Bauhaus - zegarki czyste formą

Bauhaus

Bauhaus - zegarki czyste formą

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

12 listopada 2021

W świecie, który pędzi bezustannie do przodu, w którym wiele się dzieje, a postęp technologiczny pozwala nam na coraz więcej, minimalizm staje się cudowną odskocznią i odpoczynkiem dla przebodźcowanych zmysłów. Mamy smartwatche, zegarki elektroniczne przeładowane funkcjami i możliwościami… a wśród nich jest cudowna ulga pod postacią prostych, ale pięknych zegarków tradycyjnych marki Bauhaus.

 

Bauhaus — sposób na życie

Słowo „bauhaus” oznacza nurt w sztuce modernistycznej, nakierowany architektonicznie. Niemiecka uczelnia artystyczno-rzemieślnicza o tej nazwie powstała w Weimarze, stanowiąc połączenie Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Był to rok 1919, 6 lat później działała w Dessau (dziś Dessau-Roßlau). W latach 1932-33 działała w Berlinie. Jej założycielem był Walter Gropius.

Motto marki Bauhaus odwołuje się do funkcjonalności i czystości formy — ale na samym motto się nie kończy. Zegarki Bauhaus to odzwierciedlenie tego nurtu. Prosta forma ma tu odbicie w gładkich tarczach i skąpych dodatkach, które jednak prezentują się nader bogato i ze smakiem. Firma powstała w 2019 r. (założona przez PointTec, producenta takich marek, jak Zeppelin, Iron Annie i Junkers), czyli stosunkowo niedawno, ale mimo wszystko całą swoją formą nawiązuje właśnie do tego szlachetnego kierunku, jakim jest bauhaus z roku 1919. Producent i podziela modernistyczne przekonanie o tym, że artyści i rzemieślnicy nie muszą stawać w konkury z nowoczesnymi maszynami, a wręcz przeciwnie, mogą stać z nimi na równi, tworząc zgrany team w twórczym wykorzystywaniu wiedzy i cudów techniki.

 

Zegarki Bauhaus Classic Quartz

Prawdziwego ducha nurtu Bauhaus doskonale widać w kolekcji zegarków Bauhaus Classic Quartz. To męskie zegarki, które zachwycają tarczami. Wzrok przyciągają liniowe indeksy i wskazówki oraz wygodne w odczycie cyfry arabskie na cyferblacie. Na wysokości godziny 6 umieszczono niewielki datownik dni miesiąca. Modele działają w oparciu o mechanizm kwarcowy Ronda 505. To klasyczne zegarki, cechujące się wysoką wytrzymałością i nienachalną elegancją. Na prostym skórzanym pasku umieszczony jest napis „bauhaus". Idealny dodatek do outfitów typu „raw” - gładkich marynarek i koszul.

Zegarek Bauhaus Classic Quartz
 

Zegarki Bauhaus Small Second

Drugą wyróżniającą się kolekcją w ofercie marki Bauhaus jest seria Small Second. Tutaj również obowiązuje prostota, ale tarcze wyróżniają się nie tylko łatwością odczytu. Na dole cyferblatów umieszczona została niewielka subtarcza sekundnika. Kolory tarcz to klasyczna matowa czerń, granatowy w stylu degradé oraz czerń, na której sekundnik wyróżnia się szlifem słonecznym. Kwarcowy szwajcarski mechanizm Ronda 6004.D to zwieńczenie dzieła. Modele okrywane są szkiełkiem mineralnym utwardzanym K1. Datownik w tych zegarkach umieszczono na wysokości godziny 3.

Zegarek Bauhaus Small Second
 

Zegarki Bauhaus Daydate Automatic

Trzecią, godną uwagi kolekcją jest Bauhaus Daydate Automatic. Wyróżnikiem tej serii jest przede wszystkim wspomniany w nazwie DayDate, czyli datowniki dni tygodnia oraz miesiąca. Ten pierwszy znajduje się na tarczy tuż pod godziną 12, pokazując pełną nazwę dnia tygodnia, na wysokości godziny 3 zaś umieszczono okienko datownika dni miesiąca. Dodatkowo na cyferblacie znajduje się czerwona wskazówka sekundnika. Każdy model zaopatrzony został w mechanizm automatyczny Miyota 8285 japońskiej produkcji. To doskonały dodatek dla wielbicieli zegarków automatycznych, nakręcanych ruchem ręki. .

Zegarek Bauhaus Daydate Automatic
 

Zegarki Bauhaus — prostota nigdy nie była piękniejsza

Niemieckie zegarki Bauhaus to niezwykła fuzja nowoczesności i nurtów architektonicznego oraz rzemieślniczego. Mieszają się tutaj dwa światy — technologii oraz prostoty bazującej na monokolorowych elementach, bez zbędnych esów-floresów. Marka Bauhaus z powodzeniem udowadnia, że warto zatrzymać się w tym wszechobecnym, wielokolorowym pędzie i skierować wzrok oraz myśl na jej proste, modernistyczne zegarki naręczne.

 

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Venezianico

Innowacyjne rozwiązania w nowych zegarkach Venezianico — poznaj ofertę włoskiej marki

Nowy manufakturowy mechanizm, zegarek z diamentami, masa perłowa w kolorze ropy naftowej i zegarek z mechanizmem wykorzystywanym w Grand Seiko. To wszystko w nowej kolekcji od włoskiej marki Venezianico! Odkryj zegarki premium dla kobiet i mężczyzn.
Czytaj dalej

Poradniki

Bransoleta do zegarka – z jakiego materiału, jak o nią dbać i do czego nosić?

Najlepszym wyborem do codziennych stylizacji jest zegarek na bransolecie ze stali szlachetnej, choć oczywiście można nosić go również do bardziej oficjalnych stylizacji. Z czego dziś najczęściej produkuje się bransolety? Jak je pielęgnować? Jak dopasować bransoletę do ręki i do czego nosić zegarek z bransoletą?
Czytaj dalej

Out Of Order

Podróż przez 4 kontynenty z nową serią zegarków Out Of Order Swiss GMT

Out Of Order jest producentem jednych z bardziej oryginalnych i nietypowych zegarków dostępnych na rynku. Marka poszerza swoją nietuzinkową kolekcję o kolejne 4 modele inspirowane podróżami, a nawet konkretnymi miastami. Poznaj nowe zegarki Out Of Order Swiss GMT!
Czytaj dalej

Balticus

Krzysztof Miruć nowym ambasadorem Balticus!

Poznaj nowego ambasadora marki Balticus - znanego polskiego architekta i projektanta wnętrz Krzysztofa Mirucia!
Czytaj dalej

Błonie

Kultowy Zodiak w nowej odsłonie. Premiera zegarka Błonie Zodiak Mechaniczny

Kultowa marka Błonie została z powodzeniem reaktywowana w 2014 roku. Marka postanowiła reaktywować kultowy model z lat 60.! Odkryj nowość, czyli Błonie Zodiak Mechaniczny, który jako jedyny zegarek od marki posiada ręcznie nakręcany mechanizm.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Alternatywa dla zegarków Swiss Made

Jak znaleźć równie jakościowy zegarek, który nie jest szwajcarski? Wieloletnie manufaktury, a także idące z czasem przedsiębiorstwa oferują kolekcje premium o technologii i komponentach na miarę Swiss Made. Odkryj szanowane marki, wybierane przez wszystkich tych, którzy stawiają na jakość.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie