Rewolucja Kwarcowa - przełomowe zmiany w branży zegarmistrzowskiej

Rozmaitości

Rewolucja Kwarcowa - przełomowe zmiany w branży zegarmistrzowskiej

Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

14 czerwca 2023

Historia zegarmistrzostwa jest pełna zwrotów akcji oraz niespodziewanych sukcesów i porażek, które na zawsze zmieniły światowy rynek zegarkowy. Jak to się stało, że szwajcarska potęga zegarmistrzowska znalazła się na skraju upadku? Jakie zmiany zaszły w tak bardzo zmonopolizowanej branży po wprowadzeniu pierwszych kwarcowych zegarków? Już teraz poznajcie dzieje rewolucji kwarcowej, która zyskała zarówno wiernych zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

 

Szwajcarska potęga zegarmistrzowska a zbliżający się kryzys kwarcowy

Kryzys kwarcowy, inaczej rewolucja kwarcowa jest bardzo ważnym punktem zwrotnym w historii całego przemysłu zegarmistrzowskiego. Jednak zacznijmy od początku. Po zakończeniu II wojny światowej nic nie zapowiadało znaczących zmian w branży zegarkowej, jakie miałyby nadejść w przeciągu najbliższych kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

 

Rewolucja kwarcowa w branży zegarmistrzowskiej

 

Cały monopol na tradycyjne zegarki mechaniczne w tamtym czasie znajdował się w rękach szwajcarskich producentów. Jako jedni z nielicznych byli skoncentrowani na produkcji produktów na rynek konsumencki, a nie wojskowy, jak działo się to w przypadku pozostałych firm. W tamtym okresie Szwajcaria odniosła niewątpliwy sukces. Będąc potęgą bez zagrażającej jej konkurencji, zarówno ze strony Amerykanów, jak i krajów z Dalekiego Wschodu, jej przemysł zegarmistrzowski do lat 70. stanowił aż 50% udziału na światowym rynku zegarków.

 

Seiko Astron – początek rewolucji kwarcowej

Jednak ten spokój nie trwał długo, ponieważ czasy się zmieniały, rozpoczęła się globalna rewolucja cyfrowa, a popyt na nowe, szczególnie w świecie zegarków, ciągle wzrastał. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku między państwami rozpoczął się wyścig o opracowanie pierwszego naręcznego zegarka kwarcowego.

 

Seiko Astron 35 SQ - pierwszy kwarcowy zegarek z roku 1969

 

Rywalizacja pomiędzy japońską marką Seiko a szwajcarskim konsorcjum firm zegarmistrzowskich zrzeszającym 20 producentów nie trwała zbyt długo, bo do 25 grudnia 1969 roku. Właśnie wtedy Seiko zaprezentowało pierwszy na świecie zegarek kwarcowy niebędący prototypem – model Seiko Astron 35 SQ. Tym samym to przełomowe wydarzenie zapoczątkowało rewolucję kwarcową, a także doprowadziło do kryzysu tradycyjnego szwajcarskiego rzemiosła zegarmistrzowskiego.

 

Pierwsze szwajcarskie zegarki kwarcowe i japońska dominacja na światowym rynku

Seiko Astron w roku 1969 zapoczątkował rewolucję kwarcową. Jednak nie znaczy to, że Szwajcarzy zaprzestali rywalizacji na tym polu. Co więcej, większość z nich do dzisiaj uważa, że to właśnie oni jako pierwsi w historii opracowali zegarek kwarcowy. Więc jak to naprawdę było?

 

Wyżej wspomniane konsorcjum szwajcarskich producentów zegarków o nazwie Centre Électronique Horloger, skupiające wokół siebie takie manufaktury jak m.in.: Piaget, IWC, Omega, Rolex i Bulova, w latach 60. XX wieku pracowało nad wyprodukowaniem „mechanizmu przyszłości”. Taki mechanizm kwarcowy, pod nazwą Ebauches SA Beta 21, powstał już w 1967 roku – 2 lata wcześniej niż zegarek Seiko Astron. Jednak jest jedno „ale”.

 

Patek Philippe - zegarek z pierwszym mechanizmem kwarcowym Ebauches SA Beta 21

 

Był to tylko mechanizm, a nie cały zegarek kwarcowy. Na ten z kolei rynek musiał poczekać jeszcze 3 lata. Dopiero w kwietniu 1970 roku miała miejsce oficjalna premiera pierwszych szwajcarskich kwarcowych zegarków od marek np.: Bulova, Ebel, Eberhard & Co., IWC, Jaeger-LeCoultre, Longines, Omega, Patek Philippe, Piaget, Rado i Zenith.

 

Niestety ta premiera i skonstruowanie mechanizmu Beta 21, jakby się mogło wydawać, nie uchroniło szwajcarskiego rynku zegarmistrzowskiego przed kryzysem. Pomimo tego, że Beta 21 był dokładniejszy od Astrona (jego chód wynosił 1 s miesięcznie), to po pierwsze był zbyt skomplikowany pod względem konstrukcyjnym, przez co jego seryjna produkcja była wręcz niemożliwa.

 

Po drugie Szwajcarom nie pomógł też fakt, że jeszcze do 1973 roku w dobie pogłębiającego się kryzysu, gdzie wiele firm zegarkowych zamykało swoje działalności, a japońscy producenci stawiali na zautomatyzowaną produkcję, wciąż pracowali nad udoskonalaniem dokładności i precyzji swojego prototypu mechanizmu kwarcowego.

 

Omega Megaquarz 2400 - pierwszy seryjny zegarek kwarcowy

 

Dopiero w 1974 roku, kiedy od kilku lat branża zegarkowa była wręcz zalewana produktami marki Seiko, firma Omega stworzyła Megaquarz 2400 – pierwszy koncepcyjny zegarek kwarcowy produkowany seryjnie. Jednak było już za późno.

 

Szwajcarski rynek zegarmistrzowski w dobie kryzysu kwarcowego

Początkowo pierwsze zegarki wykorzystujące nową technologię elektroniczną z kwarcowym generatorem drgań, były dosyć drogie, ale niezwykle precyzyjne (dokładność chodu wynosiła 5 s dziennie). Przykładowo zegarek Seiko Astron kosztował 450 000 jenów (1250 USD), co odpowiadało równowartości nowego samochodu, i był jedynie dostępny w limitowanym nakładzie 100 sztuk.

 

Ta pierwotna wysoka cena Seiko Astron sprawiła, że na początku lat 70. ubiegłego wieku szwajcarskie manufaktury uznały, że kwarcowa technologia nie jest i jeszcze długo nie będzie poważnym zagrożeniem dla rynku tradycyjnych zegarków mechanicznych. W związku z tym nie widzieli też potrzeby, żeby zrezygnować z ich produkcji na rzecz zegarków kwarcowych.

 

Zegarek kwarcowy Omega Marine Chronometer

 

Niestety stało się wręcz odwrotnie. Z czasem postęp technologii, zmniejszenie kosztów i zautomatyzowanie seryjnej produkcji samoistnie przełożyło się na niższe ceny oferowanych produktów przez rynki dalekowschodnie. Dodatkową zaletą nowych zegarków była też ich lepsza dokładność chodu niż modeli mechanicznych. To sprawiło, że zegarki kwarcowe zyskały na popularności wśród konsumentów, a klienci chętniej zaczęli kupować zegarki od takich firm azjatyckich jak Seiko, Citizen czy Casio.

 

Popyt na masową produkcję, niższą cenę i nowoczesne technologie wzrastał. Nic więc dziwnego, że rynek został zdominowany przez Japończyków. Szwajcarzy byli daleko w tyle. Nie pomógł im też przewrót walutowy i ostateczne załamanie się systemu z Bretton Woods w 1973 roku, który zaskoczył szwajcarskie firmy dewaluacją dolara i zawieszeniem przez Stany Zjednoczone możliwości wymieniania tej waluty na złoto. To z kolei skutkowało drastycznym wzrostem cen szwajcarskich zegarków na amerykańskim rynku i ich całkowitym spadkiem sprzedaży.

 

Hamilton Pulsar - zegarek kwarcowy z wyświetlaczem LCD

 

Około 1977 r. Seiko było już największym producentem zegarków na świecie. W branży zaczęły pojawiać się pierwsze modele elektroniczne z sześciocyfrowym wyświetlaczem LCD jak np. zegarek Hamilton Pulsar. Przepaść była ogromna, a udział szwajcarskich firm na światowym rynku zegarmistrzowskim spadał. Setki producentów bankrutowało, z około 90 000 miejsc pracy pozostało zaledwie 30 000.

 

Nicolas G. Hayek i Swatch Group – reforma i przełomowe zmiany szwajcarskiego przemysłu zegarkowego

Kryzys w szwajcarskiej branży zegarkowej zażegnał dopiero Nicolas G. Hayek z pomocą Ernsta Thomke’ego, wdrażając pod koniec lat 70. bolesne, ale i ważne reformy. Po pierwsze zmodernizowano firmę Ebauches SA i przekształcono ją w firmę ETA SA. Tym samym nie tylko przystosowano ją do produkcji mechanizmów kwarcowych, ale też zmniejszono koszty ich wytwarzania.

 

Dodatkowo Hayek zajął się przygotowaniem planu naprawczego przemysłu zegarkowego. Produkcją mechanizmów miała zająć się wyłącznie firma ETA SA, a pozostałe manufaktury, które wytwarzały własne mechanizmu, miały za zadanie skoncentrować się wyłącznie na projektowaniu i sprzedaży gotowych zegarków.

 

Kwarcowa rewolucja i powstanie szwajcarskiego koncernu Swatch Group

 

Pomysł ten zaakceptowały szwajcarskie banki, które zainwestowały w nowo powstały koncern SMH (Société de Microélectronique et d’Horlogerie) ponad 550 mln CHF. Następnie w 1998 roku przekształcił się on w znaną na całym świecie grupę Swatch Group, zrzeszającej takie znane szwajcarskie marki jak: Breguet, Blancpain, Omega, Longines, Tissot, Balmain, Certina, Hamilton, Swatch czy Flik Flak.

 

Światowy rynek zegarmistrzowski po kwarcowej rewolucji

Rewolucja kwarcowa wywarła bardzo duży wpływ na branżę zegarkową. Rozpoczęła się nowa historia zegarmistrzostwa, w której zegarek stał się powszechnie używanym przedmiotem, na który obecnie każdy może sobie pozwolić. W latach 70 i 80. zegarki kwarcowe i elektroniczne zdominowały światowy rynek, wypierając zegarki mechaniczne z obiegu. Jednak moda i gusta klientów bywają różne. Pomimo dużego popytu na kwarcowe modele, tradycyjne zegarmistrzostwo przetrwało kryzys, z czasem na nowo zyskując uznanie i popularność wśród konsumentów.

 

Zainteresowała Cię historia rewolucji kwarcowej? Już teraz sprawdź naszą bogatą ofertę zegarków mechanicznych i kwarcowych na naszej stronie internetowej. Postaw na przystępną cenę i najlepsze sprawdzone marki od światowych producentów!


Paweł Szymczak

Specjalizacją Pawła jest poznawanie tego, co nowe. Jednakowo w zegarkach, gdzie lubi testować i recenzować nowości - od tanich codziennych zegarków, po smartwatche. Wieczny optymista i pogodny duch. Prywatnie robi świetną karkówkę z grilla!

Inne wpisy tego autora

Poradniki

Na której ręce nosić zegarek?

Na której ręce nosić zegarek? Pomimo, że odpowiedź wydaje się całkiem prosta, nie dla wszystkich jest to do końca jasne. Prawa czy lewa ręka? Czy fakt, że jesteśmy prawo- lub leworęczni ma tu jakiekolwiek znaczenie? Dowiedz się więcej w naszym wpisie!
Czytaj dalej

Police

40-lecie marki Police. Nowy, limitowany zegarek i wiele więcej!

Marka Police przedstawiła nową kolekcję zegarków na sezon wiosna-lato 2024, celebrując jednocześnie 40-lecie marki. W ofercie znajduje się ekskluzywny zestaw odzwierciedlający esencję stylu Police, w którym szczególnie wyróżnia się limitowany model o unikalnym designie.
Czytaj dalej

Poradniki

Poradnik dla początkujących: jak czytać i zrozumieć specyfikacje zegarków

Kupując nowy zegarek, większość zna che wiedzieć o nim jak najwięcej. Najlepiej zapoznać się ze specyfikacją. Warto wiedzieć co kryje się pod niektórymi parametrami. Dlatego podpowiemy, jak czytać i zrozumieć specyfikację.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Wyjątkowe dodatki: bransolety męskie i spinki do mankietów. Elegancja w każdym detalu

Chcesz prezentować się szykownie i elegancko? Postaw na odpowiednie dodatki. Oprócz butów, paska, zegarka dobierz również bransolety i spinki do mankietów. Przekonaj się jak łatwo, odmienia nawet najprostszy outfit.
Czytaj dalej

Rozmaitości

Jak wybrać idealny pasek do zegarka?

Zobacz jak wybór paska do zegarka może zmienić jego wygląd!
Czytaj dalej

Rozmaitości

Ekskluzywne etui i pudełka na zegarki. Stylowe rozwiązanie dla miłośników zegarków

Pudełka i etui na zegarki nie tylko chronią nasz zegarek przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, brud i kurz, ale i pełnia funkcję ozdobną. Odpowiednio dobrane potrafią nadać wnętrzu elegancji, jak i wprowadzić harmonię. Zobacz jak szykowne i ekskluzywne, propozycje przygotowały takie marki jak Wolf czy Leanschi.
Czytaj dalej
Pokaż wszystkie