Historia Marki Citizen

Citizen

Historia Marki Citizen

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

13 lutego 2017

Citizen to marka wywodząca się z kraju kwitnącej wiśni, której początki sięgają drugiej połowy dwudziestego wieku. Pracę rozpoczeły się w roku 1918 roku w Istytucie Badań Shokosha, gdzie wynaleziono po latach pracy pierwszy zegarek kieszonkowy nazwany Citizen – w języku angielskim oznacza to 'obywatel'. W 1930 roku nazwa instytutu zmieniła się oficjalnie w Citizen Watch Company. Warto podkreślić, że Citizen jest obecnie jedną z nielicznych wykorzystującą tylko mechanizmy z własnej produkcji. Jednak jej części używane są przez wielu producentów zegarków na całym świecie. Nie jest tajemnicą, że japońska gospodarka jest potęgą nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu Citizen śmiało może konkurować ze szwajcarskimi zegarkami. 

 

Citizen system antywstrząsowy

 

Pierwszy zegarek antywstrząsowy Citizen

Sumienne prace inżynierów przyniosły pierwsze sukcesy w roku 1956, kiedy świat ujrzał „Parashock” - pierwszy zegarek antywstrząsowy logowany marką Citizen. Kilka lat po nim powstał „Parawater” i tak oto firma została pionierem, jeżeli chodzi o zegarki wodoodporne wyprodukowane w Japonii. Pod koniec lat 60 ubiegłego stulecia marka postanowiła rozszerzyć swoją dystrybucję na rynek europejski. W Niemczech zostało otwarte centrum, które zaczęło zajmować się sprzedażą i marketingiem na tym właśnie terenie. Dzięki temu, zegarki Citizen stały się jeszcze większą konkurencją dla rosyjskich, niemieckich, a nawet szwajcarskich producentów. Aby wyróżnić się na tle swoich przeciwników, Citizen zaczął sięgać po bardzo nowatorskie rozwiązania. Pierwszym z nich było wytworzenie modelu w tytanowej obudowie w roku 1987. Było to genialne posunięcie - materiał używany wcześniej w technologiach kosmicznych okazał się lżejszy niż stal nierdzewna, a co za tym idzie, był bardziej praktyczny i wygodniejszy w użytkowaniu niż inne czasomierze istniejące na rynku. Dodatkowo cechowała go niesamowita odporność na działanie czynników zewnętrznych.

 

Citizen Satellite Wave

 

Przełom w produkcji zegarków - technologia Citizen Eco Drive

Najbardziej przełomowy moment w historii miał miejsce w 1994 roku, kiedy Citizen po raz pierwszy użył w swoim produkcie technologii Citizen ECO DRIVE. Wyeliminowanie baterii z mechanizmów kwarcowych i wykorzystywaniu energii słonecznej w celu wprawienia w ruch czasomierza nie tylko ułatwiało korzystanie z zegarka, lecz także miało wpływ na ochronę środowiska. Tym zabiegiem marka zyskała kolejnych sympatyków i cały czas rosła w siłę. Sukces pchnął firmę w górę i pozwolił na dalszy rozwój. Dwa lata później japońscy konstruktorzy przedstawili model z Eco Drive, który dodatkowo był sterowany falami radiowymi. Zapewniało to najbardziej precyzyjne odmierzanie czasu – zegarki z taką funkcją działają z dokładnością nawet do 1 sekundy na milion lat. Ta technologia przez wiele lat ewoluowała i Citizen prezentował coraz to nowsze, ulepszane modele między innymi „Eco-Drive Signature” charakteryzujący się dokładnością +/-10sek./rok i „Citizen Promaster Aqualand Eco-Drive Chronograf” przeznaczony na nurków.

Nowe tysiąclecie przyniosło zachwyt miłośników zegarmistrzostwa nad serią „Eco-Drive Infinitum”, która posiadała czterokrotnie większe możliwości magazynowania energii od swoich poprzedników. Dzięki nieustannym pracom wybitnych specjalistów czasomierze marki Citizen posiadają bardzo zaawansowane technologie oparte na Eco Drive, które łączą energię świetlną z kinetyczną, pozyskują moc dzięki włóknom krzemowych, a nawet wykorzystują zewnętrzną część tarczy jako baterię słoneczną.

 

Technologia Citizen Satellite Wave i polski ambasador Citizen - Jerzy Dudek

Dziś marka prezentuje nam niesamowite rozwiązania, które czynią zegarki najdokładniejszymi i docenionymi przez specjalistów. Najnowsze modele z SATELLITE WAVE pozwalają na odczytanie precyzyjnego czasu nawet pośrodku oceanu, gdyż odbierają one dane z 24 satelitów krążących wokół naszej planety. Oprócz dystrybucji czasomierzy na wszystkich kontynentach marka może pochwalić się również wspaniałymi działaniami marketingowymi. Polakiem, który został ambasadorem marki Citizen jest Jerzy Dudek - wybitny piłkarz, który współpracuje z marką od roku 2014 roku i godnie reprezentuje ideę przewodnią firmy - BETTER STARTS NOW! Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą zegarków Citizen.

 
Citizen ambasador Jerzy Dudek

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Poradniki

Jak dobrać rozmiar zegarka? Krótki przewodnik

Wybór zegarka może stać się dużym wyzwaniem. Oprócz tego, że szukamy urządzenia, które będzie odpowiadało naszemu gustowi, to jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zegarek był dobrze dopasowany. Z naszymi wskazówkami znajdziesz idealny produkt dla siebie.
Czytaj dalej

Vostok Europe

Dwadzieścia lat minęło... okrągły jubileusz Vostok Europe

Dokładnie 25 sierpnia marka Vostok Europe obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Poznaj razem z nami historię marki, przekonaj się, czego dokonała i dlaczego ma tylu wiernych i oddanych fanów na całym świecie!
Czytaj dalej

TOP

Zegarki dla leworęcznych – 5 najlepszych modeli

Jesteś leworęczny lub leworęczna? A może po prostu lubisz nosić zegarek na prawej ręce? Znajdź idealny model dla siebie!
Czytaj dalej

Poradniki

Jak wymienić baterię w zegarku?

Każdy zegarek kwarcowy wymaga co jakiś czas wymiany baterii. Jak to zrobić samodzielnie? Zobacz nasze porady.
Czytaj dalej

Adriatica

Adriatica - zegarki automatyczne ze skeletonową tarczą

Klasyczny wygląd z nutą awangardy - tak prezentują się automatyczne zegarki Adriatica z tarczą typu skeleton.
Czytaj dalej

TOP

Zegarki na Dzień Ojca! Wybierz najlepszy model na prezent!

Dzień Ojca to doskonała okazja do wręczenia idealnego prezentu w postaci zegarka. Jaki zegarek dla ojca wybrać? Sprawdź nasze top 5 propozycji!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie