Dlaczego nosimy zegarek na lewym nadgarstku?

Rozmaitości

Dlaczego nosimy zegarek na lewym nadgarstku?

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

07 lutego 2024

Szacuje się, że pierwsze zegarki naręczne powstały w 1790 roku. Skierowane one były do kobiet, wyglądały raczej jak ozdobna biżuteria z funkcją zegarka. Panowie raczej stronili od tego wynalazku, skłaniali się do eleganckich zegarków kieszonkowych. Zmiany nadeszły wraz z I Wojną Światową. Okazało się, że zegarek naręczny to wygodne i praktyczne urządzenie. Od tego momentu zegarki nie schodzą z lewych nadgarstków zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce? Dlaczego nie na prawej? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię.

 
 

Jaki związek ma zegarek z ręką dominującą

Cała populacja dzieli się na osoby praworęczne stanowiące 90% oraz leworęczne liczące około 10%. Naukowcy spierają się, od czego jest zależne, która z naszych rąk stanie się dominująca. Początkowo wskazywano jako przyczynę rozwój poszczególnych półkuli mózgowych. Zgodnie z ich obserwacjami u osób leworęcznych lepiej wykształciła się prawa półkula mózgu, która odpowiada również za kreatywność i pomysłowość. Zapytacie, jak powyższe dane mają się do noszenia zegarka? Liczba osób noszących zegarek na lewej ręce jest wprost proporcjonalna do liczby osób praworęcznych. Dlaczego tak się dzieje? Ręka dominująca jest bardziej aktywna, nią chwytamy, piszemy, gestykulujemy, dlatego instynktownie zakładamy zegarek na drugi nadgarstek. Po pierwsze jest nam wygodniej, po drugie ochraniamy urządzenie przed uszkodzeniem. Można powiedzieć, że to pragmatyzm zadecydował, na której ręce ludzie noszą zegarki.

 

damskie i męskie dłonie na różowym tle

 

Koronka w zegarku ma decydujące znaczenie

Standardowy zegarek posiada jedną koronkę, za pomocą której możemy ustawić odpowiednią godzinę. Modele wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak chronograf, tachymetr, datownik mogą posiadać więcej koronek, każda z nich przypisana jest do odpowiedniej funkcjonalności. Najczęściej koronka umieszczona jest po prawej stronie koperty, dlatego osoba praworęczna założy zegarek na lewą rękę, tak by móc swobodnie operować koronką bez konieczności zdejmowania zegarka. Dobra wiadomość dla osób leworęcznych jest taka, że istnieją modele z koronką usytuowaną po lewej stronie. Idealnym rozwiązaniem są również smartwatche z ekranem dotykowym, dzięki któremu zarówno osoba leworęczna, jak i praworęczna może spokojnie posługiwać się i sterować zegarkiem. Polecamy sportowe, jak i multifunkcyjne smartwatche od takich marek jak Suunto, zwłaszcza najnowszy model Race oraz Garmin, który oferuje wygodne płatności zbliżeniowe. Ponadto niektóre marki umieszczają koronki w niestandardowych miejscach. Dobrym przykładem są zegarki Vostok Europe z kolekcji „Systema Periodicum”. Projektanci umieścili koronkę na górze koperty na wysokości paska. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie.

 

Męski zegarek Vostok Europe Systema Periodicum VK67-650a722

 

Noś zegarek zgodnie z kulturą

Każda kultura podchodzi do pewnych kwestii nieco inaczej. Zacznijmy od kraju kwitnącej wiśni, czyli Japonii. Początkowo Japończycy wymyślili różne kreatywne sposoby określania godziny. Posługiwali się wskazaniami słońca, jak również budowano zegary wodne, następnie zaczerpnięto nieco z pomysłów Chin i zaczęto mierzyć dzień na równe części. Wraz z otwarciem na kulturę i innowacje z innych państw, w Japonii pojawiły się zegarki mechaniczne. Noszenie zegarka w Japonii jest ważne z punktu widzenia takich wartości, jak punktualność i samodyscyplina. Większość osób nosi tam zegarek na prawej, dominującej ręce. Co ciekawe, sporo Japonek zafascynowanych anime, jak i tradycją, zaczęło nosić zegarek po wewnętrznej stronie nadgarstka. Noszenie zegarka w ten sposób uznawane jest za kobiece, jak również ma uchronić tarczę przed uszkodzeniem, w tym przed zarysowaniem. Kraje Bliskiego Wschodu, w tym muzułmańskie, jak najbardziej zezwalają na noszenie zegarków. Uznaje się, że skoro lewa ręka jest nieczysta, zegarek powinno nosić się po prawej stronie. Nie jest to jednak powszechnie obowiązująca zasada.

 

Japonka ubrana w klasyczne kimono

 

Noś zegarek zgodnie z osobistymi preferencjami

Utarta zasada noszenia zegarka na lewym nadgarstku nie ma charakteru obligatoryjnego. Tylko i wyłącznie od twoich osobistych preferencji zależy, na który nadgarstek założysz zegarek. Szeroką ofertę wyjątkowych modeli jednakowo dla leworęcznych, praworęcznych czy też oburęcznych znajdziesz w naszym sklepie internetowym.


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

TOP

Zegarki na Dzień Ojca! Wybierz najlepszy model na prezent!

Dzień Ojca to doskonała okazja do wręczenia idealnego prezentu w postaci zegarka. Jaki zegarek dla ojca wybrać? Sprawdź nasze top 5 propozycji!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Maserati Sfida – połączenie funkcjonalności i świetnego wyglądu jest możliwe! [RECENZJA]

Zastanawiasz się nad Maserati Sfida? Nasza szczegółowa recenzja pomoże Ci zrozumieć, co czyni ten zegarek wyjątkowym!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Dlaczego panowie wybierają mniejsze koperty?

Zauważyliśmy ostatnio pewien silny trend. Panowie, jak i producenci upodobali sobie ostatnio zegarki o mniejszych kopertach. Dlaczego tak się dzieje. Powodów może być wiele. Postaramy się wskazać najpopularniejsze z nich.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Czym jest skala Mohsa? Przewodnik po twardości minerałów

Dowiedz się, czym jest skala Mohsa i jak działa. Odkryj jej historię, zastosowania w różnych branżach oraz znaczenie w ocenie twardości minerałów.
Czytaj dalej

Poradniki

Na której ręce nosić zegarek?

Na której ręce nosić zegarek? Pomimo, że odpowiedź wydaje się całkiem prosta, nie dla wszystkich jest to do końca jasne. Prawa czy lewa ręka? Czy fakt, że jesteśmy prawo- lub leworęczni ma tu jakiekolwiek znaczenie? Dowiedz się więcej w naszym wpisie!
Czytaj dalej

Police

40-lecie marki Police. Nowy, limitowany zegarek i wiele więcej!

Marka Police przedstawiła nową kolekcję zegarków na sezon wiosna-lato 2024, celebrując jednocześnie 40-lecie marki. W ofercie znajduje się ekskluzywny zestaw odzwierciedlający esencję stylu Police, w którym szczególnie wyróżnia się limitowany model o unikalnym designie.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie