Poznaj nowości od polskiej marki zegarmistrzowskiej - Błonie Super II

Błonie

Poznaj nowości od polskiej marki zegarmistrzowskiej - Błonie Super II

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

10 listopada 2022

Błonie to jedna z bardziej rozpoznawalnych marek zegarmistrzowskich, jeśli chodzi o polskich producentów zegarków. Przywrócona do życia po kilkudziesięciu latach przerwy kultywuje tradycję i, trzeba przyznać, robi to w naprawdę dobrym stylu. Poznaj nowy projekt Błoni - Super II. Czy kolekcja przyciąga spojrzenia równie mocno co poprzednie serie?

 

Błonie - przenieś się w czasie z kultowymi zegarkami

Historia zegarków Błonie rozpoczyna się w 1953 roku, kiedy do życia powołano Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne w Błoniu. Trzy lata później, na skutek polecenia z góry, fabryka zaczyna produkować zegarki. W 1959 roku gotowa jest już pierwsza partia. Co ciekawe modele składane są z części wyprodukowanych na miejscu, łącznie z mechanizmem Made in Poland, stworzonym w nakładzie 1000 egzemplarzy. Po paru latach rządzący rezygnują z produkcji własnych komponentów, wykorzystując od tej pory radzieckie. W 1967 roku taśma produkcyjna zatrzymuje się, a dopiero po latach, w 2003, Sąd ogłasza upadłość przedsiębiorstwa.

 

Zegarki Błonie

 

I tu zaczynają się nowe Błonie. Jest rok 2014, kiedy marka przedstawia swoje odświeżone oblicze. Rok później wypuszcza na rynek swój pierwszy nowoczesny zegarek.

 

Na czym polega fenomen zegarków Błonie? Przede wszystkim na osadzeniu ich w kontekście historycznym i kulturowym. Modele nawiązują wyglądem do pierwowzorów z lat 50. i 60. XX wieku i czerpią z tego dziedzictwa wszystko, co najlepsze. Za projekty odpowiadają utalentowani młodzi polscy artyści. Po drugie, robotę robi tu świetna jakość. Zegarki Błonie łączą pokolenia, młodym oferując nowoczesny design, a starszym sentymentalną podróż do dawnych lat.

 
Zegarek Błonie Super
Zegarek po prawej stronie to przykład oryginalnego modelu Błonie Super z lat 60. XX wieku
 

Zegarki Błonie Super II - co oferuje nam marka?

No dobrze, to co z tymi nowościami? W skład kolekcji wchodzi sześć modeli w różnych wariantach kolorystycznych. Wszystkie wyróżnia charakterystyczna koperta z wypukłym szkłem, datownik Day Date oraz format czasu dobowego w formie subtarcz, a także wskazówka sekundowa zakończona czerwonym grotem.

 

Zegarek Błonie Super II

 

Na wysokości godziny dwunastej znajduje się logo marki, za którego projekt odpowiada Adam Romuald Kłodecki. Do wyboru mamy paski z czarnej bądź brązowej skóry. Koperta ze stali szlachetnej dostępna jest w wersji złotej, srebrnej i czarnej. Cyferblat, który może być biały lub czarny, przed uszkodzeniem zabezpiecza elastyczne szkło mineralne. Na tarczy widnieją indeksy liniowe i arabskie. Dokładne działanie całości zapewnia japoński mechanizm kwarcowy TMI VH64. Pierwowzór serii stanowi model Błonie Super z lat 60., który cechował się nowoczesnym mechanizmem z dodatkowym kamieniem nakrywkowym, (czyli nowatorskim jak na tamte czasy systemem Antichoc) oraz dopracowaną tarczą z ręcznie nakładanymi indeksami.

 

Zegarek Błonie Super II

 

Zegarki Błonie, czyli kultywacja polskiej tradycji zegarmistrzowskiej

Fabryka w Błoniu stanowiła w drugiej połowie XX wieku ważny ośrodek polskiego przemysłu, dlatego przywrócenie pamięci o niej za pomocą zegarków wydaje się szczególnie symboliczne. Ideą producenta jest promocja polskiego rzemiosła i tchnięcie w nie narodowego ducha, co, jak widać po zegarkach Błonie, udaje się marce znakomicie.


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Zegarki wyprzedzające swoje czasy. Bulova Computron D-Cave, Yema Led Kavinsky i inne

Projekty czerpiące z przeszłości, widoczny futuryzm w konstrukcji, nieszablonowość to domeny zegarków wyprzedzających swoje czasy. Odkryj futurystyczny nurt w świecie zegarków, których stal stanowczo odbiega od klasycznych modeli.
Czytaj dalej

Poradniki

Fazy księżycowe - czym są i komu się przydadzą?

Czym są fazy księżyca, dla kogo są one istotne oraz na tarczach, których zegarków je znajdziemy? Sprawdźcie sami!
Czytaj dalej

TOP

Zegarki na Dzień Niepodległości - polski akcent w zegarkach premium

11 listopada będziemy świętować Narodowy Dzień Niepodległości, święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Chcemy podkreślić charakter tego wydarzenia, przedstawiając specjalne limitowane edycje szwajcarskich zegarków, stworzonych na cześć Polski. W naszym zestawieniu nie zabraknie również rodzimych firm o zagranicznych sukcesach.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Przewodnik po mechanizmach Seiko

Zastanawiałeś się, jakie mechanizmy są wykorzystywane w zegarkach Seiko? Jakimi technologiami wyróżniają się kalibry Seiko? Już teraz sięgnij po krótki przewodnik po mechanizmach Seiko!
Czytaj dalej

Police

Wielki powrót włoskiej marki Police – czym zaskoczy nas tym razem?

Co zaoferuje nam marka Police i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę? Poznaj wszystkie sekrety Police!
Czytaj dalej

TOP

Najciekawsze zegarki męskie i akcesoria w rockowym stylu

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie topowych zegarków, akcesoriów i biżuterii w stylu rockowym. Dowiedz się, jakie dodatki podkreślą wyrazisty styl tej muzycznej subkultury.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie