Zegarek automatyczny - 4 powody, dlaczego warto go mieć!

Poradniki

Zegarek automatyczny - 4 powody, dlaczego warto go mieć!

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

28 grudnia 2021

Mechanizm, nazywany często sercem zegarka, jest najważniejszym komponentem, bez którego sama idea zegarka nie miałaby racji bytu. Odpowiada on nie tylko za wskazywanie aktualnego czasu, ale również za precyzję, z jaką jest on wyświetlany. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów mechanizmów, które różnią się między sobą sposobem zasilania, dokładnością, żywotnością, a nawet designem. Ciekawym rozwiązaniem jest mechanizm automatyczny. Poznaj 4 powody, dla których warto go mieć!

 

4 argumenty za zegarkami automatycznymi – odkryj na nowo ich wartość!

Automatyczne mechanizmy, po kryzysie i wielkim bumie na zegarki kwarcowe mającym miejsce w 2 poł. XX wieku, wracają do łask użytkowników. Jest to pewien rodzaj powrotu do zegarmistrzowskich korzeni i XIX-wiecznych tradycji. Obecnie mechanizmy mechaniczne o naciągu automatycznym są chętnie wykorzystywane przy produkcji zegarków, a do tego są niezwykle cenione przez fachowców-zegarmistrzów. Posiadanie właśnie automatycznego zegarka jest pewnym rodzajem prestiżu mówiącym o statusie społecznym jego posiadacza. Jednak nie tylko względy kulturowe i sentymentalne się liczą. Dlaczego więc warto wybrać zegarek z mechanizmem mechanicznym o automatycznym napędzie? Jakie są jego atuty względem mechanizmu kwarcowego i tym o naciągu ręcznym? Odkryj powody, dla których warto postawić na zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem!

 

Zegarki mechanizm automatyczny budowa

 

Jak działa mechanizm automatyczny?

Pierwszym argumentem, przemawiającym na korzyść mechanizmu automatycznego, to przede wszystkim komfort i wygoda użytkowania, a także sposób, w jaki pobiera on energię do działania. Po pierwsze, do pracy nie potrzeba baterii (jak w kwarcowych zegarkach), która po pewnym czasie w końcu się wyczerpuje. Po drugie, nie trzeba też pamiętać o jego regularnym nakręcaniu (jak w mechanizmach o manualnym naciągu). W tym przypadku wystarczy jedynie założyć taki model na rękę, a ruchy właściciela będą go automatycznie nakręcać. Jak to się dzieje? Główne role odgrywają tu: wychwyt przekazujący energię mechaniczną, balans regulujący chód oraz sprężyna napędowa, która samoczynnie się naciąga od każdego poruszenia nadgarstkiem. Kumuluje ona energię, wprawiając tym samym w ruch cały mechanizm (np. efektem jest widoczny ruch wskazówek). Takie rozwiązanie niweluje konieczność wizyt u zegarmistrza w celu wymiany baterii, czy obowiązek nakręcania zegarka za pomocą koronki.

 

Zegarki z mechanizmem automatycznym

 

Problem z nakręceniem zegarka z mechanizmem automatycznym? Nie tym razem!

Problem pojawia się w przypadku, kiedy zegarek automatyczny jest nienoszony i długo leży bez naszej ingerencji. Jednak tę minimalną niewygodę można przekuć w drugą zaletę! Wybierając mechanizm automatyczny, stawiasz na autonomię. Każdy znich wyposażony jest w rezerwę chodu, która niweluje konieczność noszenia zegarka przez cały czas, bez obawy o jego zatrzymanie. W zależności od mechanizmu, jaki został wykorzystany, rezerwa wynosi od 36 do nawet 80 godzin nieprzerwanej pracy! Wartości te obliczane są na podstawie godzin, które pozostały do „zwinięcia” sprężyny mechanizmu, a tym samym ustania pracy poszczególnych komponentów mechanizmu. Niektórzy producenci zegarków, jak np. w przypadku Orient i Orient Star, na tarczy modeli umieszczają dodatkową funkcję – wskaźnik rezerwy chodu, który na bieżąco wskazuje czas, po jakim urządzenie przestanie pracować.

