Rodzaje podświetleń w zegarku

Ball

Rodzaje podświetleń w zegarku

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

02 listopada 2020

Czego zazwyczaj oczekuje się od zegarka? Przede wszystkim, żeby dobrze wyglądał i doskonale prezentował się na nadgarstku przy różnych okazjach, a przede wszystkim by był czytelny o każdej porze dnia i nocy niezależnie od sytuacji. Dlatego tak ważne jest dobre podświetlenie godziny. Poznaj ich niezwykłe technologie wykorzystywane w zegarkach!

Podświetlenie w zegarku - jakie wybrać?

Podświetlenia w zegarkach mogą się od siebie znacznie różnić, zależy która marka zdecydowała się na jakie oświetlenie. Coraz częściej producenci, nie tylko w zegarkach elektronicznych i stricte sportowych, ale również w tych eleganckich z wyższej półki, decydują się na wykorzystanie którejś z dostępnych technologii, by jak najlepiej ułatwić właścicielowi odczytanie godziny.

Zegarek męski Glycine Combat Sub 48 GL0097 podświetlenie Super-Luminova

Zazwyczaj w specyfikacji danego zegarka jest podany rodzaj wykorzystanego podświetlenia - w takich przypadkach najlepiej jest się kierować własnymi upodobaniami i tym do czego dany model będzie Ci potrzebny i w czym służył. Warto byś się zastanowił, czy będziesz potrzebował mocnego oświetlenia całej tarczy wraz ze wskazówkami i indeksami jak np. w Ballu, czy Traserze, czy też może będziesz zadowolony z delikatnego podświetlenia jedynie samych wskazówek np. w ekskluzywnych Eposach lub w klasycznych Triwach i Festinach.

Podświetlenie w zegarku - jakie są rodzaje?

W zależności od marki można wyróżnić kilka podświetleń stosowanych w zegarkach. Jest to jedna z praktyczniejszych funkcji, która umożliwia sprawdzenie godziny, czy skorzystanie z potrzebnych funkcji w różnych niesprzyjających sytuacjach, czy to w ciemnym pomieszczeniu, w nocy, czy też przy ciężkich warunkach pogodowych. Marki, które korzystają z różnych powłok świecących w ciemnościach to m.in.: Ball, Timex, Traser, Triwa, G-Shock, Glycine, Citizen, Seiko, Epos, Fossil.

Zegarek Ball Engineer Hydrocarbon Aitborne podświetlenie tryt

Poniżej znajdziesz rozróżnienie charakterystykę takich podświetleń wykorzystywanych przy produkcji zegarków, jak: Neobrite, Lumibrite, Super-LumiNova, Indiglo, tryt i LED

Zegarki z podświetleniem Neobrite

Neobrite jest jedną z najpopularniejszych i najczęstszych metod podświetlenia godziny stosowanych w zegarmistrzostwie np. przez takie marki jak: Aviator, Bulova, Casio, Edifice, Festina, G-Shock, Orient, Pierre Ricaud, Roamer, Triwa. Jest to specjalna powłoka fosforyzująca pokrywająca wskazówki i indeksy. By mogła ona świecić w ciemnościach, to najpierw musi pochłonąć, w zależności od warunków w jakich się znajdujemy, światło słoneczne lub sztuczne. Zebrana w ten sposób energia oddawana jest właśnie w postaci świecących się w ciemnościach oznaczeń. Chcąc cieszyć się mocnym światłem, warto pamiętać, że siła i moc podświetlenia Neobrite jest zależna od długości naświetlania masy fluorescencyjnej. W takim przypadku nie można zasłaniać tarczy zegarka w momencie, jeśli wiemy, że takie podświetlenie później będzie nam potrzebne.

G-Shock Mudmaster British Army Limited podświetlenie Neobrite

Zegarki z podświetleniem Lumibrite

Lumibrite jest jednym z dwóch rodzajów podświetlenia luminescencyjnego stosowanej od 1995 roku i używanej przez takie marki jak m.in.: Aerowatch, Citizen, Seiko, Pulsar, Lorus. Wskazówki i indeksy są pokrywane specjalnym, światłochłonnym pigmentem luminescencyjnym. Do jego produkcji wykorzystuje się pierwiastki chemiczne powstałe na bazie glinianu strontu, Europu oraz Dysorozu. Przy zastosowaniu tego rodzaju oświetlenie istotne jest, że ta specjalnie wykonywana masa nie jest ani radioaktywna, ani toksyczna. Gwarantuje to 100% bezpieczeństwo użytkownika podczas korzystania z zegarków z Lumibrite. Dodatkowo powłoka jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego.

Zegarek Citizen F990 podświetlenie Lumibrite

Zegarki z podświetleniem Super-LumiNova

Kolejną powłoką luminescencyjną, bardziej nowoczesną jest Super-LumiNova, która wykorzystuje bezpieczne dla zdrowia komponenty. Podobnie jak Lumibrite, do jej produkcji wykorzystuje się nietoksyczny i nieradioaktywny glinian strontu. Zaletą tego rodzaju podświetlenie jest to, że gwarantuje aż do dziesięciu razy intensywniejsze światło, niż pozostałe technologie oparte na radioaktywnym radzie. Jego natężenie w fazie początkowej może wynosić aż 10 000 nano candeli. Do marek wykorzystujących Super-LumiNovę należą m.in.: Glycine, Zeppelin, Alpina, Davosa, Yema.

Zegarek męski Glycine Airman 44 podświetlenie Super-LumiNova

Zegarki z podświetleniem Indiglo

Indiglo jest znakiem rozpoznawczym zegarków Timex od prawie 30 lat. W przypadku tej konkretnej techniki nie jest wykorzystywana żadna świecąca masa nakładana na wskazówki i indeksy. Innowacyjne działanie tego modułu opiera się na wykorzystaniu wysokiego napięcia do przesyłania energii elektrycznej z baterii do atomów fosforu wytwarzających światło o bardzo charakterystycznym, niebieskozielonym kolorze. To sprawia, że całe podświetlenie umieszczone pod tarczą oświetla cały cyferblat - nie tylko oznaczenia, ale również sub-tarcze, dodatkowe funkcji i wszystko to, co się na nim znajduje. By móc się cieszyć przez kilka sekund Indiglo, wystarczy jedynie wcisnąć na krótką chwilę koronkę. Jeśli natomiast chcemy włączyć tryb nocny, należy ją przytrzymać przez ok. 4 sekundy. Indiglo nie zblednie tak jak masa luminescencyjna - jednak kiedy zacznie słabiej świecić, to znak, że należy wymienić baterię w zegarku.

Zegarek Timex podświetlenie Indiglo

Zegarki z gazowym podświetleniem trytowym

W zegarkach Balla, taktycznych Traserach, Invictach, wojskowych Luminoxach czy w modelach Vostok Europe znajdziemy kolejny rodzaj podświetlenia. Tym razem z wykorzystaniem jednego z najdroższego pierwiastku występującego na ziemi - trytu. Gazowe podświetlenie wskazówek i indeksów trytem (izotopem wodoru - H3) jest jedną z najlepszych, samowystarczalnych technologii wykorzystywaną w zegarkach, głównie ze względu na jego zalety - nie trzeba go włączać, nie wymaga ładowania przez akumulator, czy baterię, a do tego cechuje się długą żywotnością, a czas jego rozpadu, czyli długości świecenie wynosi ok. 12 lat. Cały proces podświetlenia zachodzi dzięki reakcji chemicznej, w jaką wchodzi on ze znajdującym się w szklanych rurkach luminoforem - najczęściej w jasnozielonym kolorze. By gaz nie uleciał, rurki są odpowiednio przycinane i uszczelniane za pomocą wiązek laserowych.

Zegarek Traser gazowe podświetlenie tryt

Zegarki z podświetleniem LED

Ostatnim i najnowocześniejszym rodzajem podświetlenia, o którym warto wspomnieć jest LED, czyli źródło światła oparte na diodzie elektroluminescencyjnej. Tego typu dioda lub inaczej panele ledowe są umieszczane bezpośrednio pod tarczą. Pozwalają na równomierne oświetlenie nie tylko oznaczeń, ale również całej tarczy. Ten typ podświetlenia najczęściej jest wykorzystywany przez topowe i najlepsze sportowe marki jak np. Suunto, Casio, czy G-Shock. Jasne światło LED doskonale się sprawdzi w całkowitych ciemnościach. Zegarków z takim udogodnieniem nie trzeba dodatkowo ładować.

Zegarek G-Shock podświetlenie LED

Zegarki z podświetleniem - Twój wybór, Twoja satysfakcja

Przy wyborze zegarka z podświetleniem ważne jest byś wybrał model odpowiadający Twoim potrzebom. Zdecyduj, jakie podświetlenie do Ciebie pasuje i ciesz się doskonałym światłem o każdej porze i w każdych warunkach.


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Cyferblat bez tajemnic

Cyferblat w zegarku to tarcza, na której znajdują się znaki określające czas, takie jak cyfry, kreski czy inne oznaczenia. Jest to część mechaniczna zegarka, która pozwala na odczytanie aktualnej godziny. Cyferblat zazwyczaj zawiera również wskazówki godzinowe, minutowe i sekundowe, które poruszają się wokół tarczy, wskazując aktualny czas.
Czytaj dalej

Poradniki

Stalowy, tytanowy, ceramiczny czy... serowy? Jaki zegarek kupić?

Koperty zegarków produkowane są z różnych materiałów. Sprawdź, który z nich okaże się dla Ciebie najodpowiedniejszy!
Czytaj dalej

TOP

Zegarki na Dzień Ojca! Wybierz najlepszy model na prezent!

Dzień Ojca to doskonała okazja do wręczenia idealnego prezentu w postaci zegarka. Jaki zegarek dla ojca wybrać? Sprawdź nasze top 5 propozycji!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Maserati Sfida – połączenie funkcjonalności i świetnego wyglądu jest możliwe! [RECENZJA]

Zastanawiasz się nad Maserati Sfida? Nasza szczegółowa recenzja pomoże Ci zrozumieć, co czyni ten zegarek wyjątkowym!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Dlaczego panowie wybierają mniejsze koperty?

Zauważyliśmy ostatnio pewien silny trend. Panowie, jak i producenci upodobali sobie ostatnio zegarki o mniejszych kopertach. Dlaczego tak się dzieje. Powodów może być wiele. Postaramy się wskazać najpopularniejsze z nich.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Czym jest skala Mohsa? Przewodnik po twardości minerałów

Dowiedz się, czym jest skala Mohsa i jak działa. Odkryj jej historię, zastosowania w różnych branżach oraz znaczenie w ocenie twardości minerałów.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie