomocą zegarków wydaje się szczególnie symboliczne. Ideą producenta jest promocja polskiego rzemiosła i tchnięcie w nie narodowego ducha, co, jak widać po zegarkach Błonie, udaje się marce znakomicie.