Najciekawsze techniki wytwarzania biżuterii. Od witrażu po filigran

Rozmaitości

Najciekawsze techniki wytwarzania biżuterii. Od witrażu po filigran

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

17 maja 2024

Wszyscy znamy biżuterię tworzoną ze stali szlachetnej, srebra, złota i kilku innych metali. Cenimy ją za klasyczny charakter, bogactwo wzorów, wytrzymałość oraz wygodę czyszczenia i użytkowania. Dziś chciałabym przybliżyć Wam mniej typowe techniki wytwarzania biżuterii. Przyjrzyjmy się kilku oryginalnym metodom, których efektem są niepowtarzalne dodatki!

 
 

Biżuteria witrażowa – co to takiego?

Biżuteria witrażowa wykorzystuje, jak wskazuje nazwa, technikę witrażu. Wiemy, jak wygląda ona w przypadku zdobień architektonicznych czy w sztuce. Jak natomiast powstaje biżuteria w tym stylu?

 

Pierwszy etap to wybór szkła i przycięcie jego tafli do odpowiedniego kształtu. Następnym krokiem jest oszlifowanie mniejszych elementów do gładkości, a następnie owinięcie krawędzi miedzianą taśmą. Na końcu lutujemy całość, najczęściej cyną.

 

Biżuteria witrażowa

 

Niewątpliwą zaletą biżuterii witrażowej jest aspekt wizualny – kolorowe szkło przepięknie przepuszcza światło, tworząc mieniące się refleksy. Do wyboru masz różne kształty, motywy i wzory. Co ciekawe, jednym z najbardziej znanych i cenionych twórców biżuterii witrażowej był Louis Comfort Tiffany, syn właściciela Tiffany&Co. Mężczyzna założył firmę Tiffany Glass Company, przekształconą później w Tiffany Studios. W ramach swojej działalności tworzył lampy czy ceramikę, ale także wyjątkową biżuterię. Był znany z kunsztownych broszek, które wyróżniało bogactwo barw i kamieni.

 

Chainmaille, czyli od zbroi do biżuterii

Chainmaille to technika niezbyt w Polsce rozpowszechniona. Istnieje wiele hipotez dotyczących jej nazwy, ale żadnej nie udało się w pełni potwierdzić. Jedno jest pewne – chainmaille wywodzi się od metody tworzenia elementów zbroi, chociażby kolczugi. W obu przypadkach analogicznie łączy się ze sobą drobne kółeczka, tworząc w ten sposób większe fragmenty „materiału”. Biżuterię chainmaille cechuje zazwyczaj surowy charakter, chociaż zdarza się, że na kółka nawlekane są drobne koraliki czy inne ozdoby. Istnieje tu duża dowolność – możemy łączyć pierścienie na wiele sposobów, uzyskując w ten sposób przeróżne wzory.

 

Chainmille

 

Rzemieślnicze spojrzenie na dodatki – biżuteria haftowana

Biżuteria haftowana powstaje przy zastosowaniu techniki, która wymaga sporo cierpliwości i zdolności manualnych. Głównym utrudnieniem jest niewielki rozmiar dodatków, który wiąże się z potrzebą dużej precyzji. Wzory powstają na małym tamborku. Jeśli chodzi o motywy i kolory, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Na wyższym poziomie zaawansowania możemy do kompozycji dodać także koraliki i cekiny.

 

Haft

 

Wyjątkowa forma biżuterii z drutu

Kolejna technika, o której chcę wspomnieć w tym przeglądzie, to biżuteria gięta z drutu. Metoda ta pozwala na zabawę formą, jest przystępna cenowo i daje sporo możliwości. W ten sposób możemy tworzyć zarówno pierścionki, naszyjniki, jak i bransoletki. Oprócz drutu możemy wykorzystać kamienie, koraliki, kryształki czy perły. Wire wrapping, bo tak inaczej zwana jest ta technika, jest jedną z najstarszych form tworzenia biżuterii.

 

Biżuteria z drutu

 

Delikatna sztuka filigranowej biżuterii

Filigran to jedna z najbardziej złożonych i wymagających technik tworzenia biżuterii. Tworzący w tym stylu artyści jubilerzy muszą wykazać się wysoką precyzją i kunsztem. Biżuteria filigranowa wykorzystuje cienkie druciki, które są ze sobą skręcane, a następnie rozklepywane lub po prostu układane, a potem zawijane w ozdobny motyw i wykańczane.

 

Filigran

 

Pierwsze filigranowe dzieła pochodzą ze starożytnej Mezopotamii i powstały około 5 tysięcy lat temu. Następnie zostały rozpowszechnione w Egipcie, a potem w Azji. Już od tamtych czasów modele wykonane tą techniką zachwycają ażurowymi wykończeniami oraz dbałością o każdy szczegół.

 

Techniki biżuteryjne, czyli bogactwo form i wzorów

Jak widzisz, techniki wytwarzania biżuterii to temat dość złożony i można by o nim jeszcze wiele napisać. Mam nadzieję, że pięć metod, które Ci dziś przybliżyłam, rzucą światło na bardziej niszowe sposoby wykonywania dodatków i wskażą alternatywę dla klasycznej biżuterii.


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Suunto

Zanurz się w danych nurkowania z Suunto

Nowość od fińskiego producenta, czyli zegarek nurkowy Suunto Ocean, to bogactwo funkcji, które pozwolą Ci jeszcze lepiej odkrywać podwodne głębiny! Sprawdź, co dokładnie możesz monitorować za pomocą urządzenia!
Czytaj dalej

Suunto

Nowości od Suunto – Suunto Ocean i Race S

Poznaj najnowsze modele Suunto – idealny dla nurków zegarek Ocean oraz kompaktowy Race S! Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o funkcjach i specyfikacji gorących nowości!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Stal szlachetna. Przewodnik po materiałach używanych w zegarmistrzostwie

Stal szlachetna to znany i ceniony materiał, zarówno w branży zegarmistrzowskiej, jak i biżuteryjnej. W tym artykule zgłębimy wiedzę o tym stopie. Czy stal rdzewieje? Jakie są jej rodzaje? Jak o nią dbać? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Poradnik dla początkujących: jak czytać i zrozumieć specyfikacje smartwatchów

Jak czytać specyfikacje smartwatchów, by wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji o zegarku? Przeczytaj nasz poradnik i ułatw sobie wybór!
Czytaj dalej

Tommy Hilfiger

Styl preppy. Nowoczesne interpretacje stylu prosto z uniwersyteckiego kampusu

Styl preppy narodził się na uniwersyteckich kampusach elitarnych amerykańskich uczelni. Jednak już dawno wyszedł poza ich mury, stając się dostępnym dla każdego. Weźmy pod lupę, z jakich elementów się składa!
Czytaj dalej

Cerruti 1881

Cerruti 1881 – gdy włoski design spotyka paryski szyk

Paryski dom mody Cerruti 1881 to fuzja francuskiego szyku i włoskiego designu, za który odpowiadają korzenie założyciela marki. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym producencie, którego zegarki znajdziesz teraz w ofercie Fabryki Zegarków!
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie