Bauhaus - zegarki czyste formą

Bauhaus

Bauhaus - zegarki czyste formą

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

12 listopada 2021

W świecie, który pędzi bezustannie do przodu, w którym wiele się dzieje, a postęp technologiczny pozwala nam na coraz więcej, minimalizm staje się cudowną odskocznią i odpoczynkiem dla przebodźcowanych zmysłów. Mamy smartwatche, zegarki elektroniczne przeładowane funkcjami i możliwościami… a wśród nich jest cudowna ulga pod postacią prostych, ale pięknych zegarków tradycyjnych marki Bauhaus.

 

Bauhaus — sposób na życie

Słowo „bauhaus” oznacza nurt w sztuce modernistycznej, nakierowany architektonicznie. Niemiecka uczelnia artystyczno-rzemieślnicza o tej nazwie powstała w Weimarze, stanowiąc połączenie Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Był to rok 1919, 6 lat później działała w Dessau (dziś Dessau-Roßlau). W latach 1932-33 działała w Berlinie. Jej założycielem był Walter Gropius.

Motto marki Bauhaus odwołuje się do funkcjonalności i czystości formy — ale na samym motto się nie kończy. Zegarki Bauhaus to odzwierciedlenie tego nurtu. Prosta forma ma tu odbicie w gładkich tarczach i skąpych dodatkach, które jednak prezentują się nader bogato i ze smakiem. Firma powstała w 2019 r. (założona przez PointTec, producenta takich marek, jak Zeppelin, Iron Annie i Junkers), czyli stosunkowo niedawno, ale mimo wszystko całą swoją formą nawiązuje właśnie do tego szlachetnego kierunku, jakim jest bauhaus z roku 1919. Producent i podziela modernistyczne przekonanie o tym, że artyści i rzemieślnicy nie muszą stawać w konkury z nowoczesnymi maszynami, a wręcz przeciwnie, mogą stać z nimi na równi, tworząc zgrany team w twórczym wykorzystywaniu wiedzy i cudów techniki.

 

Zegarki Bauhaus Classic Quartz

Prawdziwego ducha nurtu Bauhaus doskonale widać w kolekcji zegarków Bauhaus Classic Quartz. To męskie zegarki, które zachwycają tarczami. Wzrok przyciągają liniowe indeksy i wskazówki oraz wygodne w odczycie cyfry arabskie na cyferblacie. Na wysokości godziny 6 umieszczono niewielki datownik dni miesiąca. Modele działają w oparciu o mechanizm kwarcowy Ronda 505. To klasyczne zegarki, cechujące się wysoką wytrzymałością i nienachalną elegancją. Na prostym skórzanym pasku umieszczony jest napis „bauhaus". Idealny dodatek do outfitów typu „raw” - gładkich marynarek i koszul.

Zegarek Bauhaus Classic Quartz
 

Zegarki Bauhaus Small Second

Drugą wyróżniającą się kolekcją w ofercie marki Bauhaus jest seria Small Second. Tutaj również obowiązuje prostota, ale tarcze wyróżniają się nie tylko łatwością odczytu. Na dole cyferblatów umieszczona została niewielka subtarcza sekundnika. Kolory tarcz to klasyczna matowa czerń, granatowy w stylu degradé oraz czerń, na której sekundnik wyróżnia się szlifem słonecznym. Kwarcowy szwajcarski mechanizm Ronda 6004.D to zwieńczenie dzieła. Modele okrywane są szkiełkiem mineralnym utwardzanym K1. Datownik w tych zegarkach umieszczono na wysokości godziny 3.

Zegarek Bauhaus Small Second
 

Zegarki Bauhaus Daydate Automatic

Trzecią, godną uwagi kolekcją jest Bauhaus Daydate Automatic. Wyróżnikiem tej serii jest przede wszystkim wspomniany w nazwie DayDate, czyli datowniki dni tygodnia oraz miesiąca. Ten pierwszy znajduje się na tarczy tuż pod godziną 12, pokazując pełną nazwę dnia tygodnia, na wysokości godziny 3 zaś umieszczono okienko datownika dni miesiąca. Dodatkowo na cyferblacie znajduje się czerwona wskazówka sekundnika. Każdy model zaopatrzony został w mechanizm automatyczny Miyota 8285 japońskiej produkcji. To doskonały dodatek dla wielbicieli zegarków automatycznych, nakręcanych ruchem ręki. .

Zegarek Bauhaus Daydate Automatic
 

Zegarki Bauhaus — prostota nigdy nie była piękniejsza

Niemieckie zegarki Bauhaus to niezwykła fuzja nowoczesności i nurtów architektonicznego oraz rzemieślniczego. Mieszają się tutaj dwa światy — technologii oraz prostoty bazującej na monokolorowych elementach, bez zbędnych esów-floresów. Marka Bauhaus z powodzeniem udowadnia, że warto zatrzymać się w tym wszechobecnym, wielokolorowym pędzie i skierować wzrok oraz myśl na jej proste, modernistyczne zegarki naręczne.

 

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Poradniki

Bezel w zegarku - czym jest i do czego służy?

Zegarki, poza wskazywaniem aktualnej godziny, wyposażone są w szereg praktycznych funkcji. Przyjrzyjmy się, czym jest i w jaki sposób działa stosowany w nich bezel.
Czytaj dalej

Atlantic

Powrót znanej współpracy. Nowy zegarek Atlantic z Krzysztofem Hołowczycem

Wielki powrót kultowej współpracy marki Atlantic z wybitnym kierowcą rajdowym Krzysztofem Hołowczycem. Marka Atlantic zaprezentowała nowy limitowany do 277 egzemplarzy zegarek z serii Worldmaster powstały we współpracy z rajdowcem.
Czytaj dalej

Wolf

Akcesoria Wolf – skrojone na miarę potrzeb

Niemiecka marka Wolf tworzy eleganckie pudełka, etui, jak i wysokiej klasy rotomaty. Wkrocz razem z nami w świat wysokiej klasy akcesoriów!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Co kryje tarcza zegarka?

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje wykończenia tarczy? Czym się różnią? Jak wyglądają? O wszystkim tym opowiemy w poniższym tekście.
Czytaj dalej

Victorinox

Victorinox przedstawia nowe zegarki taktyczne. Czym zaskakuje szwajcarski producent?

Kiedy zegarki stają się taktycznie, a nie już tylko sportowe? Victorinox doskonale zna odpowiedź na to pytanie! Szwajcarska marka zaprezentowała właśnie nową linię Victorinox I.N.O.X. wspartą chronografem i innowacjami. Nowości zobaczymy również w kolekcji Journey 1884. Odkryj modele odporne na wodę, wstrząsy i pola magnetyczne.
Czytaj dalej

Poradniki

Jak dobrać rozmiar zegarka? Krótki przewodnik

Wybór zegarka może stać się dużym wyzwaniem. Oprócz tego, że szukamy urządzenia, które będzie odpowiadało naszemu gustowi, to jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zegarek był dobrze dopasowany. Z naszymi wskazówkami znajdziesz idealny produkt dla siebie.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie