Próby złota i srebra w biżuterii — co znaczą i którą wybrać?

Poradniki

Próby złota i srebra w biżuterii — co znaczą i którą wybrać?

Patrycja Mimik

Zadeklarowana wegetarianka, która stara się żyć w równowadze z naturą. Aktywna działaczka społeczna. W zegarkach opisuje zarówno świat damskich modeli do noszenia na co dzień, jak i eleganckich zegarków premium. Nie zapomina przy tym o biżuterii.

14 lipca 2023

Obecnie biżuteria jest bardzo zróżnicowana. Producenci oferują szeroki wybór stylów czy materiałów. Najbardziej cenione surowce, z których powstają wyroby jubilerskie, to złoto oraz srebro. Oba metale szlachetne mają swoje unikalne cechy, którym warto się przyjrzeć przed kupieniem biżuterii.

 
 

Złoto i srebro pod lupą — próba jako kluczowy aspekt materiałów szlachetnych

Srebro oraz złoto to dwa najbardziej pożądane materiały szlachetne. Ich trwałość oraz unikalne właściwości sprawiły, że przez tysiące lat odgrywały kluczowe role w historii ludzi. Nie tylko estetyka sprawia, że te kruszce są wyjątkowe, ale również ich próba. W tym artykule odkryjemy tajniki próbowania złota oraz srebra i wyjaśnimy, dlaczego jest to tak ważny aspekt w przypadku materiałów szlachetnych.

Próby złota i srebra jako kluczowy aspekt materiałów szlachetnych

Cechy probiercze — jak rozpoznać biżuterię z metali szlachetnych

Cecha probiercza to znak urzędowy, który potwierdza ilość metalu szlachetnego znajdującego się w konkretnym wyrobie. Taka sygnatura musi zostać wybita na każdym produkcie. Ponadto wyroby z metali mają swoje własne symbole. Złoto wyróżnia się głową rycerza, srebro głową kobiety, platyna głową konia, a pallad głową psa. Dodatkowo w zależności od tego, który urząd cechował produkt, powinny znaleźć się na nim następujące oznaczenia:

  • A – Białystok,
  • B – Bydgoszcz,
  • G – Gdańsk,
  • H – Chorzów,
  • K – Kraków,
  • L – Łódź,
  • V – Wrocław,
  • W – Warszawa,
  • Z – Częstochowa

W Polsce funkcjonują jeszcze oznaczenia „MET” dla biżuterii wykonanej z metali nieszlachetnych oraz znaki „X” oraz „XX”, które są wykorzystywane do kasowania cech i oznaczeń.

Jak rozpoznać biżuterię z metali szlachetnych

Próby złota — odkryj je wszystkie

Próba złota oznacza ile w danym wyrobie, np. w pierścionku jest złota. Próby złota są oznaczane cyframi od 0 do 6. 0 to bardzo rzadka próba oznaczająca czyste złoto. Pomimo tego, że jest ono bardzo miękkie, to są miejsca na świecie, gdzie wykonana z niego biżuteria jest niezwykle popularna.

Próby złota — rodzaje:

  • 0 – próba 999, która zawiera 99,9% czystego złota
  • 1 – próba 960, która zawiera 96,0% czystego złota
  • 2 – próba 750, która zawiera 75,0% czystego złota
  • 3 – próba 585, która zawiera 58,5% czystego złota
  • 4 – próba 500, która zawiera 50,0% czystego złota
  • 5 – próba 375, która zawiera 37,5% czystego złota
  • 6 – próba 333, która zawiera 33,3% czystego złota

Próba złota 585 to najpopularniejsza próba złota, z której wykonuje się obrączki, pierścionki zaręczynowe czy naszyjniki oraz łańcuszki. Według mistrzów złotnictwa jest to również najlepsza próba złota, która charakteryzuje się idealnym kompromisem pomiędzy trwałością a szlachetnością produktu. Wybranie próby złota 585 gwarantuje biżuterię o wysokiej wartości i wytrzymałości.

Rodzaje prób złota

Próby złota w karatach

Karaty służą do określenia próby złota oraz do oszacowania wagi kamienia. Jeden karat oznacza 1/24 czystego złota. Wyróżniamy:

  • złoto 24-karatowe - próba 999
  • złoto 22-karatowe - próba 916
  • złoto 18-karatowe - próba 750
  • złoto 14-karatowe - próba 585
  • złoto 12-karatowe - próba 500
  • złoto 9-karatowe - próba 375
  • złoto 8-karatowe - próba 333

Jeśli chcesz samemu sprawdzić próbę złota, to wystarczy, że użyjesz lupy i odczytasz próbę wybitą na produkcie. Możesz również zważyć biżuterię i sprawdzić, jaką aktualnie ma wartość. Jeżeli masz wątpliwości co do próby złota, zawsze możesz udać się do złotnika, który sprawdzi ją przy użyciu specjalnych narzędzi.

Jakie są rodzaje karatów i co oznaczają

Próby srebra — poznaj tajemnice czystości

Srebro, tak jak i złoto jest miękkim materiałem. W związku z tym w celu zwiększenia jego trwałości dokłada się do niego inne metale. Próba srebra określa ile srebra jest w stopie. Próby srebra — rodzaje:

  • próba 925, która zawiera 92,5% czystego srebra
  • próba 875, która zawiera 87,5% czystego srebra
  • próba 830, która zawiera 83,0% czystego srebra
  • próba 800, która zawiera 80,0% czystego srebra

Najlepszą próbą srebra jest oczywiście próba, która ma najwięcej srebra w stopie - 925. Jest ona bardzo często wykorzystywana do produkcji biżuterii.

Rodzaje prób srebra

Podobne, lecz inne — jak odróżnić białe złoto od srebra

Białe złoto i srebro są do siebie łudząco podobne. Łączą je chłodna tonacja, blask oraz srebrzystobiała barwa. Na pierwszy rzut oka bardzo ciężko ocenić, z którym kruszcem mamy do czynienia. Jednak, gdy zagłębimy się bardziej w charakterystykę obu metali, dostrzeżemy następujące różnice:

  • Wytrzymałość — srebro jest bardziej miękkie i podatne na wygięcia, z kolei białe złoto jest twardsze
  • Kolor — srebro po czasie ciemnieje, a białe złoto nawet po wielu latach zachowa swoją pierwotną barwę
  • Próba — jeśli trzymamy w ręce wyrób ze złota, to możemy na nim znaleźć jego próby, które mają następujące oznaczenia - 585, 750, 333, 375, 500, 960 lub 999. W przypadku srebra dostrzeżemy próby - 925, 875, 830 lub 800
  • Cena — białe złoto jest droższe niż srebro.

Próby złota oraz srebra zawierają kluczową informację o tych kruszcach. Określają zawartość czystego surowca, wpływając na jego wartość. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie różnic między próbami.


Patrycja Mimik

Zadeklarowana wegetarianka, która stara się żyć w równowadze z naturą. Aktywna działaczka społeczna. W zegarkach opisuje zarówno świat damskich modeli do noszenia na co dzień, jak i eleganckich zegarków premium. Nie zapomina przy tym o biżuterii.

Inne wpisy tego autora

TOP

Zegarek na Pierwszą Komunię Świętą. Dowiedz się, dlaczego warto i zobacz nasze propozycje!

Co roku w maju i czerwcu odbywa się ważne religijne wydarzenie - I Komunia Święta. To czas radości, celebrowania przyjęcia Sakramentu Eucharystii, a także okazja do podarowania dziecku czegoś wyjątkowego. Zegarek na komunię to bardzo klasyczny i zarazem wspaniały pomysł na prezent z okazji tego wyjątkowego dnia. Oto przegląd naszych propozycji zegarków na komunię dla dziewczynki i zegarków na komunię dla chłopca!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Zegarki z perspektywy kobiet. Jakie modele wybierają wpływowe Polki?

Odkryj fascynujący świat zegarków z perspektywy kobiecej elegancji i indywidualności, poznając wybory najbardziej wpływowych Polek. Sprawdź, dlaczego noszenie zegarka to nie tylko kwestia stylu, ale także wyraz osobowości i wartości. Poznaj różnorodność preferencji i inspirujące historie za zegarami noszonymi przez Anję Rubik, Igę Świątek, Olgę Tokarczuk i Annę Lewandowską.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Najpiękniejsze kamienie szlachetne w biżuterii. Historia i symbolika

Kamienie szlachetne olśniewają swoim blaskiem, kolorami, jaki trwałością. Już w starożytności doceniano ich piękno, jak i bogatą symbolikę i właściwości. Poznaj najpiękniejsze i najcenniejsze kamienie szlachetne, poznaj ich niezwykłą historię.
Czytaj dalej

Sif Jakobs

Sif Jakobs - biżuteria która wydobędzie twój wewnętrzny blask

Sif jakobs to najlepszy przykład skandynawskiego designu. Projekty są nieco surowe, minimalistyczne, ale zarazem intrygujące. Ponadto wyróżniają się wysoką jakością i wyśrubowanymi normami. Klient otrzymuje zatem ekskluzywną biżuterię w przystępnej cenie. Poznaj razem z nami tę niezwykłą markę i kobietę, która stoi za jej sukcesem.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Rodzaje splotów w łańcuszkach

Kobiety, jak i mężczyźni uwielbiają łańcuszki. Noszone solo lub kaskadowo potrafią prezentować się niezwykle gustownie. Poznaj razem z nami najpopularniejsze sploty łańcuszków. Przekonaj się, czym się od siebie różnią.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Zegarek damskie na pasku. Nowoczesne spojrzenie na klasyczny design

Zegarek na pasku kojarzy się głównie z klasyka. Obecnie jednak projektanci nadają takim modelom nowoczesnego i nietuzinkowego charakteru. Przekonaj się, czy zegarek na pasku to tylko eleganckie modele, czy jednak coś znacznie więcej.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie