Jak działa sprężyna w zegarku?

Poradniki

Jak działa sprężyna w zegarku?

Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

31 października 2023

Na działanie zegarka składa się wiele procesów, które dzieją się w małym mechanizmie. Jednym z kluczowych jest ruch, wprawiany przez sprężynę w zegarku. Czym jest? Jak działa? Co to jest balans w zegarku? O tym dowiesz się w poniższym krótkim tekście.

 

Sprężyna w zegarku co to?

Spotkasz ją w każdym zegarku mechanicznym i automatycznym. Jest podstawą jego prawidłowego działania. Sprężyna włosowa nazywana też sprężyną napędową to element w kształcie spirali Archimedesa, który wprawia w ruch zwrotny koło balansowe. Wewnętrzny koniec sprężyny jest przymocowany do osi wałka koła balansowego, podczas gdy zewnętrzny jest nieruchomy i przymocowany do korpusu mechanizmu za pomocą zakołkowania. Producenci stosują różne innowacje, dążąc do jak największej precyzji. Przykładowo niektóre zegarki Certina wyposażone są w autorską krzemową sprężynę włosową, która nie wygina się pod wpływem pól magnetycznych. W innych markach premium spotyka się również sprężyny włosowe śrubowe (walcowe) stosowane w chronometrach. Zegarki naręczne najczęściej posiadają sprężynę spiralną, płaską lub breguetowską.

 
Dekiel zegarka Epos z widocznymi częściami mechanizmu
 

Jak często trzeba nakręcać zegarek mechaniczny?

Pracę zegarka reguluje regulator chodu, znany też jako balans w zegarku. Odpowiada za przekładnie kół zębatych i precyzyjny ruch wskazówek zegarka. Zegarek mechaniczny oprócz pięknego wnętrza wymaga od użytkownika dbałości i uwagi. Prawidłowy chód wymaga cyklicznego nakręcania zegarka za pomocą koronki, średnio raz na 24/48 godzin. Z uwagi na charakter chodu łatwo znajdziesz odpowiedź na pytanie czym się różni zegarek automatyczny od mechanicznego? Mechanizm zegarka automatycznego wyposażony jest w rotor, który napędzany jest przez ruch ręki, a naciągnięta sprężyna pozwala na dalsze działanie mechanizmu przez określoną przez producenta rezerwę chodu. Z kolei zegarek mechaniczny (kinetyczny) po nakręceniu oddaje energię do sprężyny i stale trzeba powtarzać nakręcanie.


Robert Sternicki

Lubi luksusowe zegarki, ubóstwia automaty i kolekcjonuje je pasjami. Jednocześnie uważnie śledzi wszelkie nowinki i wydarzenia ze świata zegarków. Prywatnie namiętnie pływa i podróżuje po różnych zakątkach świata.

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Zegarek survivalowy - czy taki naprawdę istnieje?

Dziś sprawdzamy czy zegarek survivalowy istnieje. A jeśli tak - jakie funkcje są w nim niezbędne? Na jakie marki zwrócić uwagę?
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie