Louis Cottier – ojciec zegara światowego

Rozmaitości

Louis Cottier – ojciec zegara światowego

Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

09 czerwca 2023

Jedną z częściej spotykanych komplikacji w zegarkach jest wskazanie czasu w różnych strefach czasowych. Czy zastanawialiście się kiedyś, kto odpowiada za jej stworzenie? Nie? Pozwólcie więc, że przybliżę Wam postać Louisa Cottiera — ojca zegara światowego.

 

Zegarek z czasem światowym — co to za funkcja?

Zegarek światowy to wygodna opcja dla osób, które dużo podróżują lub prowadzą rozmowy z ludźmi z różnych części globu. Pozwala szybko zorientować się, która godzina jest w największych miastach świata z różnych stref czasowych. Funkcja ta występuje często w zegarkach Citizen, Frederique Constant, Timex, Casio czy Seiko.

 

zegarek Frederique Constant z czasem światowym

 

Historia Louisa Cottiera — jak powstał czas światowy?

To właśnie Cottierowi zawdzięczamy zegar wskazujący czas we wszystkich 24 strefach. Louis Vincent Cottier urodził się w Carouge w Szwajcarii, w 1894 roku. Był synem zegarmistrza i wynalazcy Emmanuela Cottiera, który w 1885 roku wynalazł system czasu światowego i przedstawił go Société des Arts.

 

Louis poszedł w ślady ojca, kończąc szkołę zegarmistrzowską w Genewie, gdzie wyróżnił się jako utalentowany rzemieślnik. Za swoją pracę otrzymał nawet kilka nagród, m.in. od Patka Philippe’a. Dopóki nie otworzył własnego warsztatu na zapleczu księgarni i sklepu swojej żony w Carouge, pracował dla innych zegarmistrzów. Tworzył zegary biurkowe oraz zegarki kieszonkowe i naręczne.

 

Do roku 1931 udoskonalił swój mechanizm World Time, inspirowany tym, nad którym wiele lat wcześniej pracował jego ojciec. Zainteresowanie był ogromne — wynalazek mężczyzny chciały mieć w swoich zegarkach firmy takie jak Patek Philipe, Rolex czy Vacheron Constantin. Cottier zaczął więc tworzyć wersje zarówno do zegarków kieszonkowych, jak i naręcznych. Wraz z rozwojem firmy wynalazca przeniósł swój zakład w 1947 roku pod adres 20 rue Ancienne w Carouge, gdzie mieszkał przez całe życie. Po jego śmierci w 1966 roku warsztat przeniesiono do Musée de l'horlogerie et de l'émaillerie w Genewie i obecnie jest częścią kolekcji genewskiego Muzeum Sztuki i Historii.

 

Zegarki premium - tańsze alternatywy

 

Jak działa wynalazek Cottiera?

Wynalazek Cottiera z 1931 roku umożliwił łatwe określanie czasu na całym świecie tylko przy użyciu zegarka. Projekt mężczyzny czytelnie wskazuje czas rzeczywisty w miastach rozmieszczonych w 24 strefach czasowych. Współcześnie produkowane zegarki z funkcją World Time bazują na mechanizmie opracowanym przez Cottiera. Nazwy miast otaczają obwód tarczy nad wewnętrznym pierścieniem 24-godzinnym. Obraca się on w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegarka. Ruch pierścienia uzgadnia jednocześnie czasy we wszystkich strefach, a wskazówki pokazują czas w miejscu, którego nazwa znajduje się na wysokości uznawanej za czas lokalny godziny 12.

 

zegarek Citizen z czasem światowym

 

W latach 1937-1965 Cottier dostarczył firmie Patek Philippe około 380 mechanizmów, głównie tych z komplikacją czasu światowego. Współpraca zegarmistrza z firmą rozpoczęła się od projektu zegarka kieszonkowego 605 HU. W połowie lat 40. tarcze zaczęły dekorować mapy świata, kompas, znaki zodiaku czy obrazy z przedstawieniami mitologicznymi. W pierwszej znanej wersji zegarka naręcznego użytkownik może obracać wewnętrzne tarcze.

 

Zegarki World Time dzisiaj

Pomysł Cottiera stał się inspiracją dla innych zegarmistrzów, dzięki czemu możemy dzisiaj cieszyć się zaawansowanymi zegarkami z funkcją czasu światowego. Będąca matką wynalazków potrzeba zaowocowała wieloma modelami używanymi współcześnie przez podróżników, biznesmenów i po prostu osoby ceniące funkcjonalne i gustowne zegarki.

zegarek Seiko z czasem światowym


Sylwia Łukasik

Entuzjastka aktywności, w ciągłym ruchu. Jej konikiem są zegarki sportowe i smartwatche, które testuje, próbując nowych dyscyplin sportowych. Prywatnie fanka dobrego jedzenia, niszowych perfum i kultury włoskiej.

Inne wpisy tego autora

Cerruti 1881

Cerruti 1881 – gdy włoski design spotyka paryski szyk

Paryski dom mody Cerruti 1881 to fuzja francuskiego szyku i włoskiego designu, za który odpowiadają korzenie założyciela marki. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym producencie, którego zegarki znajdziesz teraz w ofercie Fabryki Zegarków!
Czytaj dalej

TOP

Zegarek z GPS – wybieramy najlepszy model!

Zegarek z GPS może być naprawdę przydatnym narzędziem, które nie tylko ułatwi Ci poruszanie się po nieznanych trasach, ale także umożliwi dokładne pomiary aktywności. Poznaj propozycje najlepszy modeli z tą funkcją!
Czytaj dalej

Błonie

Błonie Smok Wawelski – nowość od producenta znad Wisły

Polska marka Błonie zachwyca nowym modelem inspirowanym kultową postacią Smoka Wawelskiego z „Przygód Baltazara Gąbki”. Przeczytaj więcej o tym wyjątkowym zegarku!
Czytaj dalej

Suunto

Premiera nowych zegarków Suunto Race i słuchawek Suunto Sonic

Fiński producent Suunto przedstawia wyjątkowe nowości! Zegarki Suunto Race w wyjątkowych barwach oraz idealne dla sportowców outdoorowych słuchawki Suunto Sonic. Dowiedz się więcej na ich temat z tego artykułu.
Czytaj dalej

Hanowa

Rodzaje zdobień na tarczy według zegarków Hanowa

Szwajcarskie zegarki Hanowa oprócz precyzyjnych mechanizmów i najwyższej jakości materiałów wyróżniają się także przepięknie zdobionymi tarczami. Sprawdźmy, jak dekoruje się cyferblaty we współczesnym zegarmistrzostwie na przykładzie kilku kolekcji marki!
Czytaj dalej

Plein Sport

Plein Sport - poznaj wyjątkowe zegarki z pazurem

Zegarki Plein Sport to koncept wyjątkowego projektanta z Niemiec. Philipp Plein stawia w swoich projektach na odważne i nowatorskie rozwiązania. W portfolio marki oprócz zegarków znajdziemy wysokopółkową odzież sportową, obuwie, torby i plecaki.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie