Męski zegarek - jakie funkcje są najlepsze?

Vostok Europe

Męski zegarek - jakie funkcje są najlepsze?

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

07 grudnia 2020

Męski zegarek to nie tylko ozdoba, ale także i praktyczny dodatek na co dzień. Prawdziwy facet lubi jak jego zegarek posiada różne przydatne na co dzień funkcje. Są zegarki wszystkomające i takie, które mają opcji mniej, ale wcale przez to nie są gorsze, ponieważ według przysłowia “mniej znaczy więcej”. Dzisiaj zajmiemy się przybliżeniem niektórych funkcji w zegarkach męskich!

Zegarek męski - jakie funkcje są najlepsze?

Kiedy każesz dowolnemu fanowi zegarków wskazać, jaka funkcja jest najważniejsza i najlepsza, bez namysłu zapewne wskaże chronograf. Czym jest chronograf? To nic innego jak analogowy stoper, który działa dzięki przyciskom po boku koronki. Możemy za jego pomocą zmierzyć czas naszego biegu lub innej czynności wykonywanej w konkretnym interwale czasowym. Nazywanie chronografu “stoperem” to ogromne uproszczenie, tym niemniej łatwiej jest skojarzyć właśnie tak tę funkcję. Wiele marek skusiło się na to, by do swoich modeli włączyć właśnie chronograf, a wśród nich jedną z najsłynniejszych jest Citizen. Seria Citizen Chronograph wręcz poświęcona jest tej przydatnej w sporcie (choć nie tylko) funkcji. Chronograf nie musi być domeną sportowego sznytu, doskonale ozdabia także tarcze zegarków eleganckich i wyjściowych, a przykładem jest Doxa i jej seria D-Chrono.

Funkcja Chronograf Citizen

Tachymetr - cóż to takiego?

Kolejną ciekawą funkcją w zegarku jest tachymetr. Tachymetr to nic innego, jak podziałka liczbowa, którą umieszczono na zewnętrznym krańcu tarczy albo wręcz poza jej granicami - najczęściej na bezelu. Skala tachometryczna pozwala na określanie średniej prędkości. Funkcja ta działa tylko i wyłącznie w połączeniu z chronografem, dlatego należy jej szukać tylko w takich seriach. Dzięki tachymetrowi damy radę określić prędkość na odcinku kilometra bądź mili - odnosi się to do pływania, biegania czy też jazdy na rowerze. Wartość końcową wyraża się w km/h bądź mph, czyli milach na godzinę. Dobrym przykładem marek, które posiadają zegarki męskie z chronografem i tachymetrem są Festina i Lorus. Eleganckie i sportowe, do wyboru, do koloru, dla siebie lub na prezent dla bliskiego mężczyzny. Założyć je można zarówno do eleganckiej koszuli, jak i do zwykłego swetra na co dzień.

Funkcja Tachymetr Festina

Podświetlenie - must have każdego zegarka

Męski zegarek bez podświetlenia jest jak pudel bez śmiesznej fryzurki. Niby dalej pudel, a jednak czegoś brakuje. Podświetlenie to najbardziej przydatna funkcja w zegarku - możemy dzięki niej odczytać godzinę zarówno w nocy, jak i w trudnych warunkach atmosferycznych. Podświetleń mamy wiele rodzajów - od powłoki luminescencyjnej znajdującej się na wskazówkach i indeksach, poprzez pałeczki trytowe wypełniające te wskazówki i indeksy, aż po pełne podświetlenie tarczy, które uruchamiane jest za pomocą przycisku na boku koperty (najczęściej znajduje się tuż przy koronce). O rodzajach podświetleń pisaliśmy w naszym artykule - o, tutaj. Jest ich wiele - Neobrite, Super-LumiNova, Indiglo, Lumibrite, tryt czy też LED. Często rodzaj podświetlenia decyduje też o koszcie zegarka. I tak Neobrite będzie np. w marce Ball, Aviator czy Orient, Super-LumiNova w modelach Zeppelin czy Davosa, a tryt w zegarkach lotniczych i wojskowych typu Traser, Invicta czy Vostok Europe. Podświetlenie LED to domena zegarków Casio, G-Shock oraz Suunto.

Podświetlenie G-Shock

Pulsoksymetr - przydatna opcja dla zdrowia

Pulsoksymetr to bardzo przydatna, zyskująca coraz większą sławę i poparcie. Czym jest? To niewielkie urządzenie elektroniczne, służące do pomiaru tak zwanej saturacji tętna oraz krwi, czyli nasycenia jej tlenem. Jest to nieinwazyjne działanie, które opiera się na wykorzystaniu promieniowania składającego się z dwóch różnych długości fali, podczerwieni oraz czerwieni. Wytyczne wskazują, że prawidłowa saturacja znajduje się w przedziale 95-99%. Jeszcze do nie tak dawna pulsoksymetr spotkać można było jedynie w przychodniach, szpitalach i karetkach, ale urządzenie to wyszło “na salony” i zagościło nie tylko pod strzechami w formie niewielkiego sprzętu zakładanego na palec, ale i stało się elementem zegarków sportowych typu smartwatch, wspomagając sportowców w ich dążeniach. W tym miejscu warto wskazać dwie marki - Suunto i Garmin, które mają wśród swoich modeli zegarki męskie z pulsoksymetrem na pokładzie. Prawdziwy facet dba o zdrowie, dlatego warto posiadać taki model na stanie.

Pulsoksymetr Suunto

Wodoszczelność - nie tylko dla sportowców

Wodoszczelność to jedna z najważniejszych kwestii w zegarkach, chociażby dlatego, że zegarek nosimy cały dzień na ręku, a to łączy się z tym, że często myjemy ręce lub też chcemy się wykąpać bez zdejmowania modelu z nadgarstka. Wodoszczelność to odporność zegarka (koperty) na napierającą wodę, która mogłaby dostać do środka, uszkadzając mechanizm lub niszcząc inne delikatne elementy. Im wyższa wartość klasy wodoszczelności, tym zegarek będzie bezpieczniejszy w kontakcie z wodą, a także nada się na przykład do pływania lub nurkowania bez lub z akwalungiem. Warto zwracać uwagę na to - 30m (3 ATM) pozwolą nam na bezpieczne mycie rąk z zegarkiem, 50m pozwoli na kąpiele pod prysznicem, przy 100m (10 ATM) możemy pływać powierzchniowo, a powyżej 200m (20 ATM) można już z zegarkiem nurkować na znaczne głębokości. Najwyższe wodoszczelności na ten moment (nawet 100 ATM, czyli 1000m) posiadają modele zegarków Ball oraz Davosa i Traser, aczkolwiek i w innych markach natkniemy się na zegarki z wysoką wodoszczelnością.

Wodoszczelność Ball

Najlepsze funkcje w męskich zegarkach

Ciężko jednoznacznie wskazać, która funkcja w zegarku męskim jest najważniejsza, ponieważ zależy to od preferencji osoby noszącej. Pamiętajmy, że ile ludzi, tyle opinii oraz potrzeb, dlatego warto zapoznać się z naszą bogatą ofertą zegarków męskich oraz licznymi kategoriami, które są dla nich dostępne. U nas każdy znajdzie coś dla siebie!


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Cyferblat bez tajemnic

Cyferblat w zegarku to tarcza, na której znajdują się znaki określające czas, takie jak cyfry, kreski czy inne oznaczenia. Jest to część mechaniczna zegarka, która pozwala na odczytanie aktualnej godziny. Cyferblat zazwyczaj zawiera również wskazówki godzinowe, minutowe i sekundowe, które poruszają się wokół tarczy, wskazując aktualny czas.
Czytaj dalej

Poradniki

Stalowy, tytanowy, ceramiczny czy... serowy? Jaki zegarek kupić?

Koperty zegarków produkowane są z różnych materiałów. Sprawdź, który z nich okaże się dla Ciebie najodpowiedniejszy!
Czytaj dalej

TOP

Zegarki na Dzień Ojca! Wybierz najlepszy model na prezent!

Dzień Ojca to doskonała okazja do wręczenia idealnego prezentu w postaci zegarka. Jaki zegarek dla ojca wybrać? Sprawdź nasze top 5 propozycji!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Maserati Sfida – połączenie funkcjonalności i świetnego wyglądu jest możliwe! [RECENZJA]

Zastanawiasz się nad Maserati Sfida? Nasza szczegółowa recenzja pomoże Ci zrozumieć, co czyni ten zegarek wyjątkowym!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Dlaczego panowie wybierają mniejsze koperty?

Zauważyliśmy ostatnio pewien silny trend. Panowie, jak i producenci upodobali sobie ostatnio zegarki o mniejszych kopertach. Dlaczego tak się dzieje. Powodów może być wiele. Postaramy się wskazać najpopularniejsze z nich.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Czym jest skala Mohsa? Przewodnik po twardości minerałów

Dowiedz się, czym jest skala Mohsa i jak działa. Odkryj jej historię, zastosowania w różnych branżach oraz znaczenie w ocenie twardości minerałów.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie