Kamienie w mechanizmie zegarka. Czym są i do czego służą?

Rozmaitości

Kamienie w mechanizmie zegarka. Czym są i do czego służą?

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

03 sierpnia 2023

Często, czytając opisy zegarków automatycznych lub mechanicznych, można się natknąć na informacje o liczbie kamieni. Ale czym one tak właściwie są? Jaką rolę odgrywają w działaniu zegarka? W tym artykule rozkładam ten temat na czynniki pierwsze.

 
 

Budowa mechanizmu zegarka z naciągiem

Do głównych elementów, które składają się na konstrukcję mechanizmu zegarka tradycyjnego, należą koło wychwytowe, wychwyt oraz kółko balansowe — te trzy części tworzą regulator chodu. Nie mniej ważne są przekładnia chodu, naciąg, przekładnia napędu i sam napęd, a także tytułowe kamienie. Poniżej więcej o roli, jaką odgrywają w działaniu zegarka.

 

Kamienie łożyskujące w zegarku

Mimo że kamienie łożyskujące występują także w mechanizmach kwarcowych, to kojarzone są głównie z zegarkami mechanicznymi i automatycznymi. Jest to powiązane z ich liczbą — w modelach zasilanych baterią kamieni jest o wiele mniej.

 

Jaką funkcję pełnią kamienie w mechanizmie? Ich zadaniem jest zmniejszanie oporów tarcia ruchomych części, co w efekcie pozwala wydłużyć żywotność tych elementów. W przypadku modeli z przeszklonym deklem lub tarczą typu skeleton mogą także pełnić funkcję estetyczną. Ponieważ mechanizm kwarcowy jest mniej skomplikowany i składa się na niego mniej części, to w przypadku zegarków na baterię liczba kamieni zazwyczaj nie przekracza 10. Główna zasada, niezależnie od rodzaju mechanizmu, jest taka, że im więcej komplikacji (np. chronograf, wskaźnik faz), tym więcej kamieni.

 

Kamienie łożyskujące w zegarku

 

W mechanizmach automatycznych i mechanizmach z naciągiem ręcznym liczbę kamieni łożyskujących warunkują czynniki takie jak liczba kół zębatych w przekładni, poziom komplikacji mechanizmu i rozbudowanie wskazań. Nie wszystkim częściom ruchomym kamienie są niezbędne. Nowoczesne technologie i wytrzymałe materiały same w sobie pozwalają znacząco zmniejszyć tarcie. Podstawowe werki mechaniczne liczą zazwyczaj 17-30 kamieni.

 

Czy liczba kamieni warunkuje jakość zegarka?

Czy model z mechanizmem o większej liczbie kamieni będzie lepszy od tego z mniejszą? To nie do końca tak. Liczba zastosowanych kamieni nie wpływa na jakość zegarka. Istnieją producenci, którzy złożone, zaawansowane mechanizmy wyposażają tylko w kilka kamieni. Mogą sobie na to pozwolić dzięki zastosowaniu materiałów zmniejszających tarcie takich jak ceramika z powłoką węglową, krzem czy tantal.

 

Z czego wykonane są kamienie łożyskowe?

Tradycyjnie kamienie łożyskowe są wykonywane z rubinu, jednak rozwój technologii sprawił, że coraz częściej są one zastępowane syntetycznymi odpowiednikami o większej twardości.

 

Kamienie łożyskujące w zegarku

 

Rola kamieni w zegarku — podsumowanie

Kamienie łożyskujące występują zarówno w mechanizmach kwarcowych, automatycznych, jak i z ręcznym naciągiem. Ich rolą jest zmniejszanie tarcia elementów ruchomych, czasami są także akcentem dekoracyjnym. Liczba kamieni zastosowanych w mechanizmie nie warunkuje czy zegarek jest lepszy, czy gorszy.


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Cerruti 1881

Cerruti 1881 – gdy włoski design spotyka paryski szyk

Paryski dom mody Cerruti 1881 to fuzja francuskiego szyku i włoskiego designu, za który odpowiadają korzenie założyciela marki. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym producencie, którego zegarki znajdziesz teraz w ofercie Fabryki Zegarków!
Czytaj dalej

TOP

Zegarek z GPS – wybieramy najlepszy model!

Zegarek z GPS może być naprawdę przydatnym narzędziem, które nie tylko ułatwi Ci poruszanie się po nieznanych trasach, ale także umożliwi dokładne pomiary aktywności. Poznaj propozycje najlepszy modeli z tą funkcją!
Czytaj dalej

Błonie

Błonie Smok Wawelski – nowość od producenta znad Wisły

Polska marka Błonie zachwyca nowym modelem inspirowanym kultową postacią Smoka Wawelskiego z „Przygód Baltazara Gąbki”. Przeczytaj więcej o tym wyjątkowym zegarku!
Czytaj dalej

Suunto

Premiera nowych zegarków Suunto Race i słuchawek Suunto Sonic

Fiński producent Suunto przedstawia wyjątkowe nowości! Zegarki Suunto Race w wyjątkowych barwach oraz idealne dla sportowców outdoorowych słuchawki Suunto Sonic. Dowiedz się więcej na ich temat z tego artykułu.
Czytaj dalej

Hanowa

Rodzaje zdobień na tarczy według zegarków Hanowa

Szwajcarskie zegarki Hanowa oprócz precyzyjnych mechanizmów i najwyższej jakości materiałów wyróżniają się także przepięknie zdobionymi tarczami. Sprawdźmy, jak dekoruje się cyferblaty we współczesnym zegarmistrzostwie na przykładzie kilku kolekcji marki!
Czytaj dalej

Plein Sport

Plein Sport - poznaj wyjątkowe zegarki z pazurem

Zegarki Plein Sport to koncept wyjątkowego projektanta z Niemiec. Philipp Plein stawia w swoich projektach na odważne i nowatorskie rozwiązania. W portfolio marki oprócz zegarków znajdziemy wysokopółkową odzież sportową, obuwie, torby i plecaki.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie