Poznaj nowości od polskiej marki zegarmistrzowskiej - Błonie Super II

Błonie

Poznaj nowości od polskiej marki zegarmistrzowskiej - Błonie Super II

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

10 listopada 2022

Błonie to jedna z bardziej rozpoznawalnych marek zegarmistrzowskich, jeśli chodzi o polskich producentów zegarków. Przywrócona do życia po kilkudziesięciu latach przerwy kultywuje tradycję i, trzeba przyznać, robi to w naprawdę dobrym stylu. Poznaj nowy projekt Błoni - Super II. Czy kolekcja przyciąga spojrzenia równie mocno co poprzednie serie?

 

Błonie - przenieś się w czasie z kultowymi zegarkami

Historia zegarków Błonie rozpoczyna się w 1953 roku, kiedy do życia powołano Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne w Błoniu. Trzy lata później, na skutek polecenia z góry, fabryka zaczyna produkować zegarki. W 1959 roku gotowa jest już pierwsza partia. Co ciekawe modele składane są z części wyprodukowanych na miejscu, łącznie z mechanizmem Made in Poland, stworzonym w nakładzie 1000 egzemplarzy. Po paru latach rządzący rezygnują z produkcji własnych komponentów, wykorzystując od tej pory radzieckie. W 1967 roku taśma produkcyjna zatrzymuje się, a dopiero po latach, w 2003, Sąd ogłasza upadłość przedsiębiorstwa.

 

Zegarki Błonie

 

I tu zaczynają się nowe Błonie. Jest rok 2014, kiedy marka przedstawia swoje odświeżone oblicze. Rok później wypuszcza na rynek swój pierwszy nowoczesny zegarek.

 

Na czym polega fenomen zegarków Błonie? Przede wszystkim na osadzeniu ich w kontekście historycznym i kulturowym. Modele nawiązują wyglądem do pierwowzorów z lat 50. i 60. XX wieku i czerpią z tego dziedzictwa wszystko, co najlepsze. Za projekty odpowiadają utalentowani młodzi polscy artyści. Po drugie, robotę robi tu świetna jakość. Zegarki Błonie łączą pokolenia, młodym oferując nowoczesny design, a starszym sentymentalną podróż do dawnych lat.

 
Zegarek Błonie Super
Zegarek po prawej stronie to przykład oryginalnego modelu Błonie Super z lat 60. XX wieku
 

Zegarki Błonie Super II - co oferuje nam marka?

No dobrze, to co z tymi nowościami? W skład kolekcji wchodzi sześć modeli w różnych wariantach kolorystycznych. Wszystkie wyróżnia charakterystyczna koperta z wypukłym szkłem, datownik Day Date oraz format czasu dobowego w formie subtarcz, a także wskazówka sekundowa zakończona czerwonym grotem.

 

Zegarek Błonie Super II

 

Na wysokości godziny dwunastej znajduje się logo marki, za którego projekt odpowiada Adam Romuald Kłodecki. Do wyboru mamy paski z czarnej bądź brązowej skóry. Koperta ze stali szlachetnej dostępna jest w wersji złotej, srebrnej i czarnej. Cyferblat, który może być biały lub czarny, przed uszkodzeniem zabezpiecza elastyczne szkło mineralne. Na tarczy widnieją indeksy liniowe i arabskie. Dokładne działanie całości zapewnia japoński mechanizm kwarcowy TMI VH64. Pierwowzór serii stanowi model Błonie Super z lat 60., który cechował się nowoczesnym mechanizmem z dodatkowym kamieniem nakrywkowym, (czyli nowatorskim jak na tamte czasy systemem Antichoc) oraz dopracowaną tarczą z ręcznie nakładanymi indeksami.

 

Zegarek Błonie Super II

 

Zegarki Błonie, czyli kultywacja polskiej tradycji zegarmistrzowskiej

Fabryka w Błoniu stanowiła w drugiej połowie XX wieku ważny ośrodek polskiego przemysłu, dlatego przywrócenie pamięci o niej za pomocą zegarków wydaje się szczególnie symboliczne. Ideą producenta jest promocja polskiego rzemiosła i tchnięcie w nie narodowego ducha, co, jak widać po zegarkach Błonie, udaje się marce znakomicie.


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Hanowa

Rodzaje zdobień na tarczy według zegarków Hanowa

Szwajcarskie zegarki Hanowa oprócz precyzyjnych mechanizmów i najwyższej jakości materiałów wyróżniają się także przepięknie zdobionymi tarczami. Sprawdźmy, jak dekoruje się cyferblaty we współczesnym zegarmistrzostwie na przykładzie kilku kolekcji marki!
Czytaj dalej

Plein Sport

Plein Sport - poznaj wyjątkowe zegarki z pazurem

Zegarki Plein Sport to koncept wyjątkowego projektanta z Niemiec. Philipp Plein stawia w swoich projektach na odważne i nowatorskie rozwiązania. W portfolio marki oprócz zegarków znajdziemy wysokopółkową odzież sportową, obuwie, torby i plecaki.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Akcesoria do zegarków sportowych - jak dobrze rozpocząć jesień?

Jesień, mimo utrzymujących się wysokich temperatur, jest już za rogiem! To doskonały czas, aby powrócić do porzuconych przez upały aktywności albo zacząć uprawiać zupełnie nową dyscyplinę. Sprawdź, jak w sportowych zajawkach mogą pomóc Ci akcesoria do zegarków.
Czytaj dalej

Garmin

Poznaj płatności zbliżeniowe Garmin Pay™

Płatności zbliżeniowe w smartwatchach to funkcja, która coraz bardziej zyskuje na popularności ze względu na wygodę, jaką oferuje użytkownikom. Dowiedz się, jakie możliwości daje swoim klientom w tym zakresie marka Garmin.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Kamienie w mechanizmie zegarka. Czym są i do czego służą?

Kamienie pełnią w mechanizmie zegarka funkcję wspomagającą. Czym tak dokładnie są i jakie jest ich główne zadanie? Dowiedz się z tego artykułu!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Zegarki prostokątne. Powrót dawnych tradycji zegarmistrzowskich

Zegarki o prostokątnej kopercie to szykowne rozwiązanie, którym podkreślisz elegancję swojego stroju. Te nawiązujące do stylu vintage projekty są świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących klasyki w oryginalnym wydaniu. Sprawdź propozycje prostokątnych modeli od najlepszych producentów.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie