Najciekawsze techniki wytwarzania biżuterii. Od witrażu po filigran

Rozmaitości

Najciekawsze techniki wytwarzania biżuterii. Od witrażu po filigran

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

17 maja 2024

Wszyscy znamy biżuterię tworzoną ze stali szlachetnej, srebra, złota i kilku innych metali. Cenimy ją za klasyczny charakter, bogactwo wzorów, wytrzymałość oraz wygodę czyszczenia i użytkowania. Dziś chciałabym przybliżyć Wam mniej typowe techniki wytwarzania biżuterii. Przyjrzyjmy się kilku oryginalnym metodom, których efektem są niepowtarzalne dodatki!

 
 

Biżuteria witrażowa – co to takiego?

Biżuteria witrażowa wykorzystuje, jak wskazuje nazwa, technikę witrażu. Wiemy, jak wygląda ona w przypadku zdobień architektonicznych czy w sztuce. Jak natomiast powstaje biżuteria w tym stylu?

 

Pierwszy etap to wybór szkła i przycięcie jego tafli do odpowiedniego kształtu. Następnym krokiem jest oszlifowanie mniejszych elementów do gładkości, a następnie owinięcie krawędzi miedzianą taśmą. Na końcu lutujemy całość, najczęściej cyną.

 

Biżuteria witrażowa

 

Niewątpliwą zaletą biżuterii witrażowej jest aspekt wizualny – kolorowe szkło przepięknie przepuszcza światło, tworząc mieniące się refleksy. Do wyboru masz różne kształty, motywy i wzory. Co ciekawe, jednym z najbardziej znanych i cenionych twórców biżuterii witrażowej był Louis Comfort Tiffany, syn właściciela Tiffany&Co. Mężczyzna założył firmę Tiffany Glass Company, przekształconą później w Tiffany Studios. W ramach swojej działalności tworzył lampy czy ceramikę, ale także wyjątkową biżuterię. Był znany z kunsztownych broszek, które wyróżniało bogactwo barw i kamieni.

 

Chainmaille, czyli od zbroi do biżuterii

Chainmaille to technika niezbyt w Polsce rozpowszechniona. Istnieje wiele hipotez dotyczących jej nazwy, ale żadnej nie udało się w pełni potwierdzić. Jedno jest pewne – chainmaille wywodzi się od metody tworzenia elementów zbroi, chociażby kolczugi. W obu przypadkach analogicznie łączy się ze sobą drobne kółeczka, tworząc w ten sposób większe fragmenty „materiału”. Biżuterię chainmaille cechuje zazwyczaj surowy charakter, chociaż zdarza się, że na kółka nawlekane są drobne koraliki czy inne ozdoby. Istnieje tu duża dowolność – możemy łączyć pierścienie na wiele sposobów, uzyskując w ten sposób przeróżne wzory.

 

Chainmille

 

Rzemieślnicze spojrzenie na dodatki – biżuteria haftowana

Biżuteria haftowana powstaje przy zastosowaniu techniki, która wymaga sporo cierpliwości i zdolności manualnych. Głównym utrudnieniem jest niewielki rozmiar dodatków, który wiąże się z potrzebą dużej precyzji. Wzory powstają na małym tamborku. Jeśli chodzi o motywy i kolory, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Na wyższym poziomie zaawansowania możemy do kompozycji dodać także koraliki i cekiny.

 

Haft

 

Wyjątkowa forma biżuterii z drutu

Kolejna technika, o której chcę wspomnieć w tym przeglądzie, to biżuteria gięta z drutu. Metoda ta pozwala na zabawę formą, jest przystępna cenowo i daje sporo możliwości. W ten sposób możemy tworzyć zarówno pierścionki, naszyjniki, jak i bransoletki. Oprócz drutu możemy wykorzystać kamienie, koraliki, kryształki czy perły. Wire wrapping, bo tak inaczej zwana jest ta technika, jest jedną z najstarszych form tworzenia biżuterii.

 

Biżuteria z drutu

 

Delikatna sztuka filigranowej biżuterii

Filigran to jedna z najbardziej złożonych i wymagających technik tworzenia biżuterii. Tworzący w tym stylu artyści jubilerzy muszą wykazać się wysoką precyzją i kunsztem. Biżuteria filigranowa wykorzystuje cienkie druciki, które są ze sobą skręcane, a następnie rozklepywane lub po prostu układane, a potem zawijane w ozdobny motyw i wykańczane.

 

Filigran

 

Pierwsze filigranowe dzieła pochodzą ze starożytnej Mezopotamii i powstały około 5 tysięcy lat temu. Następnie zostały rozpowszechnione w Egipcie, a potem w Azji. Już od tamtych czasów modele wykonane tą techniką zachwycają ażurowymi wykończeniami oraz dbałością o każdy szczegół.

 

Techniki biżuteryjne, czyli bogactwo form i wzorów

Jak widzisz, techniki wytwarzania biżuterii to temat dość złożony i można by o nim jeszcze wiele napisać. Mam nadzieję, że pięć metod, które Ci dziś przybliżyłam, rzucą światło na bardziej niszowe sposoby wykonywania dodatków i wskażą alternatywę dla klasycznej biżuterii.


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Poradnik dla początkujących: jak czytać i zrozumieć specyfikacje smartwatchów

Jak czytać specyfikacje smartwatchów, by wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji o zegarku? Przeczytaj nasz poradnik i ułatw sobie wybór!
Czytaj dalej

Tommy Hilfiger

Styl preppy. Nowoczesne interpretacje stylu prosto z uniwersyteckiego kampusu

Styl preppy narodził się na uniwersyteckich kampusach elitarnych amerykańskich uczelni. Jednak już dawno wyszedł poza ich mury, stając się dostępnym dla każdego. Weźmy pod lupę, z jakich elementów się składa!
Czytaj dalej

Cerruti 1881

Cerruti 1881 – gdy włoski design spotyka paryski szyk

Paryski dom mody Cerruti 1881 to fuzja francuskiego szyku i włoskiego designu, za który odpowiadają korzenie założyciela marki. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym producencie, którego zegarki znajdziesz teraz w ofercie Fabryki Zegarków!
Czytaj dalej

TOP

Zegarek z GPS – wybieramy najlepszy model!

Zegarek z GPS może być naprawdę przydatnym narzędziem, które nie tylko ułatwi Ci poruszanie się po nieznanych trasach, ale także umożliwi dokładne pomiary aktywności. Poznaj propozycje najlepszy modeli z tą funkcją!
Czytaj dalej

Błonie

Błonie Smok Wawelski – nowość od producenta znad Wisły

Polska marka Błonie zachwyca nowym modelem inspirowanym kultową postacią Smoka Wawelskiego z „Przygód Baltazara Gąbki”. Przeczytaj więcej o tym wyjątkowym zegarku!
Czytaj dalej

Suunto

Premiera nowych zegarków Suunto Race i słuchawek Suunto Sonic

Fiński producent Suunto przedstawia wyjątkowe nowości! Zegarki Suunto Race w wyjątkowych barwach oraz idealne dla sportowców outdoorowych słuchawki Suunto Sonic. Dowiedz się więcej na ich temat z tego artykułu.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie