Wskaźnik rezerwy chodu – czym jest?

09-05-2018

Z pewnością niejednokrotnie podczas poszukiwania idealnego modelu zegarka Twoją uwagę zwróciła jedna bardzo praktyczna cecha. Jest nią wskaźnik rezerwy chodu. Czym jednak właściwie jest owa rezerwa i jak należy odczytywać wskaźnik? Rozjaśniamy techniczne zawiłości tej funkcji, którą można spotkać w czasomierzach z automatycznym oraz ręcznym naciągiem, a także wyposażonych w mechanizm zasilany energią słoneczną.

Rezerwa chodu

Rezerwa chodu jest wskaźnikiem, za pomocą którego można odczytać jak długo czasomierz będzie mógł pracować bez konieczności nakręcania. W taką funkcję wyposażone są przede wszystkim zegarki, których funkcjonowanie opiera się na mechanizmach typu mechanicznego. Wśród takich napędów należy rozróżnić dwa typy – mechaniczne z naciągiem manualnym (zegarek nakręca się ręcznie za pomocą koronki) oraz z naciągiem automatycznym (najczęściej skrótowo określa się taki rodzaj po prostu jako mechanizm automatyczny, zegarek nakręcany jest dzięki ruchom ręki). Niezwykle pokaźne rezerwy funkcjonowania są cechą czasomierzy wyposażonych w innego rodzaju mechanizm – solarny. Zasilany jest on światłem. O tym, jak duża jest rezerwa chodu w naszym modelu, możemy najczęściej przekonać się, odczytując informację umieszczoną na przykład na tarczy.

Jak korzystać ze wskaźnika rezerwy chodu?

Najlepsze czasomierze umożliwiają nam kontrolowanie czasu, który pozostał nam do kolejnego nakręcania. Służy do tego wskaźnik rezerwy chodu. Zazwyczaj występuje on na cyferblatach w postaci niedużej tarczy (najczęściej w kształcie wycinka koła) ze wskazówką, która porusza się po skali od wartości maksymalnej rezerwy (konkretnie określonej dla każdego zegarka) do zera. Kiedy wskaźnik zbliży się do wartości zerowej, będzie to oznaczało, że należy nakręcić nasz zegarek po to, by w najmniej oczekiwanym momencie nie zaskoczył nas nagłym zaprzestaniem działania! Rezerwa chodu ręcznie nakręcanego mechanizmu przy maksymalnym naciągu sprężyny wynosi najczęściej około 50 godzin. W zegarkach z automatycznym mechanizmem jest to okres krótszy – ok. 40 godzin. Jednak ze względu na to, że w tym ostatnim typie sprężyna sama naciąga się w trakcie zwyczajnego użytkowania, ta pozornie spora różnica nie powinna sprawiać problemu. Jeśli kilkadziesiąt godzin bez nakręcania to dla nas za mało, warto postawić na mechanizm solarny – ich rezerwa chodu może wynosić nawet kilka miesięcy.

W jakich zegarkach znajdziemy wskaźnik rezerwy chodu?

Wskaźnik rezerwy chodu to cecha funkcjonalnych i niezawodnych zegarków męskich oraz damskich, zarówno eleganckich, jak i przeznaczonych do mniej formalnych stylizacji. Jeśli zamierzasz zakupić taki czasomierz, zapoznaj się z naszymi propozycjami konkretnych, niezawodnych modeli.

Zegarek męski Orient Star Classic Automatic Open Heart SDA02001W0

Zegarek Orient Star Classic to bardzo elegancka i funkcjonalna propozycja dla mężczyzn, którzy są miłośnikami niebanalnego stylu. Oprócz wskaźnika rezerwy chodu, na cyferblacie umieszczono modne okienko typu open heart, dzięki któremu można podglądać pracę mechanizmu. Czasomierz wyposażono w gustowną i solidną bransoletę ze stali chirurgicznej oraz kopertę o kolorze srebra. Wodoszczelność czasomierza ustalono w wysokiej klasie 100 m.

zegarek-meski-orient-star-sda02001w0

Seiko Presage Automatic to czasomierz dla entuzjastów uniwersalnej elegancji. Stalową kopertę zawieszono na niezwykle wygodnym brązowym pasku, który został wykonany z najwyższej jakości skóry naturalnej. Wskaźnik rezerwy chodu został umieszczony obok indeksu godziny dziewiątej. Na tarczy znajduje się również datownik dni miesiąca. Cyferblat przykryto szkłem z szafiru - minerału, od którego twardszy jest tylko diament!

zegarek-meski-seiko-spb041j1-1

 
W kategorii: ORIENT STAR , PORADY