Niemieckie zegarki - marki, które musisz znać!

07-01-2019

Niemieckie zegarki nie są tak obecne w powszechnej świadomości, jak na przykład zegarki szwajcarskie czy japońskie. Nie znaczy to jednak, że kraj ten nie posiada tradycji zegarmistrzowskich! Wręcz przeciwnie – wystarczy spojrzeć na historię takich marek jak Junkers i Zeppelin czy Laco, a także na działającą znacznie krócej, ale niezwykle prężnie rozwijającą się markę Kerbholz. Ale po kolei.

Zegarki niemieckich producentów - najwyższa jakość wykonania

Zwykle kupując zegarek zwracamy uwagę na kraj pochodzenia oraz tradycję zegarmistrzowskie budowane przez lata. Gdy widzimy informację typu „Swiss Made” – od razu inaczej patrzymy na produkt. Niemcy przez wiele lat pozostawali w tyle swoich szwajcarskich sąsiadów, jednak od czasu zjednoczenia, czyli początku lat 90., sukcesywnie budują swoją pozycję na światowym rynku, a hasło „Made in Germany” nabiera coraz większej mocy. Czy niemieckie zegarki mogą konkurować z największymi producentami? Co wyróżnia design tych zegarków i czy w przypadku niemieckiej sztuki zegarmistrzowskiej można mówić o różnorodności? Poniżej odpowiadamy, przedstawiając kilka marek zegarków, które z pewnością zasługują na Państwa uwagę.

Zegarki Junkers – tradycja i niezawodność

Historia niemieckich zegarków jest nierozerwalnie związana z historią lotnictwa – Od 1998 roku firma POINT tec Electronic GmbH postanowiła połączyć siły z niemiecką linią lotniczą Lufthansa oraz rodziną Junkers – spadkobiercami słynnego inżyniera i innowatora związanego z lotnictwem, odsuniętego od przedsiębiorstwa po dojściu nazistów do władzy. Tym samym przywrócono Hugo Junkersowi należne miejsce w pamięci, nazywając jego nazwiskiem niezwykle starannie wykonane zegarki, które stały się oficjalnymi zegarkami Lufthansy.

Junkers Bauhaus 6074M-1 i Junkers Eisvogel F13 6734-2

Junkers Bauhaus 6074M-1 Junkers Eisvogel F13 6734-2

Jednym z przykładowych modeli marki jest słynny Junkers Bauhaus, oparty na pracy kwarcowego mechanizmu szwajcarskiego. Właśnie to sprawia, że Junkers w niezawodny sposób odmierza czas. Jeśli jesteśmy przy szwajcarskim mechanizmie kwarcowym zasilanym przez baterię, to nie sposób nie wspomnieć o kopercie, która powstała z nierdzewnej stali i dodatkowo została pokryta złotą warstwą, naniesioną przy pomocy technologii PVD. Całość uzupełnia stylowa, delikatna bransoletka siatkowa, nadając stylowy i elegancki wygląd całości. Warto dodać, że Junkers Bauhaus został zaopatrzony w hesalitowe szkiełko, odznaczające się elastycznością i co za tym idzie – wysoką odpornością na pęknięcia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że takie szkiełko jest niezwykle łatwe w polerowaniu. Inną stylistykę reprezentuje model zegarka Junkers Eisvogel F13 6734-2, stanowiący nawiązanie do słynnego samolotu pasażerskiego i transportowego, zbudowanego w całości z metalu, a który swój pierwszy lot zaliczył w 1919 roku. Jak przystało na markę Junkers – i w tym wypadku zwrócono uwagę na najdrobniejsze detale. Na skórzanym pasku zawieszono solidną srebrną kopertę zegarka, wykonaną z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Dodatkowo atrakcję tego modelu stanowi mniejsza sub-tarcza cyferblatu, zlokalizowana przy godzinie 3.

Ekologiczne zegarki Kerbholz

Marka która podąża zupełnie nielotniczą i niemilitarną drogą to Kerbholz. Zegarki produkowane przez tę młodą firmę są równie ciekawe, co historia powstania Kerbholz. Ze względu na proekologiczną postawę znajdującą odzwierciedlenie w wykorzystanych materiałach, zegarki Kerbholz przypadną do gustu zwolenniczkom i zwolennikom ekologicznych materiałów, przede wszystkim drewna, które jest znakiem rozpoznawczym tych niezwykłych zegarków.

Kerbholz Clara WATMCLA5513 i Kerbholz Caspar WATMCAS5896

Kerbholz Caspar WATMCAS5896 Kerbholz Clara WATMCLA5513

Stylowy damski zegarek Kerbholz Clara to propozycja dla pań, które cenią sobie naturalne komponenty, które przecież nie często spotykamy w zegarkach. Drewno to klucz do zrozumienia tej działającej od 2011 roku marki. Patrząc na Clarę od razu zaczyna się rozumieć niezwykłość zegarków Kerbholz. Brązowa tarcza z drewna została zaopatrzona w dwie tarcze dodatkowe – datownik oraz czas 24h. Panowie z pewnością znajdą coś dla siebie w modelu Kerbholz Caspar, o numerze WATMCAS5896, stanowiącym wzór precyzji wykonania oraz wyjątkowego charakteru. Koperta ze stali nierdzewnej w kolorze złotym świetnie komponuje się z drewnianym cyferblatem oraz skórzanym paskiem, tworząc kompozycję, obok której trudno przejść obojętnie.

Zegarki Laco – klasyka w najlepszym wydaniu

Marka Laco jest obecna na rynku zegarmistrzowskim od 1925 roku, zbliża się zatem wielkimi krokami do setnej rocznicy działalności. Laco w swoich zegarkach stosowała mechanizmy automatyczne, które obecnie zostają wypierane przez produkowane w Szwajcarii mechanizmy kwarcowe. Podobnie jak Junkers czy Zeppelin, Laco często celuje w zegarki lotnicze. Staranność wykonania i wykorzystanie najwyższej jakości komponentów sprawia, że zegarki te cechuje prawdziwie niemiecka precyzja i dokładność.

Laco Classic Weimar 40 Automatik LA-862070 i Laco Flieger Mechanical Leipzig LA-861747

Laco Flieger Mechanical Leipzig LA-861747 Laco Classic Weimar 40 Automatik LA-862070

Dokładnie te cechy możemy bez trudu zauważyć w zegarku Laco Flieger Mechanical Leipzig, którego cyferblat, oryginalnie podzielony na większą tarczę minutową oraz mniejszą godzinową, umieszczoną w środku, pokryty został szafirowym szkiełkiem. Okrągła koperta ze stali szlachetnej i skórzany pasek w kolorze brązowym nadają zegarkowi klasyczny styl. Zegarek Laco Classic Weimar 40 Automatik kusi z kolei minimalistycznym wyglądem, podkreślonym przez materiałowy pasek oraz utrzymaną w ciemnej kolorystyce tarczą. Jest to zdecydowanie najbardziej uniwersalny zegarek z prezentowanego tutaj zestawu, co nie oznacza, że ustępuje innym modelom Laco. Automatyczny mechanizm zapewnia niezakłóconą pracę i prawdziwie niemiecką dokładność.

Zegarki Zeppelin – z zamiłowania do lotnictwa

Zeppelin to bodaj najlepiej rozpoznawalna marka zegarków niemieckich w naszym kraju. Te cieszące się sporą popularnością zegarki powstały z myślą o hrabi Ferdynandzie Von Zeppelinie, słynnym wynalazcy, konstruktorze sterowców. Estetyka tych zegarków, nierzadko wzbogaconych o chronograf czy inne przydatne sub-tarcze, przywodzi na myśl profesjonalne zegarki używane przez lotników i to właśnie fani tej estetyki stanowią gros sympatyków marki Zeppelin.

Zeppelin LZ127 Graf Zeppelin Automatik 7656-5 i Zeppelin 100 Years Zeppelin Chronograph Alarm 7680-1

Zeppelin LZ127 Graf Zeppelin Automatik 7656-5 Zeppelin 100 Years Zeppelin Chronograph Alarm 7680-1

Zeppelin LZ127 Graf Zeppelin Automatik to wyjątkowy model w ofercie tego producenta. Zaopatrzony w precyzyjny japoński mechanizm Citizen Mitoya Cal. 821A to prawdziwy as wśród zegarków, a jego wygląd to wspaniałe nawiązanie do czasów, gdy świat zobaczył słynny sterowiec LZ127. Dzięki charakterystycznemu wzornictwu na tarczy naprawdę trudno jest pomylić Zeppelina LZ127 z jakimkolwiek innym zegarkiem. Celem upamiętnienia setnej rocznicy założenia firmy przez hrabiego Zeppelina stworzono specjalny limitowany egzemplarz Zeppelin 100 Jahre Chronograph 7680-1, stanowiący przykład niezwykle bogatego w funkcje analogowego zegarka, który zachwyca vintage’owym posmakiem oraz wieloma nawiązaniami do dawnych czasów lotnictwa z początków XX wieku. Chronograf, mechanizm kwarcowy Ronda, a także minutnik czy czas 24h… Wszystko to sprawia, że ten wyjątkowy model jest nie tylko niezwykle stylowy wizualnie, ale także odznacza się niezwykłą funkcjonalnością.

średnia ocena: 5.0