 

Zegarek automatyczny nakręcanie rezerwa chodu

 

Pamiętaj! Jeśli rezerwa chodu całkowicie się wyczerpała i chcesz ponownie nakręcić zegarek, nie potrząsaj nim. W tym przypadku należy ponownie nakręcić go koronką – wystarczy wykonać około 20 obrotów – przed założeniem zegarka na rękę (całkowite naciągnięcie następuje po wykonaniu od 40 do 80 takich obrotów). Innym i ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie takiego modelu w wirującym bębnie rotomatu. Jest to specjalne urządzenia imitujące ruch nadgarstka, które pozwala posiadaczowi automatycznych zegarków na szybkie nakręcenie wybranego modelu.

 

Niezawodna precyzja i najlepsza jakość COSC

Pewnie słyszałeś/-aś o niezwykłej, wręcz zadziwiającej i imponującej precyzji zegarków automatycznych. Masz do tematu lekko sceptyczne podejście? Może uda się to zmienić? :) W takim razie co powiesz na to, że ich standardowa dokładność wynosi -10/+30 sekund na dobę, a w przypadku chronometrów COSC jest to zaledwie -4/+6 s/d?! Dodatkowo takie mechanizmy wykazują odporność na różne, wpływające na ich pracę, niesprzyjające czynniki zewnętrzne np. częste zmiany temperatur lub chociażby negatywny wpływ impulsów elektromagnetycznych. Jest to kolejna zaleta oferująca 100% gwarancję dokładnego chodu takiego zegarka.

Właściwie czym jest chronometr? To oczywiście zegary i zegarki cechujące się bardzo dużą dokładnością w odmierzaniu czasu (zaznaczę od razu, że nie są to tylko mechanizmy z naciągiem automatycznym, a znaczna ich większość). Nazwa ta jest zarezerwowana wyłącznie dla tych mechanizmów, których jakość została sprawdzona przez niezależny instytut Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC) z siedzibą w szwajcarskim mieście La-Chaus-des-Fonds.

 

Zegarki z mechanizmem automatycznym certyfikat COSC

 

Jak właściwie wyglądają te rygorystyczne testy chronometryczne przeprowadzane przez szwajcarski instytut COSC? Przede wszystkim poddawane im mechanizmy muszą spełniać wszystkie 7 kryteriów uzgodnionych Normą ISO 3159. W przypadku zegarków z mechanizmami mechanicznymi badanie trwa przez 15 dni. Odbywa się ono w warunkach statycznych, a pod uwagę bierze się dwa główne czynniki: temperaturę( 8⁰C, 23⁰C i 38⁰C) oraz ułożenie zegarka w pięciu różnych pozycjach (na 3., 6. i 9 godzinie, tarczą skierowaną do dołu i tarczą ułożoną do góry).

W poniższej tabeli wyszczególniono poszczególne kryteria Normy ISO 3159, którym poddawane są zegarki z automatycznym naciągiem.

 

Chronometr - kryteria Norma ISO 3159

 

Zegarki, które przeszły wszystkie testy i osiągnęły pozytywny wynik, zyskują prestiżowe miano certyfikowanego chronometru. Z łatwością je rozpoznasz, na tarczach producenci umieszczają słynne oznaczenie „Chronometer”, które poświadcza o doskonałej precyzji i niezawodności pracy w niekorzystnych warunkach. Produktów z tym oznaczeniem warto szukać wśród luksusowych zegarmistrzowskich marek premium np.: Ball, Frederique Constant, Junghans, Tissot, czy Certina.

 

Design, który zaskakuje – poznaj oszałamiające zdobienia mechanizmu automatycznego

Czwarty i ostatnim powodem, by postawić na zegarek automatyczny, są fascynujące zdobienia i ciekawy design każdego modelu. Warto zwrócić uwagę na posiadające transparentne tarcze modele typu skeleton oraz na zegarki z charakterystycznymi okienkami open-heart znajdującymi się na cyferblacie. Efekt „wow” gwarantuje również przeszklony dekiel, który jest kolejnym ciekawym zabiegiem stosowanym w większości zegarków mechanicznych z automatycznym naciągiem.

Odsłonięte w ten sposób poszczególne części mechanizmów prezentują nie tylko samą pracę, ale również subtelne zdobienia. Poszczególne komponenty, w zależności od stylu, mogą mieć surowo wykończone powierzchnie lub być zmyślnie udekorowane. Wartość komponentów i ich piękno zależą bezpośrednio od zakresu ich zdobienia. Często dodatkowym obróbkom poddaje się np. wahniki, mostki oraz koła. Dekorowane są za pomocą specjalnych szlifów, które nadają całości wyjątkowego charakteru. Wyróżnić można m.in.: szlif perłowy (circular graining), pasy genewskie Genève) czy polerowanie. Większość zdobień wykonują maszyny, zdobienia ręczne podziwiać można w zegarkach z wyższych półek i modelach z kolekcji prestige.

 

Zegarek Aerowatch dekiel zdobienia

 

Zegarki automatyczne – przegląd wybranych modeli

Zegarki automatyczne charakteryzuje niezwykle różnorodny i bogaty asortyment. Znajdziemy wśród nich zarówno zegarki męskie, jak i te dedykowane paniom. Wśród modeli z mechanizmem automatycznym, znajdują się te o eleganckim charakterze oraz te wyposażone w praktyczne sportowe funkcje. W wielu przypadkach zegarki produkowane są w ściśle limitowanym nakładzie, co plasuje je w samej czołówce niepowtarzalnych i kolekcjonerskich produktów.

 

Fortis – wysoka precyzja lotniczych zegarków

W zawodzie pilota jednymi z ważniejszych kryteriów są precyzja oraz punktualność. To one często decydują o wyborze niezawodnego i przede wszystkim funkcjonalnego zegarka, który nie przestanie działać w najmniej odpowiednim momencie. W tym przypadku doskonałym gwarantem będzie lotniczy męski zegarek Flieger F-41 Midnight Blue F4220013 od ekskluzywnej marki Fortis. Inspiracją do jego wyprodukowania był kultowy samolot Flieger z 1987 roku. Jest specjalną dedykacją dla miłośników podniebnych lotów oraz profesjonalnych pilotów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szwajcarski mechanizm mechaniczny z automatycznym naciągiem UW-50 z 38-godzinną rezerwą chodu. To manufakturowe dzieło wyposażono w specjalny rotor obracający się w obu kierunkach oraz specjalną kompilację Synchroline® pozwalająca na szybkie zsynchronizowanie i zgranie pilotów tworzących formację. Czytelność w skrajnych warunkach w ciemnościach i pod słońce gwarantują: powłoki Super-LumiNova® X1 oraz Brixtrack® umieszczone na znacznikach, a także obustronnie nałożona na szkło szafirowe powłoka antyrefleksyjna. Pasek uszyty z bydlęcej skóry zapewni wygodę i lekkość noszenia zegarka na ręku.

 

Zegarek męski Fortis Flieger F-41 Midnight Blue F4220013

 

Carl von Zeyten – piękno damskiego skeletonu

Mechanizmy automatyczne potrafią zaskakiwać i przyciągać uwagę swoim wyglądem i zdobieniami. Nie inaczej jest w przypadku damskiego zegarka Carl von Zeyten Kniebis Skeleton CVZ0062WHMB. Wystarczy jedno spojrzenie na tarczę tego modelu i można z miejsca zakochać się w jego częściowo transparentnej i skeletonowej tarczy i przeszklonym deklu. Jednak nie jest to jedyna ozdoba. Przepychu temu automatycznemu zegarkowi dodaje również częściowo zachowany cyferblat, zdobiony giloszem, a także dekoracyjny bezel wysadzany w całości lśniącymi kryształkami. Jednak sam wygląd to nie wszystko. Ten kobiecy model oferuje również praktyczne zastosowania. Jego mechaniczne serce wyposażono w przydatne komplikacje datownika Day Date i czasu dobowego – wszystkie w formie sub-tarcz. Wskazówki i indeksy pokryte są powłoką Neobrite. Takie wykonanie i design z pewnością będzie pasował do wielu smart casualowych strojów, a także będzie niezastąpionym towarzyszem podczas wieczorowych wyjść na miasto czy do filharmonii.

 

Zegarek damski Carl von Zeyten Kniebis Skeleton CVZ0062WHMB

 

Maserati – precyzja godna wyścigów samochodowych

Nie możesz się zdecydować na jakiś konkretny klasyczny zegarek, a jednocześnie marzysz o modelu, który odzwierciedlać będzie twoją pasję do szybkich samochodów, zawrotnych prędkości i wyścigów Formuły 1? Przed tobą prestiżowy męski zegarek Maserati Tradizione Automatic R8823125001, który motoryzacyjny charakter i oryginalny design zawdzięcza wysokiej jakości luksusowym materiałom i doskonałej precyzji mechanizmu automatycznego. Ten właśnie chód można podziwiać przez zmyślne dwa okienka open-heart umieszczone na białej tarczy. Ukazują wybrane części mechanizmu, a do tego prezentują ich dekoracyjne zdobienia. Jednak jego tajemnicę odkryjesz po spojrzeniu na tył koperty. Dekiel jest w całości transparentny, a przysłowiową wisienką na tym zegarkowym torcie, którą docenią fani Maserati, to nazwa i logo marki umieszczone na szkle. Tak prezentujący się zegarek Maserati wpasuje się zarówno w casualowe stylizacje, jak i te bardziej oficjalne.

 

Zegarek męski Maserati Tradizione Automatic R8823125001

 

Postaw na wyjątkowy zegarek automatyczny i wybierz model z „duszą”

Zegarki automatyczne to idealny wybór dla każdej osoby, która ceni sobie praktyczność i niezawodną precyzję. Modele mechaniczne to również oferta dla tych, co pragną stać się posiadaczami wyjątkowego zegarka z „duszą”. Szeroki asortyment zegarków z automatycznym naciągiem sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Rozmaitości

Maserati Sfida – połączenie funkcjonalności i świetnego wyglądu jest możliwe! [RECENZJA]

Zastanawiasz się nad Maserati Sfida? Nasza szczegółowa recenzja pomoże Ci zrozumieć, co czyni ten zegarek wyjątkowym!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Dlaczego panowie wybierają mniejsze koperty?

Zauważyliśmy ostatnio pewien silny trend. Panowie, jak i producenci upodobali sobie ostatnio zegarki o mniejszych kopertach. Dlaczego tak się dzieje. Powodów może być wiele. Postaramy się wskazać najpopularniejsze z nich.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Czym jest skala Mohsa? Przewodnik po twardości minerałów

Dowiedz się, czym jest skala Mohsa i jak działa. Odkryj jej historię, zastosowania w różnych branżach oraz znaczenie w ocenie twardości minerałów.
Czytaj dalej

Poradniki

Na której ręce nosić zegarek?

Na której ręce nosić zegarek? Pomimo, że odpowiedź wydaje się całkiem prosta, nie dla wszystkich jest to do końca jasne. Prawa czy lewa ręka? Czy fakt, że jesteśmy prawo- lub leworęczni ma tu jakiekolwiek znaczenie? Dowiedz się więcej w naszym wpisie!
Czytaj dalej

Police

40-lecie marki Police. Nowy, limitowany zegarek i wiele więcej!

Marka Police przedstawiła nową kolekcję zegarków na sezon wiosna-lato 2024, celebrując jednocześnie 40-lecie marki. W ofercie znajduje się ekskluzywny zestaw odzwierciedlający esencję stylu Police, w którym szczególnie wyróżnia się limitowany model o unikalnym designie.
Czytaj dalej

Poradniki

Poradnik dla początkujących: jak czytać i zrozumieć specyfikacje zegarków

Kupując nowy zegarek, większość zna che wiedzieć o nim jak najwięcej. Najlepiej zapoznać się ze specyfikacją. Warto wiedzieć co kryje się pod niektórymi parametrami. Dlatego podpowiemy, jak czytać i zrozumieć specyfikację.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie