
Bulova - jedna z najbardziej znanych amerykańskich marek zegarmistrzowskich. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela, Josepha. Nie brzmi ono zbyt angielsko, prawda? Wszystko dlatego, że mężczyzna pochodził z Czech. Dowiedzmy się więcej o tej ciekawej historii amerykańskiego snu w czeskim wydaniu.
Jest rok 1875. 24-letni Joseph Bulova po kilku latach zdobywania doświadczenia w sklepie Tiffany’ego postanawia założyć własny biznes. Tak powstaje jego zakład jubilerski przy Maiden Lane, jednej z nowojorskich ulic. Miejsce to kojarzono wtedy przede wszystkim z biżuterią. Innowacyjne podejście do interesów i rzemiosła sprawia, że sklep szybko staje się popularny i zyskuje renomę na rynku.
Nawiązania do jubilerskich początków marki są mocno widoczne w zegarkach, które tworzy współcześnie. Model Bulova Marine Star Diamond 96R215 przyciąga wzrok pierścieniem, na którym umieszczono 24 diamenty. Do wykonania tarczy użyto niebieskiej masy perłowej. Na jej ozdobnie giloszowanej powierzchni znajdziemy diamentowe indeksy punktowe oraz nakładane oznaczenia rzymskie. Całość może z powodzeniem służyć za biżuterię - bransoletę, tak samo jak kopertę, wykonano z najwyższej jakości stali szlachetnej. W serii Marine Star znajdziesz takich modeli znacznie więcej.
Przełomowym momentem dla jubilerskiej manufaktury Bulova okazuje się rok 1911. Wtedy to marka przeistacza się w przedsiębiorstwo oferujące zegarki oraz zegary. Zarówno części, jak i całe modele składane są ręcznie, całość ma rzemieślniczy charakter. Wraz ze wzrostem kapitału Bulova stawia na drogocenne zdobienia z kamieni.
Lata pierwszej wojny światowej związane są z popularyzacją zegarków naręcznych. W tamtym czasie światło dzienne ujrzała pierwsza kolekcja męskich zegarków naręcznych.
Zegarek Bulova A-15 Pilot Automatic 96A245 to męski model naręczny, umocowany na klasycznym pasku z brązowej skóry. Czarna tarcza została osadzona w kopercie ze srebrnej stali szlachetnej. Produkt wzbogacono o czas wojskowy oraz wskazówki i indeksy pokryte świecącą w ciemności powłoką. Działanie całości zapewnia mechanizm automatyczny.
Lata powojenne przynoszą standaryzację produkcji oraz nowe linie zegarków. W roku 1924 mają premierę modele z kolekcji Bulova President. Do ciekawych rozwiązań wprowadzonych przez markę należą także osłona przed pyłem czy zegar z radiem (także taki do samochodu). Bulova była również pierwszą firmą, która emituje reklamę swoich produktów w radiu. Miało to miejsce w 1926 roku. Idąc za ciosem, w 1941 roku publikuje swoją pierwszą reklamę telewizyjną. W drugiej połowie lat 20. XX wieku marka wchodzi na giełdę. Popularną strategią promocyjną w tamtym czasie były konkursy organizowane dla klientów. Innowacyjne myślenie przyniosło Bulovie ogromny sukces.
Po śmierci założyciela w 1935 roku prężnie rozwijająca się firma dalej funkcjonuje. Oprócz tworzenia tradycyjnych zegarków zajmuje się także produkcją narzędzi pomiarowych dla armii USA. W roku 1948 powstaje miernik czasu współpracujący z kamerą fotograficzną, który okazuje się przydatny także przy organizacji imprez sportowych. Rok 1953 to premiera naręcznego budzika. W tamtym czasie firma tworzy także kultowy model Bulova Accutron, używany podczas misji NASA.
Kolejne lata pracy owocują zegarkiem Bulova Computron, czyli serią przeznaczoną dla kierowców.
Bulova Computron 97C110 to nawiązanie do kultowego pierwowzoru z 1976 roku. Ten utrzymany w złotej kolorystyce model cechuje się ozdobnymi żłobieniami oraz cyfrowym wyświetlaczem, którego funkcje można przełączać za pomocą bocznego przycisku. Całość zdecydowanie przywodzi na myśl klimat typowy dla lat 70.
W roku 1988 marka zmienia nazwę na Bulova Corporation i zostaje oficjalnym chronometrażystą zimowych igrzysk w Calgary i letnich w Seulu. Do sukcesów sportowych zaliczyć można także sponsoring klubu Manchaster United. W 2008 roku właścicielem marki zostaje Citizen.
W roku 2010, już pod skrzydłami Citizena, ma miejsce kolejne wydarzenie będące kamieniem milowym w historii marki. Powstaje najdokładniejszy zegarek kwarcowy na świecie - Bulova Precisionist. Jego odchylenie w skali roku wynosi jedynie 10 sekund! Dla porównania, w innych zegarkach kwarcowych odchył liczy około 15 sekund rocznie.
Zegarki Bulova nie przestają zachwycać. Wieloletnia historia udowadnia, jak innowacyjną marką jest Bulova. Nowoczesne technologie i pionierskie rozwiązania zapierają dech w piersiach. Do jednego z najnowszych należy pierwszy na świecie zakrzywiony mechanizm kwarcowy, który napędza do działania modele z serii Bulova Curv. Wśród popularnych współcześnie kolekcji należy wymienić także Bulova Classic czy Bulova Lunar Pilot.