Mistrzowskie rzemiosło Bauhaus - zegarki niemieckich producentów

Bauhaus

Mistrzowskie rzemiosło Bauhaus - zegarki niemieckich producentów

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

18 maja 2021

Styl Bauhaus odnaleźć możemy w każdej dziedzinie sztuki. Oszczędność formy, proste wzornictwo kierowanie się funkcjonalnością to wartości, które okazały się szczególnie istotne w branży niemieckiego zegarmistrzostwa. Manufaktury słusznie zaczęły czerpać z niemieckiego dziedzictwa, będąc także mistrzami w tym fachu. Odkryj docenione na całym świecie zegarki Bauhaus i postaw na jakość rzędu Swiss Made.

Czym jest Bauhaus?

Określany w sztuce styl Bauhaus swoje początki ma w latach 20. XX wieku w Niemczech. Modernistyczny architekt Walter Gropius założył szkołę Bauhaus, będącą połączeniem Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Bauhaus to odpowiedź na popularną w tamtych czasach ideę, głoszącą, że artysta to rzemieślnik, a rzemieślnik to artysta. Połączenie tych dwóch płaszczyzn pozwalało na tworzenie rzeczy w pełni użytkowych, funkcjonalnych, przy zachowaniu prostej formy i designu. Styl Bauhaus wyróżnia się lekkością, minimalizmem, optymalizacją i innowacyjnością. Często polega na kombinacji wspominanych, prostych form, przy zachowaniu jakości, dzięki sztuce rzemieślniczej. Wykorzystuje kolorystykę czerni, czerwieni, szarości, a także odcienie żółtego i niebieskiego. Szkoła Bauhaus istniała zaledwie 13 lat, po czym została rozwiązana przez nazistów. Czas ten wystarczył, aby zyskała status prestiżowej, docenionej na całym świecie uczelni, która nawet dziś, po 100 latach od jej założenia stanowi punkt wyjścia do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki - zarówno w architekturze, jak i przemyśle m.in zegarmistrzowskim.

Zegarki Bauhaus, czyli prawdziwa sztuka zegarmistrzowska

Nurt Bauhaus jest szczególnie widoczny u niemieckich manufaktur. Projektowanie pojęte jako nauka i sztuka jednocześnie, jest szczególnie ważne w przypadku tworzenia wysokiej jakości zegarków. Wyłącznie sprawny fach artysty i rzemieślnika może uczynić z zegarka prawdziwe dzieło sztuki. Niemieckie zegarki męskie Bauhaus to wzornictwo oparte na koncepcji przestrzeni, która ma jasno określone sfery - wizualną i funkcjonalną. Tarcze niemieckich zegarków Bauhaus dostarczają użytkownikowi wszystkiego, na co pozwala mechanizm, przy zachowaniu geometrii i równowagi. Plan cyferblatu jest bardzo przemyślany - z reguły jest pozbawiony zdobień, na rzecz czytelnych, minimalistycznych oznaczeń oraz funkcji m.in. datownika, czy sekundnika.

Zegarki Bauhaus

Niemieckie zegarki automatyczne Bauhaus Daydate Automatic oferują użytkownikowi świetną jakość przy zachowaniu wzorców typowych dla stylu. Wnętrze stalowej koperty wypełniają starannie wyselekcjonowane mechanizmy - w przypadku modelu 2162-2 japońska Miyota 8285 o 21 kamieniach, która pozwala na koordynowanie pracy wskazówek, datownika dni miesiąca oraz datownika Day-Date. Ogólne wykonanie świetnie uwydatnia żmudną pracę rzemieślników - przejawia się w szlifowanej tarczy, wykorzystanych komponentach i detalach, np. kontrastujących wskazówkach. Zegarki Bauhaus to także kwarcowe modele, napędzane szwajcarskimi mechanizmami Ronda 6004.D. Wszystkie, niezależnie od rodzaju mechanizmu utrzymane są w klasycznej kolorystyce - brązach, czerni i szarościach, np. kwarcowy zegarek Bauhaus Small Second 2130-3.

Zegarek niemieckiej firmy Junkers - doskonałość w każdej formie

Junkers to kolejna marka niemieckich zegarków o wartościach i stylu Bauhaus. Modele te skierowane są zarówno do mężczyzn, jak i kobiet, charakteryzuje je stylistyka retro, często nawiązująca także do niemieckich samolotów. Kolekcja zegarków Junkers Bauhaus oferuje kilka serii - w ich gronie znalazła się linia 100 Years Bauhaus, upamiętniająca 100-lecie Bauhausu. Wyróżnia je elegancka forma, której towarzyszy ekonomizacja zdobień. Doskonały przykład stanowi  zegarek męski 9.06.01.05 - bardzo klasyczny, jednocześnie pełen szyku i niemieckiej precyzji model, zasilany mechanizmem kwarcowym.

Zegarki Bauhaus

Dla miłośników wysokiej klasy rzemiosła i sztuki zegarmistrzowskiej stworzono zegarki automatyczne Junkers, które stanowią prawdziwy hołd w stronę sztuki Bauhaus. Surowe zdobienia tarczy w Junkers 9.11.01.02.M 100 Years Bauhaus Automatic, czy modelu 9.11.01.12 pozwalają na odczyt dokładnej godziny, daty, czasu w formie 24 h, a także rezerwy chodu. Wszystko to dokładnie napędzają mechanizmy automatyczne Miyota o 26 kamieniach łożyskujących.

Zegarki Bauhaus

Zegarki Junghans dla miłośników nowoczesnego minimalizmu

Zegarki męskie Junghans są szczególnie lubiane przez miłośników nowoczesnej elegancji i długoletniej tradycji. Fabryka to ponad 160-letnia historia tworzenia niezwykłych urządzeń, zawsze kierująca się użytecznością, wysoką jakością oferowanych produktów i niekwestionowanym wzornictwem, które mimo prostej formy, wciąż jest bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne. Kolekcja JUNGHANS max bill Automatic Bauhaus wraz z modelem 027/4009.02 to propozycja zegarka o oszczędnej formie zdobniczej i bogatym wyposażeniu. Klasyczna kolorystyka czerni i bieli została przełamana czerwienią, widoczną na wskazówkach i datowniku. Stanowi to jedyny kontrastujący element, lecz w pełni wystarczający, by nadać temu zegarkowi u charakteru. Rzemiosło w tym przypadku to niesamowita dbałość o detal oraz wysoka jakość wykonania. Napęd stanowi mechanizm automatyczny J800.1 bazujący na szwajcarskim ETA 2824-2, cyferblat przykrywa szkło szafirowe, a prosty pasek tworzy wysokiej jakości skóra naturalna.

Zegarki Bauhaus

Zegarki niemieckie - design i praktyczność

Markowe zegarki niemieckie znajdziesz u wielu innych, dostępnych na naszej stronie producentów, m.in. Zeppelin. Wszystkie wyróżniają się bezkompromisowym wzornictwem, które w połączeniu z ponadprzeciętną jakością, oferują bardzo wysoką jakość. Zobacz pełną ofertę i postaw na niemieckie zegarki męskie ze stylem i charakterem.


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Venezianico

Innowacyjne rozwiązania w nowych zegarkach Venezianico — poznaj ofertę włoskiej marki

Nowy manufakturowy mechanizm, zegarek z diamentami, masa perłowa w kolorze ropy naftowej i zegarek z mechanizmem wykorzystywanym w Grand Seiko. To wszystko w nowej kolekcji od włoskiej marki Venezianico! Odkryj zegarki premium dla kobiet i mężczyzn.
Czytaj dalej

Poradniki

Bransoleta do zegarka – z jakiego materiału, jak o nią dbać i do czego nosić?

Najlepszym wyborem do codziennych stylizacji jest zegarek na bransolecie ze stali szlachetnej, choć oczywiście można nosić go również do bardziej oficjalnych stylizacji. Z czego dziś najczęściej produkuje się bransolety? Jak je pielęgnować? Jak dopasować bransoletę do ręki i do czego nosić zegarek z bransoletą?
Czytaj dalej

Out Of Order

Podróż przez 4 kontynenty z nową serią zegarków Out Of Order Swiss GMT

Out Of Order jest producentem jednych z bardziej oryginalnych i nietypowych zegarków dostępnych na rynku. Marka poszerza swoją nietuzinkową kolekcję o kolejne 4 modele inspirowane podróżami, a nawet konkretnymi miastami. Poznaj nowe zegarki Out Of Order Swiss GMT!
Czytaj dalej

Balticus

Krzysztof Miruć nowym ambasadorem Balticus!

Poznaj nowego ambasadora marki Balticus - znanego polskiego architekta i projektanta wnętrz Krzysztofa Mirucia!
Czytaj dalej

Błonie

Kultowy Zodiak w nowej odsłonie. Premiera zegarka Błonie Zodiak Mechaniczny

Kultowa marka Błonie została z powodzeniem reaktywowana w 2014 roku. Marka postanowiła reaktywować kultowy model z lat 60.! Odkryj nowość, czyli Błonie Zodiak Mechaniczny, który jako jedyny zegarek od marki posiada ręcznie nakręcany mechanizm.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Alternatywa dla zegarków Swiss Made

Jak znaleźć równie jakościowy zegarek, który nie jest szwajcarski? Wieloletnie manufaktury, a także idące z czasem przedsiębiorstwa oferują kolekcje premium o technologii i komponentach na miarę Swiss Made. Odkryj szanowane marki, wybierane przez wszystkich tych, którzy stawiają na jakość.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie