Recenzja Seiko Street Fighter SRPF24 Zangief – Iron Cyclone

Recenzje

Recenzja Seiko Street Fighter SRPF24 Zangief – Iron Cyclone

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

22 stycznia 2021

Każdy z nas interesuje się i pasjonuje czymś innym. Dla jednego interesujący będzie świat zegarków, a dla innego świat gier komputerowych. Co, jeśli by połączyć te dwa światy i stworzyć wyjątkową limitowaną edycję? Takiego zadania podjęła się z pewnością jedna z najbardziej znanych firm zegarkowy na świecie i tworząc nową niepowtarzalną kolekcję odwołała się do prawdopodobnie najsłynniejszej gry w kategorii bijatyk- Street Fighter.

 

Street Fighter - legendarna gra z lat 80.

 

Street Fighter to seria gier stworzona przez Capcom w formie bijatyki 1 na 1, której początek sięga 1987. Została ona wypuszczona najpierw na automatach do gier, a następnie przeniesiona na inne konsole. Gra ze względu na swoją popularność doczekała się kilku serii a tą, do której odwołuje się kolekcja marki Seiko jest piątą jej odsłoną. Każda z limitowanych wersji kolorystycznych zegarków odwołuje się do 6 konkretnych postaci z gry, które cieszyły się największą popularnością od początku istnienia tego tytułu. Ryu, Chun-LI, Ken, Guile, Blanka oraz Zangief to tylko część postaci, którymi możemy sterować w grze i to właśnie ich charakterystyczne elementy wyglądu zostały odzwierciedlone w limitowanych wersjach zegarków.

 
 

Seiko V Street Fighter Zangief Iron Cyclone

 

Zangief - Iron Cyclone to jeden z najpotężniejszych zawodników w grze, którego mocno wyrzeźbiona sylwetka potwierdza niezwykłą siłę. Charakterystyczne cechy tego bohatera w ubiorze zostały wyeksponowane na zegarku, czyniąc poczciwy model Seiko 5 jeszcze bardziej „mocarnym”.

 

Jak już wspomniałem, do stworzenia kolekcji Streef Fighter firma Seiko użyła bardzo popularnych modeli 5 ze świeżo zaprezentowanej nowej odsłony tej linii. Każda z postaci została odwzorowana w tym modelu, ale biorąc pod uwagę specyfikę postaci z gry i detale w zegarku to właśnie Zangief naszym zdaniem jest najciekawszą wersją z linii Street Fighter.

 
Triwa x Sergio Tacchini
 

Seiko Street Fighter - charakter wojownika ukryty w detalach

 

Patrząc na model Seiko Sports 5 Street Fighter poświęcony tej postaci nie sposób nie zauważyć jak drobiazgowo odzwierciedlono bohatera jest w tym egzemplarzu. Elementem szczególnie zwracającym uwagę w zegarku jest cyferblat. Połyskująca tarcza w kolorze czerwonym zdaje się wirować, gdy poruszamy zegarkiem Seiko. Ten okrągły, tłoczony wzór nawiązuje do charakterystycznego ataku, w którym bohater kręci się niczym cyklon zadając przeciwnikowi potężne ciosy. Stąd też przydomek Zangiefa - Żelazny Cyklon.

 

Nakładane złoto-czarne indeksy wraz ze wskazówkami w tym samym kolorze doskonale korespondują z kolorystyką i wyglądem cyferblatu. Kolor wypełnienia indeksów i wskazówek jest zgodny z kolorem włosów bohatera tej serii. Kształt koperty zasadniczo nie różni się od pozostałych modeli „Fighterów” jednakże wkładka bezela w modelu Zangief odbiega stylistyką od pozostałych egzemplarzy. Pierścień lunety wygląda dokładnie tak samo, jak żelazny pas w spodenkach bohatera gry. Szczotkowana obręcz z 12 ćwiekami dodaje tej kopercie mocarności i potęguje jego unikalny wygląd. Detalem, który moim zdaniem działa mocno na plus jest duża lupa ponad datownikiem i wskazaniem dnia tygodnia. To jest kolejny akcent, który różni model Zangief od wersji poświęconych pozostałym zawodnikom.

 

Stalowa koperta pokryta powłoką w kolorze żółtego złota została zestawiona z paskiem typu NATO w barwach żółto-czerwonych. Wygląd tego nylonowego paska odpowiada kolorystyce metalowych obręczy, które Zangief ma na nadgarstkach podczas swoich licznych walk. Oczywiście z gustami się nie dyskutuje i części z osób z pewnością ta stylistyka nie przypadnie do gustu, jednakże uważam, że zegarek Seiko w pełni oddaje ducha tej postaci.

 
Triwa x Nathalie Ballout
 

Sprawdzony, japoński mechanizm w zegarku Seiko Street Fighter

 

Tak jak w przypadku standardowej serii 5 z marki Seiko, tak i modele z limitowanej edycji posiadają sprawdzone i bardzo dobrej jakości mechanizm Seiko 4R36. Mechanizm ten oferuje rezerwę chodu na poziomie około 40 godzin i pracuje z częstotliwością 21600 wahnięć na godzinę. Z własnego doświadczenia wiem, że werk ten jest świetnym wyborem i oferuje bardzo dobrą precyzję działania. Ponadto mechanizm ten możemy podziwiać poprzez przeszklony dekiel. Na szkle od spodu umieszczone zostało logo gry Street Fighter V oraz imię zawodnika, któremu poświęcony jest dany model. Szkło zastosowane w tym zegarku to bardzo popularny Hardlex, który znaleźć można w wielu zegarkach rzeczonej japońskiej marki.

 

Zaletą Seiko Street Fighter V, zarówno całej kolekcji, jak i wersji Zangief jest to, że są to modele limitowane do 9999 sztuk.

 
Triwa x Rasmus Storm
 

Czy warto wybrać Seiko Street Fighter?

 

Będąc fanem gier komputerowych, a w szczególności gry Street Fighter z pewnością rozważyłbym zakup zegarka z tej linii. Pomijając możliwą sympatię do innych bohaterów, jestem zdania, że ten wariant „ubioru” jest najciekawszym wyborem spośród wszystkich możliwych wersji. Ma on z pewnością najwięcej cech odróżniających go od standardowej wersji Seiko 5 i jest zegarkiem, który wyeksponuje go wśród pozostałych garniturowców, diverów czy pilotów, których z pewnością każdy zegarkomaniak posiada w swojej kolekcji.

 
Triwa x Caliroots

Iwo Białek

Iwo doszczętnie prześwietli każdy zaawansowany model zegarka - przetestuje każdą funkcję i nie będzie miał litości, sprawdzając ich wytrzymałość. Sportwatche to jego słabość - w końcu to fan sportów ekstremalnych. W spokojniejszych chwilach gra na swojej ulubionej konsoli.

Inne wpisy tego autora

Poradniki

Wodoszczelność zegarków. Przewodnik

Co to jest wodoszczelność? Jaka klasa wodoszczelności pasuje do wybranych sportów wodnych? Tego dowiesz się z naszego przewodnika po wodoszczelności zegarków!
Czytaj dalej

Venezianico

Czy kuty węgiel jest lepszy od włókna węglowego? Premiera Venezianico Nereide Carbonio

Wyjątkowa premiera zegarka Venezianico z linii Nereide! Poznaj Nereide Carbonio - zegarek z kutego węgla! Już teraz dostępny w przedsprzedaży!
Czytaj dalej

TOP

Najdroższe zegarki świata. Ranking wyjątkowo kosztownych zegarków premium

Ile kosztują najdroższe zegarki świata? Skąd biorą się tak zawrotne ceny? Z ilu elementów składa się najbardziej skomplikowany zegarek na świecie? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Czytaj dalej

Yema

Wyprawa na biegun południowy z marką Yema

Wyrusz na wyprawę na Antarktydę razem z ambasadorem marki YEMA - Pierre'em Hedanem! Poznaj wyjątkową kolekcję zegarków Superman 500 GMT, która będzie towarzyszyła podczas zdobywania bieguna południowego! Szczegóły w tym artykule!
Czytaj dalej

Seiko

Power Design Project „REBIRTH”- Seiko redefiniuje klasyczne modele

Power Design Project „REBIRTH” będący inicjatywą Seiko po kilkunastu latach wraca na rynek z siedmioma odrodzonymi modelami. Klasyczne zegarki sprzed kilkudziesięciu lat zostały odświeżone we współczesnym stylu, nie tracąc przy tym nic ze swojego charakteru. Sprawdź, jak prezentują się dziś!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Co to jest zegarek binarny?

Co to jest zegarek binarny? Jak działa ten rodzaj urządzenia? Jak prawidłowo odczytać godzinę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule! Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie