Czyszczenie srebra i złota - jak zrobić to poprawnie?

17-11-2020

Srebro i złoto - jedne z najpiękniejszych i najcenniejszych kruszców na świecie, które są cenione zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Złota i srebrna biżuteria to także ponadczasowe dodatki, które będą pasować do dosłownie każdej stylizacji - od smart casual, poprzez elegancki aż po business, gdzie dress code jest bezwzględnie wymagany i przestrzegany. W zegarkach srebro i złoto to dwa najpopularniejsze kolory, na których bazuje ogromna ilość kolekcji - praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie takie modele. Ale… jak wyczyścić srebro a jak czyścić złoto?

Czyszczenie srebra - domowe sposoby

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że „najlepiej oddać do specjalisty, który się tym zajmie” i problem z głowy, ale przecież nie o to chodzi. Oczywiście, jubiler najsprawniej i najszybciej oczyści nasz srebrny zegarek z zanieczyszczeń, ale równie dobrze możemy zrobić to też sami domowymi sposobami! Jak czyścić srebro?

1. Woda z solą

Woda z solą to pierwszy z domowych sposobów na czyszczenie srebra. Brzmi frapująco? Nie powinno. Do zabiegu wystarczy gorąca woda, w której rozpuszczamy łyżeczkę lub dwie soli kuchennej i dwie flanelowe szmatki. Za pomocą jednej zwilżonej (dobrze odciśniętej) wodą z solą szmatki delikatnie pocieraj srebrne elementy aż do uzyskania pożądanej czystości. Suchą flanelową szmatką delikatnie wypoleruj srebro, aby je osuszyć z wody i soli oraz nadać połysk po czyszczeniu.

2. Płyn do czyszczenia srebra

Płyn do czyszczenia srebra - to druga możliwość. W zakładach jubilerskich oraz sklepach z biżuterią oraz elementami do tworzenia jej zakupisz lekko różowy płyn do pielęgnacji srebra. Nie pachnie on najprzyjemniej, ale będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby oprócz srebrnego zegarka wyczyścić także inne srebrne przedmioty w domu (łyżeczki, cukiernice itp.). Do tego zabiegu również przydadzą się dwie flanelowe szmatki - jedna do zwilżenia płynem i doczyszczania, zaś druga, sucha, do wycierania i polerowania wyczyszczonego przed chwilą elementu. Pamiętaj, by korzystając z płynu uchylić okna bądź pracę wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu - zapach może być intensywny i drażniący dla oczu!

Czyszczenie srebra - srebrny zegarek

3. Pasta z sody oczyszczonej

Domowa pasta z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Jedna łyżka sody lub proszku powinna być wymieszana z jedną łyżką wody - powstanie przy tym dość gęsta papka, którą nanosimy na czyszczony element i delikatnie wcieramy. Drugi krok jest za każdym razem taki sam - wycieramy przedmiot czystą miękką szmatką, a jeśli mamy taką możliwość, opłukujemy srebrny element bieżącą ciepłą wodą (koniecznie sprawdź wodoszczelność swojego zegarka ZANIM włożysz go do wody!).

4. Ściereczka do czyszczenia biżuterii

Jeśli obawiasz się, że powyższe sposoby nie są dla ciebie i wolisz czyścić srebro w mniej kłopotliwy sposób, w wielu zakładach jubilerskich oraz z sklepach z zegarkami i biżuterią zakupisz specjalnie do tego celu zrobione ściereczki do czyszczenia srebra. To nic innego jak flanelowa bądź filcowa szmatka nasączona płynem do srebra, ale nie musisz przy tym wdychać oparów płynu ani obawiać się o przypadkowe zalanie urządzenia podczas czyszczenia elementów ze srebra :) Sam bardzo często korzystam właśnie z tej opcji i uważam ją za ekonomiczną!

Czyszczenie złota - czym i jak wyczyścić złoto?

Tutaj należy na wstępie wyjaśnić jedną bardzo ważną rzecz - złoto jest znacznie bardziej delikatnym kruszcem. To metal delikatny i miękki, podatny na zarysowania oraz ścieranie, dlatego do samodzielnego czyszczenia złota podchodźmy z ogromną ostrożnością i delikatnością. Sposoby będą bardzo podobne do tych ze srebrem. Jak wyczyścić złoto? Podobnie jak w przypadku srebra sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, ale - tak jak już wspomniałem, trzeba wykazać się ogromną delikatnością i ostrożnością.

Czyszczenie srebra i złota - zegarki

1. Sok z cytryny lub cebuli

Wyciśnięty sok z cytryny lub cebuli doskonale poradzi sobie nie tylko z zabrudzeniami, ale także z największym wrogiem złota - patyną. Ten nalot podda się w walce z kwaskiem cytrynowym oraz cebul. Standardowa metoda na dwie szmatki i już po kilku minutach możesz cieszyć się swoim wyczyszczonym złotym zegarkiem!

2. Roztwór spirytusu 95%

Korzystając z tej metody na czyszczenie złota zalecam ogromną ostrożność. Spirytus najlepiej stosować w rozcieńczonej wersji, wcześniej sprawdzając na elemencie w niewidocznym miejscu, czy nie powstają uszkodzenia. To dość inwazyjna metoda, przy której należy wykazać się najwyższą ostrożnością i skupieniem, dlatego, jeśli nie masz pewności - skorzystaj z innych metod czyszczenia złota.

3. Szmatka do czyszczenia złota

Dokładnie taka sama metoda jak czyszczenie srebra - szmatka fabrycznie nasączona odpowiednim płynem do pielęgnacji złota będzie najwygodniejszym, a przy tym najbezpieczniejszym sposobem na wyczyszczenie twojego złotego zegarka. Nie musisz obawiać się o nic, dlatego warto wybrać właśnie ten sposób. Szmatką wyczyścisz także inne złote przedmioty w swoim domu - biżuterię, elementy garderoby czy np. torebki.

Czyszczenie złota - złoty zegarek

Jak czyścić srebro a jak złoto?

Odpowiedź jest jedna - ostrożnie! Pamiętaj, by do złota i elementów pozłacanych nie stosować pasty do zębów, które może pomóc w czyszczeniu srebra. Czyszcząc pastą do zębów srebro wybieraj pasty, które nie są wybielające - te wybielające posiadają ścieralne drobinki, które mogą bezpowrotnie zarysować twój srebrny zegarek lub biżuterię! Jeśli więc masz wątpliwości co do samodzielnych zabiegów pielęgnacyjnych, bezsprzecznie powierz to zadanie specjalistom - jubilerom, którzy znają się na swoim fachu i wiedzą jak bezpiecznie wyczyścić srebro lub złoto.

W kategorii: Porady , Inne

średnia ocena: 5.0