Historia zegarków ze skalą pulsometru

Rozmaitości

Historia zegarków ze skalą pulsometru

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

10 lipca 2023

Wielu z nas nosi na nadgarstku zegarek z chronografem. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd funkcja ta wzięła się na tarczy? Jak wyglądał pierwszy chronograf w zegarku i kto jest odpowiedzialny za jego wynalezienie? Jak z chronografu wyewoluował pulsometr? Przenieśmy się do XIX-wiecznej Europy, ale najpierw poznajmy dokładną definicję chronografu.

 
 

Chronograf — co to?

Czym właściwie jest chronograf? To nic innego jak analogowy stoper. Wyróżnia się niezwykle dokładnym pomiarem odcinków czasu, precyzja wynosi do 1/10 lub nawet 1/100 sekundy. Najczęściej występuje w formie znajdujących się na cyferblacie subtarcz, które mierzą sekundy, minuty, a czasem także godziny. Ich sterowanie umożliwiają przyciski znajdujące się na bocznej części koperty.

 

Chronograf

 

Historia zegarka z chronografem

W 1816 roku francuski zegarmistrz, Louis Moinet, stworzył pierwszy w historii zegarmistrzostwa model, który mógł precyzyjnie odmierzać odcinki czasu. Jego poprzednicy próbowali już wcześniej wprowadzić tę komplikację, ale to chronograf Moineta cechował się najwyższą dokładnością i funkcjonalnością.

 

Louis Moinet

 

Dzieło tego konstruktora było nowatorskie pod względem zastosowania subtarcz, które obserwujemy na cyferblatach zegarków również współcześnie. Model posiadał 30-godzinną rezerwę chodu i można go było nakręcać ręcznie. Zachwycał ponadprzeciętną precyzją. Urządzenie nazywane compteur de tierces, czyli licznikiem tercji, działało z prędkością 216 000 uderzeń na godzinę i mierzyło czas z dokładnością do 1/60 sekundy — centralna wskazówka chronografu wykonywała obrót raz na sekundę.

 

Jaka była motywacja mężczyzny do stworzenia takiego sprzętu? Motorem napędowym była jego druga pasja — astronomia. Sprzyjającym czynnikiem był także fakt, że zegarki powoli przestawały pełnić funkcję jedynie luksusową, a zaczęły być także urządzeniami o praktycznym zastosowaniu. Wynalazek Moineta pozwalał mierzyć ruch ciał niebieskich z niespotykaną dotąd dokładnością.

 

Traktat o zegarmistrzostwie

 
Fragment z Traktatu o zegarmistrzostwie Louisa Moineta
 

Jak chronograf zainspirował powstanie skali pulsometrycznej?

XVIII i XIX wiek to czasy, kiedy lekarze zaczęli interesować się czasem jako miarą istotną dla medycyny. Pierwszy pulsometr to wynalazek Sir Johna Floyera, angielskiego doktora. Mężczyzna zauważył, że w zależności od stanu zdrowia tętno pacjenta ulega zmianom. Skonstruował więc przenośny zegar z przekładnią, wskazówką sekundową i dźwignią, które pozwalały uruchamiać i zatrzymywać ruch i śledzić upływ sekund. Model działał z dokładnością około 5 sekund na minutę.

 

W kolejnych latach podejmowano różne próby rozwoju chronografu tak, aby przysłużył się w medycynie. Jednym z wcześniejszych zegarków wzbogaconych o skalę tętna był pochodzący z 1880 roku Breguet. W latach 90. XIX wieku modeli ze skalą pulsometryczną pojawiło się znacznie więcej — najpierw w formie kieszonkowej, a potem na rękę.

 

Jak działał chronograf pulsacyjny? Po namierzeniu pulsu pacjenta należało go uruchomić, policzyć liczbę uderzeń serca wskazaną na skali umieszczonej na okręgu tarczy, a następnie zatrzymać chronograf i odczytać wynik.

 

Przewijając historię lata do przodu, docieramy do roku 1982, kiedy to producent zegarków sportowych Polar opublikował pierwszy na świecie bezprzewodowy monitor pracy serca. Wykorzystał do tego pasek na klatkę piersiową, który wykrywał bicie serca i przesyłał informacje do zegarka. Od tamtego czasu technologia poszybowała w górę, czyniąc możliwym pomiar tętna bezpośrednio z nadgarstka. Zaawansowane smartwatche i opaski sportowe pozwalają nam komfortowo, na bieżąco obserwować parametry organizmu.

 

Zegarek sportowy z pomiarem tętna

 

Czy ktoś jeszcze produkuje zegarki ze skalą pulsometru?

Wśród współczesnych producentów zegarków tradycję skali pulsometrycznej na tarczy podtrzymuje niemiecka firma Zeppelin oraz szwajcarski Oris. Funkcję tę znajdziemy m.in. w modelach 100 Years Automatic 7654M-5 i 7690M-1, ma ją także Oris Big Crown Royal Flying Doctor Service Automatic Limited Edition 01 735 7728 4084-Set LS. Aby odczytać wynik, należy uruchomić pomiar, policzyć do 30 uderzeń serca, zatrzymać i odczytać tętno ze skali pulsometrycznej.

 

Zeppelin ze skalą pulsometryczną

 

Kto by pomyślał, że opracowany przez Moineta chronograf zainspiruje lekarzy do stworzenia skali pulsometrycznej w zegarkach! Ten wynalazek stał się przełomowym krokiem dla medycyny i, jak na tamte czasy, był niezwykle innowacyjny.


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Cerruti 1881

Cerruti 1881 – gdy włoski design spotyka paryski szyk

Paryski dom mody Cerruti 1881 to fuzja francuskiego szyku i włoskiego designu, za który odpowiadają korzenie założyciela marki. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym producencie, którego zegarki znajdziesz teraz w ofercie Fabryki Zegarków!
Czytaj dalej

TOP

Zegarek z GPS – wybieramy najlepszy model!

Zegarek z GPS może być naprawdę przydatnym narzędziem, które nie tylko ułatwi Ci poruszanie się po nieznanych trasach, ale także umożliwi dokładne pomiary aktywności. Poznaj propozycje najlepszy modeli z tą funkcją!
Czytaj dalej

Błonie

Błonie Smok Wawelski – nowość od producenta znad Wisły

Polska marka Błonie zachwyca nowym modelem inspirowanym kultową postacią Smoka Wawelskiego z „Przygód Baltazara Gąbki”. Przeczytaj więcej o tym wyjątkowym zegarku!
Czytaj dalej

Suunto

Premiera nowych zegarków Suunto Race i słuchawek Suunto Sonic

Fiński producent Suunto przedstawia wyjątkowe nowości! Zegarki Suunto Race w wyjątkowych barwach oraz idealne dla sportowców outdoorowych słuchawki Suunto Sonic. Dowiedz się więcej na ich temat z tego artykułu.
Czytaj dalej

Hanowa

Rodzaje zdobień na tarczy według zegarków Hanowa

Szwajcarskie zegarki Hanowa oprócz precyzyjnych mechanizmów i najwyższej jakości materiałów wyróżniają się także przepięknie zdobionymi tarczami. Sprawdźmy, jak dekoruje się cyferblaty we współczesnym zegarmistrzostwie na przykładzie kilku kolekcji marki!
Czytaj dalej

Plein Sport

Plein Sport - poznaj wyjątkowe zegarki z pazurem

Zegarki Plein Sport to koncept wyjątkowego projektanta z Niemiec. Philipp Plein stawia w swoich projektach na odważne i nowatorskie rozwiązania. W portfolio marki oprócz zegarków znajdziemy wysokopółkową odzież sportową, obuwie, torby i plecaki.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie