5 powodów, dlaczego sportowcy wytrzymałościowi powinni wykonywać trening siłowy o wysokiej intensywności

Rozmaitości

5 powodów, dlaczego sportowcy wytrzymałościowi powinni wykonywać trening siłowy o wysokiej intensywności

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

17 maja 2023

Sportowcy wytrzymałościowi to wszyscy ci, których aktywność opiera się na wysokiej wydolności. Są więc wśród nich biegacze, pływacy, kolarze, triathloniści czy piłkarze. Jednak wytrzymałość to nie wszystko. Liczy się także siła. Dlatego dziś trochę więcej o treningu siłowym o wysokiej intensywności.

 

Jak podnoszenie ciężarów wpływa na prędkość i skłonności do urazów

Trening oporowy o wysokiej intensywności (HIRT) to sposób na zwiększenie swojej siły i szybkości oraz metoda na obniżenie podatności na kontuzje. Wielu sportowców wytrzymałościowych żywi błędne przekonanie, że ćwiczenia siłowe nie są potrzebne do budowania wytrzymałości i – co więcej – powodują przyrost masy ciała, który spowalnia. Sądzą, że to także zwiększone ryzyko urazów. Wszystkie te założenia to mity, z którymi rozprawia się współczesna nauka.

 

Trening siłowy HIRT

 

Czym właściwie jest trening HIRT?

Trening HIRT, czyli trening oporowy o wysokiej intensywności to rodzaj ćwiczeń, w którym kładzie się nacisk na poprawne i dokładne wykonanie każdej pozycji w kilku powtórzeniach, niekoniecznie o szybkie tempo. Przerwa między seriami powinna liczyć około 2 minut. Celem jest stymulacja mięśni, aby przyzwyczaiły się do dużych obciążeń. Innym sposobem na skuteczny trening HIRT jest podnoszenie największego ciężaru, jaki możesz utrzymać podczas serii, bez uszczerbku dla formy.

 

5 zalet treningu siłowego

1. Przyzwyczajenie organizmu do dużych obciążeń

Jako sportowiec wytrzymałościowy chcesz być szybki długotrwale, nie tylko na chwilę. Dlatego twoje ciało musi umieć poradzić sobie ze zwiększonymi obciążeniami bez załamania. Do tego celu idealnie sprawdza się podnoszenie dużych ciężarów — zapewnia wzmocnienie ścięgien, więzadeł, zwiększoną produkcję kolagenu i wzrost gęstości kości. Daje informacje zwrotne, których organizm potrzebuje, aby przyzwyczaić się do przenoszenia ciężaru na pochyłościach i na odległość.

 

2. Zwiększenie siły

Trening siłowy ulepsza ekonomię biegu, koryguje zaburzenia równowagi, zapobiega kontuzjom i zwiększa spoczynkowe tempo metabolizmu. Dodatkowo liczne badania wykazały, że poprawia wyniki w jeździe na czas i pułap tlenowy u wyczynowych sportowców wytrzymałościowych. Doskonali jakość ruchu, siłę i moc — najważniejsze dla wydajności. Jest kluczowe dla zapobiegania kontuzjom.

 

Trening siłowy HIRT

 

3. Zmniejszenie ryzyka kontuzji

W efekcie podnoszenia ciężarów Twoje więzadła i ścięgna stają się silniejsze. Dochodzi także do tworzenia nowych połączeń nerwowych, które wpływają na zachowanie zdrowia. Wszystko to znacząco wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia urazów. Ważna jest także oczywiście poprawność wykonywania ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz, to przez treningi krok po kroku przeprowadzić Cię może jeden z nowoczesnych zegarków sportowych. W swojej ofercie modele z propozycjami codziennych ćwiczeń mają producenci tacy jak Garmin (animowane wskazówki treningowe) czy Suunto. Znajdziemy tam także funkcję obliczenia czasu potrzebnego na regenerację.

Sporty wytrzymałościowe mają jedne z najwyższych wskaźników kontuzji ze wszystkich (uprawianych w ramach aktywności zawodowej) sportów. Większość tych urazów jest wynikiem przeciążenia lub skręcenia stawu skokowego, którym można zapobiec treningami HIRT. Budowa odporności ciała pozwoli Ci także wytrzymać większy stres treningowy. Dzięki tym optymalizacjom zostaje zachowana konsekwencja w treningu, co z kolei prowadzi do poprawy wyników.

 

4. Ochrona zdrowia kości i stawów

Badania wykazały, że trening siłowy może utrzymać optymalną gęstość kości, a wykonywany regularnie — chroni nasze stawy. HIRT pomaga zapobiegać utracie gęstości, osłabieniu i łamliwości kości i wzmacnia mięśnie otaczające stawy, co skutkuje mniejszą siłą skierowaną bezpośrednio do struktury stawu.

 

Trening wytrzymałościowy z zegarkiem Suunto

 

5. Metoda poparta badaniami naukowymi

Badania z 2018 roku opublikowane w International Journal of Sports Physiology and Performance dowiodły, że ​​sportowcy wytrzymałościowi (w tym biegacze, rowerzyści, narciarze biegowi i pływacy) odnieśli korzyści z włączenia treningu siłowego do swojej aktywności. Poprawili ponoszony koszt energii związany z poruszaniem się, maksymalną mocą i maksymalną siłą. Potwierdzono, że szczególnie serie o dużej masie i małej liczbie powtórzeń – HIRT – zapewniają największe przyrosty wydajności oprócz treningów wytrzymałościowych, które wykonują na co dzień.

 

Trening HIRT — zacznij od podstaw

Pamiętaj, że budowanie siły powinno się odbywać stopniowo. Jeśli wcześniej podnoszenie ciężarów nie było częścią Twojej aktywności, zacznij od pracy z ciężarem własnego ciała. Najpierw postaw na precyzyjną technikę wykonywania ćwiczeń, by następnie zająć się systematycznym zwiększaniem obciążenia.

Dopiero zaczynasz? Sprawdź przewodniki SuuntoPlus™ Guides, które prowadzą krok po kroku przez różne rodzaje treningów z poziomu tarczy Twojego zegarka Suunto. Polecam program 12 ćwiczeń siłowych.

Zegarki sportowe


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Poradniki

15 porad dla początkujących, aby rozpocząć swoją przygodę ze snorkelingiem

Snorkeling zyskuje coraz większą popularność. Dowiedz się, na czym polega ta dyscyplina i przeczytaj zbiór porad dla początkujących. Podwodny świat stoi przed Tobą otworem!
Czytaj dalej

Suunto

Suunto Vertical - czym różni się od pozostałych serii Suunto?

Do rodziny Suunto dołączył niedawno nowy model zegarka sportowego — Suunto Vertical. Dziś porównamy go z poprzednimi seriami tej fińskiej marki. Czym wyróżnia się na tle pozostałych urządzeń?
Czytaj dalej

Victoria Cruz

Victoria Cruz – poznaj stylową biżuterię z południa Europy!

Do naszego sklepu zawitała właśnie nowa marka biżuteryjna! Panie i panowie, przedstawiamy modne projekty ze słonecznego Południa Europy, dzięki którym Wasze stylizacje nabiorą wyjątkowego charakteru.
Czytaj dalej

Poradniki

Jak zacząć uprawiać bikepacking? Poznaj przydatne wskazówki

Bikepacking to styl jazdy rowerowej, który pozwala cieszyć się drogą, czerpać radość z podróży bez presji na wynik. Jak zacząć uprawiać tę dyscyplinę? Poznaj przydatne wskazówki!
Czytaj dalej

Vostok Europe

Obchody 700-lecia Wilna z Vostok Europe

Stolica Litwy świętuje w tym roku 700. urodziny! Z tej okazji Vostok Europe przygotował specjalny, limitowany zegarek z nawiązaniami do historii tego niezwykłego miasta. Poznaj model Geležinis Vilkas.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Uporządkuj swój styl na wiosnę – jak dodatkami stworzyć wyjątkową stylizację?

Wiosna za pasem! To dobry czas, by uporządkować garderobę i wprowadzić do niej odrobinę świeżości za pomocą ciekawych dodatków. Zapraszamy na przegląd biżuterii, którą podkręcisz swój styl.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie