Bauhaus - zegarki czyste formą

Bauhaus - zegarki czyste formą

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

12 listopada 2021

W świecie, który pędzi bezustannie do przodu, w którym wiele się dzieje, a postęp technologiczny pozwala nam na coraz więcej, minimalizm staje się cudowną odskocznią i odpoczynkiem dla przebodźcowanych zmysłów. Mamy smartwatche, zegarki elektroniczne przeładowane funkcjami i możliwościami… a wśród nich jest cudowna ulga pod postacią prostych, ale pięknych zegarków tradycyjnych marki Bauhaus.

 

Bauhaus — sposób na życie

Słowo „bauhaus” oznacza nurt w sztuce modernistycznej, nakierowany architektonicznie. Niemiecka uczelnia artystyczno-rzemieślnicza o tej nazwie powstała w Weimarze, stanowiąc połączenie Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Był to rok 1919, 6 lat później działała w Dessau (dziś Dessau-Roßlau). W latach 1932-33 działała w Berlinie. Jej założycielem był Walter Gropius.

Motto marki Bauhaus odwołuje się do funkcjonalności i czystości formy — ale na samym motto się nie kończy. Zegarki Bauhaus to odzwierciedlenie tego nurtu. Prosta forma ma tu odbicie w gładkich tarczach i skąpych dodatkach, które jednak prezentują się nader bogato i ze smakiem. Firma powstała w 2019 r. (założona przez PointTec, producenta takich marek, jak Zeppelin, Iron Annie i Junkers), czyli stosunkowo niedawno, ale mimo wszystko całą swoją formą nawiązuje właśnie do tego szlachetnego kierunku, jakim jest bauhaus z roku 1919. Producent i podziela modernistyczne przekonanie o tym, że artyści i rzemieślnicy nie muszą stawać w konkury z nowoczesnymi maszynami, a wręcz przeciwnie, mogą stać z nimi na równi, tworząc zgrany team w twórczym wykorzystywaniu wiedzy i cudów techniki.

Budynek Bauhaus Dessau
Budynek szkoły Bauhausu w Dessau
 

Zegarki Bauhaus Classic Quartz

Prawdziwego ducha nurtu Bauhaus doskonale widać w kolekcji zegarków Bauhaus Classic Quartz. To męskie zegarki, które zachwycają tarczami. Wzrok przyciągają liniowe indeksy i wskazówki oraz wygodne w odczycie cyfry arabskie na cyferblacie. Na wysokości godziny 6 umieszczono niewielki datownik dni miesiąca. Modele działają w oparciu o mechanizm kwarcowy Ronda 505. To klasyczne zegarki, cechujące się wysoką wytrzymałością i nienachalną elegancją. Na prostym skórzanym pasku umieszczony jest napis „bauhaus". Idealny dodatek do outfitów typu „raw” - gładkich marynarek i koszul.

Zegarek Bauhaus Classic Quartz
 

Zegarki Bauhaus Small Second

Drugą wyróżniającą się kolekcją w ofercie marki Bauhaus jest seria Small Second. Tutaj również obowiązuje prostota, ale tarcze wyróżniają się nie tylko łatwością odczytu. Na dole cyferblatów umieszczona została niewielka subtarcza sekundnika. Kolory tarcz to klasyczna matowa czerń, granatowy w stylu degradé oraz czerń, na której sekundnik wyróżnia się szlifem słonecznym. Kwarcowy szwajcarski mechanizm Ronda 6004.D to zwieńczenie dzieła. Modele okrywane są szkiełkiem mineralnym utwardzanym K1. Datownik w tych zegarkach umieszczono na wysokości godziny 3.

Zegarek Bauhaus Small Second
 

Zegarki Bauhaus Daydate Automatic

Trzecią, godną uwagi kolekcją jest Bauhaus Daydate Automatic. Wyróżnikiem tej serii jest przede wszystkim wspomniany w nazwie DayDate, czyli datowniki dni tygodnia oraz miesiąca. Ten pierwszy znajduje się na tarczy tuż pod godziną 12, pokazując pełną nazwę dnia tygodnia, na wysokości godziny 3 zaś umieszczono okienko datownika dni miesiąca. Dodatkowo na cyferblacie znajduje się czerwona wskazówka sekundnika. Każdy model zaopatrzony został w mechanizm automatyczny Miyota 8285 japońskiej produkcji. To doskonały dodatek dla wielbicieli zegarków automatycznych, nakręcanych ruchem ręki. .

Zegarek Bauhaus Daydate Automatic
 

Zegarki Bauhaus — prostota nigdy nie była piękniejsza

Niemieckie zegarki Bauhaus to niezwykła fuzja nowoczesności i nurtów architektonicznego oraz rzemieślniczego. Mieszają się tutaj dwa światy — technologii oraz prostoty bazującej na monokolorowych elementach, bez zbędnych esów-floresów. Marka Bauhaus z powodzeniem udowadnia, że warto zatrzymać się w tym wszechobecnym, wielokolorowym pędzie i skierować wzrok oraz myśl na jej proste, modernistyczne zegarki naręczne.

 

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Pulsar

Ambasadorowie marki Pulsar

Poznaj ambasadorów marki Pulsar i przekonaj się o jakości i precyzji wykonania tych wielofunkcyjnych zegarków!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Powłoki w zegarkach - PVD, IPB, DLC

PVD, IPB, DLC - którą powłokę wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym te techniki różnią się od siebie!
Czytaj dalej

Tommy Hilfiger

Piłkarz Leon Goretzka twarzą marki Tommy Hilfiger

Marka Tommy Hilfiger ma nowego ambasadora! Jest nim niemiecki piłkarz grający dla Bayern Monachium, Leon Goretzka. Dowiedz się więcej!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Bateria w zegarku. Jakie rodzaje znajdziemy w kwarcowym werku?

Interesują Cię zegarki kwarcowe i ich mechanizmy? Poznaj zasadę ich działania oraz baterie wykorzystywane przy ich produkcji!
Czytaj dalej

Adidas

Grawer na zegarku! Spersonalizuj swój prezent

Chcesz, aby Twój prezent na zawsze został w pamięci osoby, którą zamierzasz obdarować? Już teraz wybierz zegarek w naszej ofercie i zaznacz opcję nałożenia niepowtarzalnego grawerunku!
Czytaj dalej

MeisterSinger

MeisterSinger Neo Plus Bordeaux Degradé - nowość od MeisterSinger

Poznaj piękną nowość - zegarek MeisterSinger Neo Plus Bordeaux Degradé, który formą nawiązuje do wspaniałych lat 50.! Zanurz się w gradientowej tarczy, poczuj smak lat pięćdziesiątych i zwracaj na siebie uwagę!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie