Funkcja Bluetooth w zegarku – do czego służy i czy warto ją mieć?

15-04-2019

Funkcja bluetooth zrewolucjonizowała świat urządzeń elektronicznych – dzięki niej można połączyć właściwie każde urządzenie wyposażone w ten moduł pod warunkiem istnienia odpowiedniego oprogramowania, które będzie jednocześnie kompatybilne z drugim urządzeniem. Ta nowinka techniczna nie ominęła także zegarków – w modelach nastawionych na sport moduł bluetooth stał się właściwie niezbędnym elementem.

Jak działa moduł bluetooth?

Moduł bluetooth to nic innego jak system przesyłania informacji za pomocą fal radiowych, działających na niewielkiej odległości – zazwyczaj spotkać można urządzenia umożliwiające połączenie w odległości 10 metrów, choć zdarzają się także układy pozwalające na łączność 1-metrową lub nawet 100-metrową. W niektórym sprzęcie, na przykład telefonach, bluetooth stał się wydajnym i bardzo zadowalającym systemem przesyłu danych – również dwa komputery, wyposażone w te moduły, mogą wymieniać między sobą informacje. Ale to zegarki okazały się przedmiotami, które w fantastyczny sposób wykorzystywały bluetooth.

Bluetooth w zegarkach

Funkcje bluetooth w zegarku

W zegarkach, zwykle sportowych, bluetooth służy do komunikacji z telefonem, co powoduje, że od tego momentu nasze naręczne czasomierze stają się mobilnymi centrami dowodzenia, dzięki którym można zrobić niemal to samo, co za pomocą panelu dotykowego w telefonie. Modele wyposażone w takie funkcje są zwykle nazywane smartwatchami lub, jeśli posiadają analogowe tarcze, smartwatchami hybrydowymi.

Aktualizacja godziny w zegarku smartwatch

To chyba najbardziej podstawowa funkcja takiego sprzętu – zegarek, po połączeniu z telefonem, czerpie informacje na temat obecnie wyświetlanej w urządzeniu godziny, po czym porównuje ją z własną i w razie potrzeby aktualizuje ją. Telefon, jak wiemy, reguluje swój czas według danych pobranych przy łączeniu się z internetem, dzięki czemu wskazywany czas jest bardzo dokładny – od teraz w zegarku z bluetooth może być dokładnie tak samo. Podobnie działa to ze strefami czasowymi, które telefon może wykrywać dzięki geolokalizacji a zegarek – niekoniecznie. Sytuacja może być identyczna w przypadku przełączania się między czasem zimowym a letnim, ale współczesne zegarki elektroniczne raczej posiadają już na tyle skomplikowane systemy, by samemu dopilnować takiej zmiany. Takie funkcje posiadają zegarki Casio Edifice, wyposażone w model bluetooth.

Zegarek Casio Bluetooth ECB-800DC-1AEF

Sterowanie zegarkiem, sterowanie telefonem

Aktualizacja godziny następuje automatycznie, a bluetooth pozwala także na manualne operowanie zegarkiem lub smartfonem. Sterowanie działa w obie strony – zarówno zegarek może służyć do operowania telefonem jak też telefon – do operowania zegarkiem. Przykładem pierwszego zastosowania jest funkcja „znajdź telefon”, dzięki której można wymusić na smartfonie uruchomienie sygnału dźwiękowego i wibracji – to świetna wiadomość dla osób, które w natłoku zajęć często nie mogą znaleźć telefonu, ukrytego nierzadko pod stertą papierów lub znajdującego się w którejś z licznych kieszeni lub bagażu. Drugie zastosowanie to oczywiście dostosowywanie funkcji zegarka z poziomu telefonu – poza ustawieniem godziny możliwe są także aktualizacje oprogramowania lub umieszczanie w smartwatchu dodatkowych funkcji – jest tak w przypadku zegarków Suunto Spartan, które wyróżniają się obsługą aż 80 dyscyplin sportowych. Jednak z uwagi na pamięć zegarka, jednocześnie można wgrać jedynie kilkanaście – ich wymiana dopiero pozwala na uruchomienie obsługi pozostałych dyscyplin.

Zegarek Suunto Spartan Ultra

Sterowanie muzyką w zegarku do biegania z bluetooth

Z pewnością wielu biegaczy korzysta ze smartfona aby umilić sobie ćwiczenia dynamiczną muzyką. Co jednak, gdy zaczynamy szybszy bieg, a utwór jednak zwalnia? Czy nie lepiej byłoby go zmienić na bardziej sprzyjający sprintowi? Oczywiście, ale to wymaga odpięcia/wyjęcia telefonu i nierzadko kłopotliwego przełączania muzyki w czasie biegu. Tu z pomocą również przychodzi smartwatch! Wystarczy sparować go z telefonem i aplikacją do odtwarzania muzyki, by móc za pomocą kilku naciśnięć przycisków sterujących zmienić utwór na ulubiony czy zwiększyć lub zmniejszyć głośność – jest to dużo wygodniejsze podczas biegania, zaś przy jeździe na rowerze taka funkcja jest już niezastąpiona. Taką funkcję oferują zegarki Skagen Connected.

Odbieranie połączeń za pomocą smartfona

Skoro mowa już o jeździe na rowerze, wtedy nie ma też czasu na wyjęcie telefonu by odebrać połączenie. Dlatego producenci smartwatchy, takich jak Fossil Smartwatches, zadbali, by wystarczyło jedno kliknięcie aby odebrać połączenie przychodzące. Mając słuchawki z mikrofonem naciśnięcie przycisku w zegarku jest wyjątkowo prostym i błyskawicznym rozwiązaniem problemu.

Rób zdjęcia smartwatchem!

Jak wykorzystać Twój smartwatch do robienia zdjęć? Bardzo prosto! Epoka selfie odchodzi w zapomnienie z nadejściem zegarków smartwatch, gdyż wprowadzono możliwość błyskawicznego zrobienia zdjęcia za pomocą naciśnięcia przycisku w zegarku. Wystarczy ustawić odpowiednio aparat w telefonie, nacisnąć przycisk i... mamy gotowe zdjęcie. Jeśli lubisz dodawać zdjęcia w serwisach społecznościowych, to doskonała okazja do zmiany popularnego selfie w pełnowartościowe, stylowe fotografie.

Jeżeli szukasz zaawansowanego technicznie zegarka do biegania, wydajnego systemu nawigacji albo po prostu jesteś łowcą nowinek technologicznych, zegarek z bluetooth to wybór dla Ciebie! Przejrzyj ofertę wyposażonych w bluetooth modelii sprawdź, że naprawdę warto!

średnia ocena: 5.0