Poradnik dla początkujących: jak czytać i zrozumieć specyfikacje zegarków

Poradniki

Poradnik dla początkujących: jak czytać i zrozumieć specyfikacje zegarków

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

11 kwietnia 2024

Zakup zegarka dla siebie, jak i w formie prezentu może być nieco stresujący. Mnogość parametrów i informacji dostępnych na stronach może przytłaczać. Jak najszybciej uzyskać pożądane informacje? Odpowiedź jest jedna: czytając specyfikacje. Wskażemy, co oznaczają poszczególne parametry oraz jak je prawidłowo odczytywać i rozumieć. Nie taka specyfikacja straszna jak się wydaje!

 
 

Specyfikacja - informacje przydatne podczas zakupu zegarka

Sprzedawcy w specyfikacji umieszczają różne informacje. Jedne są istotne z punktu widzenia producentów, dostawców i sprzedawców, i jest to na przykład kod EAN, potocznie zwany, kodem kreskowym. Umieszcza się go na większości produktów. Dzięki niemu łatwiej zidentyfikować produkt. Czy i jak dla klienta może być przydatny kod EAN? Trzy początkowe cyfry oznaczają kraj produkcji. Przykładowo dla polskich produktów jest to 590 a dla tych wyprodukowanych w Japonii 450. Pozostałe informacje w specyfikacji odnoszą się bezpośrednio do produktu.

 

Zegarek męski Orient Mako III Diver 20th Anniversary Limited Edition

 

Model, marka, rodzaj

Pod modelem zegarka tak naprawdę najczęściej kryje się jego SKU, czyli kod przypisany do danego produktu, stworzone w celach sprzedażowych. Jeśli poszukujemy konkretnego produktu na stronie bądź kontaktujemy się z infolinią w celu pozyskania dodatkowych informacji, dzięki znajomości SKU szybciej zidentyfikujemy pożądany towar. Marka to jedna z podstawowych informacji podanych w specyfikacji tu jest jej nazwa. Natomiast rodzaj określa, dla kogo dany produkt jest dedykowany, ze względu na ich cechu i zastosowanie. Znajdziemy tu zegarki damskie, męskie, dziecięce oraz unisex, które dzięki swojej uniwersalności mogą być noszone przez wszystkie powyższe grupy.

 

japoński zegarek Seiko

 

Informacja o gwarancji

Kolejna informacja zawarta w specyfikacji to czas gwarancji. Przyjmuje się, że Polsce, o ile gwarant nie określi inaczej, wynosi ona 2 lata, począwszy od daty wydania towaru. Jednak sporo firm przekonanych o jakości i trwałości swoich produktów przewiduje dłuższy okres ochrony gwarancyjnej. Warto dokładnie zapoznać się z tą informacją, gdyż w niektórych przypadkach okres gwarancji na poszczególne elementy zegarka jest różny. Najlepszym przykładem jest marka Traser. Na zegarek na terenie polski przysługuje 4-letni okres gwarancyjny zaś gwarancja międzynarodowa to 2-lata, natomiast na trigalight®, czyli trytowe podświetlenie przewidziane aż 10-letni okres ochrony. Niektóre marki tak jak G-SHOCK przewidują możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji o dodatkowe 3 -lata.

 

Zegarek męski Traser P96 OdP Evolution Black PATRIOTA Special Edition

 

Co kryje się pod wodoszczelnością

Istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest wodoszczelność. Warto zauważyć, że istnieje kilka różnych oznaczeń wodoszczelności, takich jak metry (m), atmosfery (ATM), bary (bar) i water resistant (WR). Zegarki, na których niema w ogóle oznaczenia wodoszczelności lu widnieje napis Waterresistant/Water Resist nie są w żadnym stopniu wodoszczelne.

 
 

Wodoszczelność 30 m = 3 ATM = WR30 = 3 Bar

Modele z wodoszczelnością 30 m są odporne na niewielkie ilości wody, takie jak zachlapania podczas mycia rąk lub w czasie niewielkiego deszczu.

 

Wodoszczelność 50 m = 5 ATM = WR50 = 5 Bar

Z zegarkami tej klasy wodoszczelnością możesz zanurzać się w wodzie, więc możesz swobodnie brać prysznic lub kąpać się w wannie.

 

Wodoszczelność 100 m = 10 ATM = WR100 = 10 Bar

Produkty o wodoszczelności 100 m są odpowiednie do użytku podczas pływania na powierzchni wody, nie trzeba się martwić o ich uszkodzenie.

 

Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702 Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey X0702+12 X0702 Zegarek męski Xicorr Spark Dark Grey

 

Wodoszczelność 200 m = 20 ATM = WR200 = 20 Bar

Urządzenia o wysokiej klasie wodoszczelności pozwalają na korzystanie z nich w wodzie i pod nią (nurkowanie bez akwalungu).

 

Wodoszczelność 300 m = 30 ATM = WR300 = 30 Bar

Tej klasy wodoszczelność pozwala na nurkowanie z akwalungiem. Zegarki tego typu najczęściej posiadają dokręcaną koronkę, jak i zawór helowy.

 

Zegarek wodoszczelny i wodoodporny

 

Co kryje się w środku? Mechanizm zegarka

Kluczowym parametrem determinującym zakup tego, a nie innego zegarka jest, jego mechanizm. Informacja ta zawarta jest w specyfikacji. Wyróżniamy następujące rodzaje mechanizmów: kwarcowy, automatyczny, mechaniczny i solarny. Specyfikacja nie tylko podaje rodzaj mechanizmu, ale również: producenta, kaliber, rezerwę chodu i ilość kamieni (w przypadku mechanizmów automatycznych).

 

Zegarek z mechanizmem kwarcowym - potocznie zwanym „na baterię”

Zegarek z mechanizmem kwarcowym gromadzi energię w baterii lub akumulatorze, która następnie napędza regulator kwarcowy pracujący na częstotliwości 32 kHz. Impuls generowany przez regulator jest następnie przesyłany co sekundę do silnika skokowego, który porusza wskazówkami na tarczy zegara. Zegarek z mechanizmem kwarcowym ma dokładność około ±15 sekund na dzień.

 

Zegarek z mechanizmem automatycznym

Zegarki wyposażone w mechanizm automatyczny nie wymagają ręcznego nakręcania poprzez przekręcanie koronki. Zamiast tego, energia potrzebna do ich działania pochodzi głównie z naturalnych ruchów ręki użytkownika. Istotną rolę w tym procesie odgrywa półkolisty wahnik, który przekazuje energię z ruchów ręki do sprężyny napędowej. Konstrukcja mechanizmu automatycznego jest dość skomplikowana, obejmując również nawrotnik, który przelicza ruchy wahnika na jednokierunkowy napęd zegarka. Niektóre modele posiadają wyłącznik naciągu automatycznego lub ręcznego oraz wskaźnik rezerwy napędu.

 

zegarek automatyczny Delbana

 

Ekologiczny zegarek z mechanizmem solarnym

Jak działa mechanizm solarny? Gdy zegarek jest noszony, gromadzi energię słoneczną, która zostaje zamieniona na energię elektryczną i przechowywana w kondensatorze, a następnie dostarczana do mechanizmu zegarka. Co ciekawe tego typu zegarek może działać od sześciu do dwunastu miesięcy po pełnym naładowaniu.

 

Klasyczny mechanizm mechaniczny z naciągiem manualnym

W zegarkach mechanicznych napęd jest generowany przez sprężynę, która jest nakręcana na walcu wewnątrz kasety poprzez obrót koronki. Dzięki mechanizmowi blokującemu nawinięcie, energia zgromadzona podczas nakręcania sprężyny jest przechowywana i stopniowo uwalniana, napędzając wskazówki zegarka.

 

zegarek z ręcznym naciągiem Tissot

 

Informacje o kopercie zegarka

W specyfikacji podane są również informacje o kopercie zegarka. Pod pojęciem rodzaj koperty kryje się materiał, z jakiego została wykonana. Najczęściej jest to: stal szlachetna, tytan, karbon, tworzywo sztuczne, złoto. Szerokość koperty określana jest w milimetrach. Zegarki do 38 mm najczęściej są damskie zaś modele od 40 mm męskie. Najbardziej uniwersalne są zegarki o szerokości koperty 38 mm, równie chętnie osiągają po nie panie co i panowie. Grubość koperty również określana jest w milimetrach, warto zwrócić uwagę na ten parametr, zwłaszcza dy jesteśmy posiadaczami szczupłego nadgarstka, gdyż grubsze koperty wyglądają bardziej masywnie.

 
 

Informacje o tarczy zegarka

Specyfikacja dostarczy nam również informacji o kolorze tarczy. Jeśli umieszczone są na niej dodatkowe elementy czy też zdobienia warto spojrzeć na cechy tarczy. Z jakimi cechami najczęściej możemy się spotkać? Po pierwsze giloszowanie, polegające na rytowaniu tarczy, powstaje w ten sposób efektowny wzór. Po drugie szlif słoneczny, tarcza poddawana jest mechanicznej obróbce w taki sposób, że wygląda jakby, padały na nią promienie słońca. Po trzecie masa perłowa, która pokrywa się tarcze. Najczęściej wykorzystuje się ja w zegarkach damskich, by nadać elegancji. Po czwarte open-heart, czyli wycięcie na tarczy, dzięki któremu widoczny jest balans zegarka. I na koniec skeleton, czyli wycięcia czasami dość finezyjne na całej tarczy, dzięki którym widoczny jest cały mechanizm.

 

Ostatni parametr związany z tarczą to podświetlenie. Wyróżniamy podświetlenie trytowe opierające swe działanie o pałeczki trytu, działa ono niezależnie od źródeł energii. Podświetlenie Indiglo, stworzone przez markę Timex. Jego działanie opiera się na energii płynącej z baterii. Super- Lumi Nowa wykorzystywana głównie do pokrycia indeksów i wskazówek.bardzo często można się spotkać również z podświetleniem Neobrite wykorzystujące luminescencję. Warto jeszcze wspomnieć o parametrze szkiełko, zabezpiecza ono tarcze. Najczęściej spotykamy się ze szkłem: mineralnym, szafirowym oraz hesalitowym. Szkło szafirowe charakteryzuje się najwyższą twardością, dzięki czemu jest odporne na zarysowania. Szkło mineralne łatwiej się rysuje, ale jest odporniejsze na obtłuczenia. Zaletą szkła hesalitowego jest możliwość polerowania, dzięki czemu odzyskuje dawny wygląd.

 

Zegarek męski marki Aerowatch skeleton

 

Informacje o rodzaju i typie paska

Zacznijmy od szerokości paska, jest podawana w milimetrach, warto zauważyć, że jest to wartość mierzona przy uszach koperty. Jest to ważny parametr, jeśli chcemy dokupić lub wymienić pasek. Warto pamiętać, że jeśli potrzebujemy paska np. 21 mm, a w sklepie są tylko takie o szerokości 20 mm i 22 mm, warto kupić większy, który dopasuje się do koperty niż mniejszy, który może wypaść. Kolor paska jest dość oczywistym parametrem. Pod pojęciem styl paska kryje się tak naprawdę okazja lub strój, do którego pasuje i tak najczęściej występujące style to: casual, elegancki, diver, sportowy, NATO (wojskowo-taktyczny). Typ paska odnosi się do materiału, z jakiego został wykonany, może to być: skóra naturalna, skóra wegańska, materiał, guma, silikon, kordura, a w przypadku bransolet: stal szlachetna, tytan, mosiądz.

 

Specyfikacja bez tajemnic - kompedium wiedzy

Znając poszczególne parametry i wiedząc, co oznaczają, z łatwością możemy szybko stwierdzić czy dany zegarek spełnia nasze oczekiwania. Jeśli potrzebujemy więcej danych, warto przeczytać opis zamieszczony przy każdym zegarku. Warto też skorzystać z opcji czatu lub infolinii, gdzie nasi doświadczeni konsultanci chętnie udziela informacji, jak i doradza przy wyborze zegarka.

 

Kontakt

Odpisujemy w ciągu 24h w godzinach roboczych.

 

infolinia: 22 257 11 00

Zamówienie telefoniczne
Pomoc w zakupach

 

e-mail: [email protected]

 
 

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Poradniki

Na której ręce nosić zegarek?

Na której ręce nosić zegarek? Pomimo, że odpowiedź wydaje się całkiem prosta, nie dla wszystkich jest to do końca jasne. Prawa czy lewa ręka? Czy fakt, że jesteśmy prawo- lub leworęczni ma tu jakiekolwiek znaczenie? Dowiedz się więcej w naszym wpisie!
Czytaj dalej

Police

40-lecie marki Police. Nowy, limitowany zegarek i wiele więcej!

Marka Police przedstawiła nową kolekcję zegarków na sezon wiosna-lato 2024, celebrując jednocześnie 40-lecie marki. W ofercie znajduje się ekskluzywny zestaw odzwierciedlający esencję stylu Police, w którym szczególnie wyróżnia się limitowany model o unikalnym designie.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Wyjątkowe dodatki: bransolety męskie i spinki do mankietów. Elegancja w każdym detalu

Chcesz prezentować się szykownie i elegancko? Postaw na odpowiednie dodatki. Oprócz butów, paska, zegarka dobierz również bransolety i spinki do mankietów. Przekonaj się jak łatwo, odmienia nawet najprostszy outfit.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Jak wybrać idealny pasek do zegarka?

Wielu z nas nie zauważa, jak duży potencjał w zegarku ma sam pasek. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w szybki sposób zmienić styl zegarków. Zobacz jak wybór paska do zegarka może zmienić jego wygląd!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Ekskluzywne etui i pudełka na zegarki. Stylowe rozwiązanie dla miłośników zegarków

Pudełka i etui na zegarki nie tylko chronią nasz zegarek przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, brud i kurz, ale i pełnia funkcję ozdobną. Odpowiednio dobrane potrafią nadać wnętrzu elegancji, jak i wprowadzić harmonię. Zobacz jak szykowne i ekskluzywne, propozycje przygotowały takie marki jak Wolf czy Leanschi.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Kiedy jest dzień mężczyzny? Poznaj daty i tradycje oraz kup wymarzony prezent!

Dzień Mężczyzny jest coraz bardziej rozpoznawalnym świetle w kalendarzu. Chcemy przecież podziękować wyjątkowym mężczyznom w naszym życiu. Odkryj obchody Dnia Mężczyzny z Fabryką Zegarków!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie